Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що, якби це сталося знову?

В Україні вийде документальний фільм по слідах подій на Чорнобильській АЕС
28 квітня, 2022 - 16:38

Цього року дата 26 квітня стала приводом не тільки згадати чергову річницю аварії на Чорнобильській АЕС, а й говорити про ситуацію з ядерною безпекою в Україні та всьому світі у зв'язку з захопленням ЧАЕС під час нападу російських фашистів на Україну.  Ініціатива Women in Nuclear (WiN) Ukraine запросила експертів та очевидців подій для обговорення цієї важливої проблеми, і під час зустрічі виникла ідея створення документального фільму на тему Чорнобилю, війни та ядерної безпеки.

Як відомо, з 24 лютого по 31 березня Чорнобильська АЕС була окупована російсько-фашистськими загарбниками. Персонал станції знаходився в заручниках, військовослужбовців Нацгвардії захопили в полон для обміну, на території ЧАЕС знаходились ворожі військові та техніка, проводились обстріли, підривались боєприпаси. Ба більше: деякий час, внаслідок бойових дій, електростанція не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива, а на території Зони відчуження почались лісові пожежі, котрі окупанти не давали загасити. Вперше з 1986 року Зона відчуження була переведена в  режим аварійної готовності, а весь світ безпорадно слідкував за перебігом подій.

На думку одного з героїв майбутнього фільму, кандидата геологічних наук, старшого наукового співробітника державної установи "Науковий центр радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень Національної академії наук України", члена Національної комісії з радіаційного захисту населення України Юрія ШИБЕЦЬКОГО:

«Щоб зрозуміти, яким міг бути масштаб нової аварії (а цю аварію могло спричинити будь-що: потрапляння снарядів, припинення енергопостачання, психологічний стрес персоналу) - порівняйте: у 1986-му році вибухнув один реактор на Чорнобильській АЕС. Там знаходилось 200 тонн палива. А в сховищі відпрацьованого ядерного палива зараз знаходиться 2 500 тонн палива. І аварія могла б розвиватися за сценарієм АЕС Фукушіми, що привело до забруднення радіонуклідами значних територій Японії. Ті, хто захоплюють ядерні небезпечні об’єкти і наражають на небезпеку всю європейську спільноту, варті Нюрнберзького ядерного трибуналу”.

Маргарита РАЄЦЬ, президент WiN Ukraine Global, зауважила:

“Ініціатива «Жінки Чорнобилю», запроваджена нами минулого року та присвячена роковинам Чорнобильської катастрофи, має своє продовження зараз. Ми готувались зробити  відео, присвячене цій даті, згадати, як це було, та розказати про Зону відчуження зараз. Але війна змінила наші плани і на перше місце висунула проблему безпеки в ядерній енергетиці. А ще - для усіх нас сьогодні важливо показати нашу єдність, нашу національну ідентичність, нашу силу.

Ми записали серію інтерв’ю з відомими експертами нашої організації та іншими запрошеними героями, в яких вони поділились своїми враженнями від нещодавніх трагічних подій, оцінками ситуації та думками про майбутнє. Ці інтерв’ю вийшли такими емоційними і водночас - змістовними, що ми вирішили зробити з них документальний фільм. Сьогодні ми презентуємо вам його  трейлер, а повну версію ви побачите вже зовсім скоро!”

Теми, які будуть висвітлені в фільмі:

-    Чорнобильська аварія – 36 років після;

-    Війна очима наших експертів;

-    Зона відчуження: дні окупації та загроза нової аварії;

-    Наслідки та втрати для підприємств зони відчуження;

-    Військові дії та ядерна захищеність;

-    Роль жінок у відновленні країни.

Робоча назва фільму - «Що, якби ЦЕ сталося знову?»

Довідка «Дня»: Women in Nuclear (WiN) Ukraine – національне представництво всесвітньої глобальної мережі Women in Nuclear Global. Основною місією організації є розвиток та підтримка всебічного співробітництва між жінками та чоловіками в атомній сфері, обмін інформацією, знаннями і професійним досвідом, нарощування наукового потенціалу жінок-професіоналок, створення мережі ділових контактів, підтримка жінок у STEM та реалізація відповідних проєктів. У воєнні часи команда організації також займається волонтерською та гуманітарною діяльністю.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»

Газета: 
Рубрика: