«Танго» в Брюсселі
Експерти — про перспективи домовитися з «Газпромом» про транзит газу в ЄС через Україну після 2019 рокуДля того щоб зберегти транзит російського газу, Україна і РФ повинні підписати два договори. Перший — між «Газпромом» та українським оператором ГТС, другий контракт повинен бути на бронювання потужностей компаніями.
Під час тристоронніх переговорів про транзит російського газу в Європу українська сторона буде наполягати на тому, щоб відносини між Україною і Росією в цій сфері будувалися виключно на європейських правилах. Про це в Брюсселі перед початком переговорів у заявив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
«Наша позиція дуже проста — Україна залишається надійним транзитером газу, який здатен забезпечити транзит газу з території Росії до Європи через територію України в повній відповідності до європейських правил. У цьому наша позиція непохитна. Ми не готові йти на якісь особливі умови, які були у нас раніше з Росією, фактично кабальні для України», — зазначив Вітренко.
Він наголосив: для того щоб був продовжений транзит російського газу через територію України, повинні, принаймні, статися дві події. З одного боку, повинен бути укладений контракт між «Газпромом» як оператором ГТС Росії та українським оператором ГТС, щоб зацікавлені компанії могли забронювати ці потужності і через Україну газ ішов транзитом. З іншого боку, повинен бути контракт на бронювання цих потужностей компаніями, які будуть отримувати ці обсяги газу.
«Найкращий варіант для України, щоб європейські компанії бронювали ці потужності і купували газ на кордоні Україна — Росія. Отже, це може бути як російський газ, так і газ із Середньої Азії — Туркменістану, Узбекистану, Казахстану або будь-який інший, який пройшов транзитом по території Росії», — сказав представник «Нафтогазу».
За його словами, забронювати такі потужності може і «Газпром» як компанія-постачальник. Але, виходячи з поточних підходів російської сторони до цих переговорів, шанси на такий перебіг подій українська сторона оцінює як невисокі.
Нагадаємо, другий раунд політичних тристоронніх переговорів за участю представників Єврокомісії, України і Росії про майбутній транзит газу через Україну відбувся учора — 21 січня 2019 року. Зустріч пройшла за участю заступника голови Єврокомісії у справах Енергоспівтовариства Мароша Шефчовича, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та голови НАК «Нафтогаз Україна» Андрія Коболєва, міністра енергетики РФ Олександра Новака і голови «Газпрому» Олексія Міллера. Консультації — напередодні цієї зустрічі — як писав «День» («Не можна виключати чергової газової кризи», «День» від 10 січня) — російська сторона проігнорувала. Тож, енергетичні експерти — зокрема президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло ГОНЧАР переконані, що Росія затягуватиме максимально вирішення транзитного питання, і може навіть піти на загострення.
«Не слід забувати, що «Газпром» — це російська «матрьошка». І можливо, його комерційна складова була б за те, щоб укласти з НАК «Нафтогаз України» новий довгостроковий контракт. Але головну «скрипку» в цій партії грає «матрьошка», яка сидить у Кремлі. І якраз там директиви для газових переговорів з Україною залишаються незмінними. Я не виключаю того, що за певних обставин російська сторона може піти на загострення відносин з Україною. Це не проявиться в Брюсселі під час зустрічі. Але в подальшому не можна виключати чергової газової кризи. Мета — довести європейцям, що потрібно форсовано закінчити «Північний потік-2». Адже поки що політично ситуація в Європейському Союзі дуже хитка. Бачимо, що навіть у Німеччині, яка ще чотири роки тому практично одностайно на урядовому рівні підтримувала проект «Північний потік-2». Натомість зараз ми бачимо там суперечності. Це додає нервозності у Москві, але думаю, що поки що Кремль ітиме тим же шляхом: будувати «Північний потік-2» й ігнорувати українські вимоги, але так, щоб надмірно не злити європейську бюрократію», — заявив Гончар.
КОМЕНТАР
«ЯКЩО РФ ТАКИ РЕАЛІЗУЄ СВІЙ СЦЕНАРІЙ І РОЗВЕРНЕ СВІЙ ЕКСПОРТ ГАЗУ ВІД УКРАЇНСЬКОЇ ТРУБИ, ТО АБО ЄС, АБО НАМ ДОВЕДЕТЬСЯ ВЗЯТИ НА СЕБЕ ФІНАНСУВАННЯ ДОДАТКОВИХ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ»
Юрій КОРОЛЬЧУК, засновник Фонду енергетичних стратегій:
— Півроку «Нафтогаз» виконував домашнє завдання — готував передачу ГТС. До того вони два роки блокували це і розділення. Але нарешті їх дотисли, і вони в кінці грудня це зробили.
Зараз два питання — ЄС і «Нафтогаз» має визначитися, які обсяги російського газу будуть іти через українську ГТС. Тобто «Газпром» фактично передав ЄС це питання. ЄС всередині себе має визначитися — які компанії, і скільки газу будуть брати через Україну.
Зникає можливість у ЄС, як раніше, дозамовляти через Україну газ. Тепер «Газпром» буде давати додаткові обсяги через інші напрямки — «Північний потік» і «Турецький потік». І ЄС перед дилемою — як гарантувати прогнозований режим роботи ГТС України.
Але проблема ще в тому, що оператор ГТС буде утворений — реально — лише до жовтня, і через вибори процес нового договору розпочнеться (реально) лише в листопаді.
До затягування процесу привела позиція «Нафтогазу» і Коболєва. Свідома? Напевно, так. Адже є ще питання Стокгольмського арбітражу, і без нього нового договору не буде. Є запасний варіант ЄС — тимчасовий договір до 2023 р. Але це також погано. Тоді вже почне діяти «Північний потік-2», і поле для маневру буде меншим.
Поки ці переговори є проміжними. Все закрутиться після літа.
Якщо РФ таки реалізує свій сценарій і розверне свій експорт газу від української труби, то або ЄС, або нам доведеться взяти на себе фінансування операційних витрат, які зростуть при транзиті 50 і менше мільярдів кубометрів через ГТС. Ще одне питання — хто нам оплатить реконструкцію ГТС для зменшення її потужності з нинішніх мінімальних 80—90 млрд до 30—40 млрд. Про це не говорять взагалі, поки що.