Нас послано тільки пророкувати воскресення мертвих і будить сонних. Се наше діло.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

«Треба відчувати себе частиною історії»

Під час зустрічі із учасниками Літньої школи журналістики «Дня» кінознавець Сергій Тримбач розповів про проблеми індустрії та… потребу в моральності
24 липня, 2017 - 19:48

Відомий кінокритик, кіносценарист, лауреат премії імені Джеймса Мейса, заступник голови Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Сергій Тримбач на зустріч з літньошколярами прийшов одразу після повернення з Одеського міжнародного кінофестивалю. Сергій Васильович почав розмову з історії про свою бабусю, яка в 1916 році поїхала в Одесу до свого першого чоловіка, що був поранений під час Першої світової війни і потрапив у госпіталь. «Це могла бути одна з тих історій, які потім стають підґрунтям для кінострічок, адже саме прості люди роблять історію, – зауважив Сергій Тримбач. – Передусім, слухайте своїх рідних, цікавтеся історією свого роду. Адже кожен народ складається з родів». Говорячи про проблеми галузі, кінокритик зазначив, що кінематографу наразі не вистачає сценарних кадрів, а з цього випливає нестача текстів із фабулою. «Треба розвивати свою фантазію і заводити її в річку якоїсь історії», – радить фахівець.

«В ідеалі журналіст – це людина моральна, яка власним прикладом працює над створенням такої атмосфери, яка унеможливлює війни», – наголосив лектор літньошколярам. Сергій Васильович переконаний, що людина – це творець міфів про самого себе, а вміння цей міф поселити у головах інших – надзвичайна майстерність. Журналісти також творять міфи-історії, тільки вже цілого народу, їхнє слово, поєднане із мораллю, дає стійкий імунітет супроти зовнішніх впливів та подразників. «Мораль – це не зовнішній принцип, а принцип, який ти сам знайшов в собі» – ось у чому сила, пригадуючи Канта, зазначив гість.

Сергій Тримбач впевнений, що нині настав кращий період для українського кіно, адже попри пережиті суперечливі та складні часи, кіноіндустрія регенерується та дає нову поросль. Проте все ще залишається актуальною проблема популяризації не лише вітчизняного продукту, а й іноземних стрічок. «Потрібна індустрія, комплекс виробництва готових фільмів: підготовки сценарних кадрів та осередків їх реалізації, кінотеатрів, яких у нас обмаль. Люди майже не ходять в кінотеатр, навіть виросло покоління, котре не знає як це дивитися стрічки на великому екрані. А старше покоління замислюючись, намагається пригадати, тридцять чи сорок років назад вони були у залі кінотеатру», – розповів кінокритик. Таке явище – це результат і відсутності кінофільмів для різної аудиторії, і мінімального рівня підтримки відвідування кінотеатрів з боку держави, і матеріальної скрути…

«Кіно повинно дарувати людині надію», – підсумував Сергій Тримбач.

Про це та багато іншого – незабаром у «Дні».

«ЗАРАЗ СУСПІЛЬСТВО ЯК НІКОЛИ ПОТРЕБУЄ ЛЮДЕЙ, НА ЯКИХ ТРЕБА РІВНЯТИСЯ»

Юлія КАРМАНСЬКА, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки:

– Розмова вийшла насиченою, наповненою мудрими висловами про життя, кіно, історію та їхній синтез. Вдалось почути цікаві думки про наріжні теми нашого часу.

«Війни починаються і тривають там, де відміняються закони моралі… В Україні є моральні авторитети, але вони відсунуті на периферію», - сказав Сергій Тримбач під час розмови з літньошколярами. Тему моральних авторитетів ми обговорювали з багатьма спікерами, проте ця думка здалась мені особливо цінною. І справді, зараз суспільство як ніколи потребує людей, на яких треба рівнятися, за якими можна слідувати. Авторитети, приклади моральності здатні гуртувати та єднати, тому за такими людьми або варто слідувати, або слід ними ставати.

Мене здивувала думка кінокритика, що в київські театри люди йдуть з більшою охотою, ніж на перегляд українського фільму. Я думала, що ситуація діаметрально протилежна, оскільки часто обговорюють можливе зникнення театру через надмірну популяризацію фільмів. Загалом, після зустрічі залишилось приємне враження та список цитат, про які думати та філософствувати можна безкінечно.

«ЗУСТРІЧ ДОЗВОЛИЛА ПІРНУТИ В ІСТОРІЮ КІНЕМАТОГРАФУ»

Олександр САВЧЕНКО, старший лейтенант Збройних сил України:

– Зустріч з Сергієм Тримбачем дозволила пірнути в історію кінематографу і дізнатись усі тонкощі від безпосереднього інсайдера. Також відомий кінокритик не шкодував для слухачів літньої школи порад як для майбутніх журналістів. Особливо був зроблений акцент на важливість моральної системи координат.

Літня школа журналістики-2017 відбувається за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Ілона ЛОЖЕНКО, Любов РИБАЛКО, Літня школа журналістики «Дня»-2017. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments