Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Як позбутися газового імпорту

Експерт: Для цього достатньо знизити ренту
27 жовтня, 2016 - 10:09
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Газовидобувні компанії України підтримують зусилля уряду, спрямовані на забезпечення енергонезалежності та уникнення імпорту газу. А оскільки нині в країні активізувався бюджетний процес, водночас з яким корегується Податковий кодекс, Асоціація газовидобувних компаній України (АГКУ) підготувала для розгляду Міністерством фінансів свої пропозиції щодо першочергових змін режиму оподаткування галузі.

Аргументуючи необхідність податкових змін, у Асоціації прогнозують істотне сповільнення темпів зростання видобутку газу у 2017 році, якщо не буде змінено податковий режим для галузі. Крім того, АГКУ з високою імовірністю передбачає початок стагнації газовидобутку у незалежному секторі — через відсутність необхідних інвестицій у розвиток нових та вже існуючих проектів.

Зростання видобутку газу до 28 мільярдів кубометрів у 2020 році, як це передбачено проектом урядової концепції розвитку газовидобувної галузі, на думку членів Асоціації, можливе лише за умови підвищення інвестиційної привабливості сектору шляхом зниження податкового навантаження на нові інвестиції. Представники газовидобувних компаній звертають увагу громадськості на те, що плани уряду досягти  повної енергонезалежності країни та вийти на рівень самозабезпечення газом у 2020 році — під загрозою.

За підсумками незалежного експертного дослідження компанії Deloitte, податкове навантаження на газовидобуток в Україні перевищує середньоєвропейський рівень більш ніж удвічі. Асоціація нагадує, що вітчизняні та іноземні інвестори неодноразово наголошували, що завищене фіскальне навантаження є основною проблемою, яка унеможливлює залучення нових інвестицій у газовидобувний сектор. За чинного податкового навантаження та діючих світових цін на енергоносії незалежні оператори вже призупинили й не мають змоги відновити (через економічну недоцільність) пошук та розробку нових родовищ.

За розрахунками АГКУ, збереження поточної ситуації матиме негативні наслідки: країна недоотримає 8,3 мільярда кубометрів газу власного видобутку протягом 2017 — 2020 років, а також 14 мільярдів гривень неодержаних податків. Як наслідок, вважають у Асоціації, ВВП України буде  недовиконано на 5%, країна не отримає 15 тисяч потенційно можливих нових робочих місць у багатьох секторах економіки, які виконують замовлення газовидобувників. 

В Асоціації вважають за необхідне запровадити середньоєвропейське значення ренти на видобуток газу — єдину ставку (12%) для всіх свердловин, буріння яких розпочнеться після 1 січня 2017 року. Отже, галузь пропонує уряду запровадити з наступного року стимулюючу ставку ренти винятково для нових інвестицій, зберігши чинний рівень оподаткування для діючих об’єктів. Це дозволить залучити необхідний обсяг нових інвестицій, забезпечивши динамічний приріст виробництва і гарантуючи сталі податкові надходження в 2017 році та їх відчутне зростання в майбутньому. 

Стимулююча єдина ставка дозволить залучити тільки у незалежний газовидобувний сектор мільярд доларів нових інвестицій та наростити видобуток газу майже на 60%. Зростання видобутку, в свою чергу, забезпечить зростання податкових відрахувань галузі на 22%. За 2017 — 2020 роки до бюджету надійде 195,5 мільярда гривень, прогнозують у АГКУ.

У той же час, вважають в асоціації, замороження існуючої фіскальної системи знівелює всі напрацювання уряду та газовидобувного сектору, спрямовані на зменшення залежності від імпортних енергоносіїв за рахунок збільшення видобутку власного природного газу.

В асоціації нагадують, що протягом останніх років незалежний газовидобувний сектор був основним джерелом зростання видобутку газу в Україні. За даними консультантів міжнародної компанії IHS, які були передані Мінфіну України минулого року, незалежні газовидобувні компанії здатні наростити виробництво з нинішніх 4 мільярдів кубометрів до 8 мільярдів уже в 2020 році. Однак такий сценарій можливий лише за умови впровадження конкурентного та стабільного податкового режиму не пізніше 2017 року, наголошують у Асоціації.

Члени АГКУ вважають, що держава повинна зробити вибір: або їй потрібно короткострокове наповнення бюджету завдяки ренті, або вона зацікавлена в конкурентних умовах для інвестицій і відтак відновлює довіру та налагоджує співробітництво з вітчизняними та зарубіжними інвесторами шляхом проведення реформи податкової системи.

Прикладом для України можуть слугувати такі країни, як Великобританія, Італія та Канада, які за останній рік знизили оподаткування для своїх нафтогазовидобувних галузей. У Словаччині, Польщі та Чехії рівень рентних платежів сьогодні не перевищує 5%, наголошують українські газовидобувники.

КОМЕНТАР

Сергій ЄРМІЛОВ, екс-міністр енергетики України:

Є тисячі методів мотивації для інвесторів. Головне, щоб ці заходи спрацювали, адже нам треба якнайбільше свого газу. Гадаю, що пропозиція про ренту в 12% мала б бути дієвою. Інвестори на таке «запрошення» мали б відгукнутися. Біда в тому, що у нас в цьому питанні немає послідовної політики. Завтра хтось може вигукнути: наживаються на народі — не платять до бюджету, давайте відновимо «справедливу» ренту.

Дуже погана репутація у нашої країни з точки зору залучення інвестицій. Ми весь час тут щось таке вигадуємо, що в світі не сприймається. А можна було б ухвалити, приміром, таку норму: 12% — і десять років ми вас не чіпаємо. І тоді б усе склалося. А ще краще: записати зобов`язання стосовно інвесторів у Конституції. І успіх був би гарантований

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: