У літописців є найстрашніша зброя – замовчування
Павло Загребельний, український письменник, громадський та політичний діяч, Герой України

ТОП-10 подій «Книжкового Арсеналу»

Фестиваль, на якому поєднається минуле і майбутнє
30 травня, 2018 - 09:42
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Із 30 травня до 3 червня в Києві триватиме величезний книжковий і навколокнижковий фестиваль, ярмарок та дискусійний майданчик «Книжковий Арсенал». Українські і закордонні автори, різноманітні події — все це триватиме п’ять днів у приміщеннях Мистецького Арсеналу на вулиці Лаврській, 10—12. Цьогоріч головною темою організатори «Арсеналу» назвали майбутнє, його візії та віддзеркалення. Утім, неодмінною рисою кожного «Книжкового Арсеналу» завжди є певна умовність. Так і цього разу: «футуристична» налаштованість аж ніяк не заважає, скажімо, численним заходам, присвяченим минулому. Кількість запланованих заходів величезна, тому «День» пропонує нашим читачам десять із них, які вважаємо найцікавішими. Повну програму радимо подивитися на сайті «Книжкового Арсеналу».

1 РОЗМОВА ПРО ГОЛОДОМОР З ВИДАТНОЮ СОВЄТОЛОГИНЕЮ ЕНН ЕППЛБАУМ

30 травня о 15-й годині в залі «Кафе Європа» відбудеться дискусія на тему «Голодомор 1932 — 1933 років: погляд у минуле, сучасне і майбутнє». Власне, це буде не лише дискусія, а й представлення українського перекладу книжки Енн Епплбаум «Червоний голод: війна Сталіна проти України».

Епплбаум — знаменита дослідниця радянського терору, зокрема, авторка легендарної «Історії ГУЛАГу». Її візит до України — це, звичайно ж, непересічна подія. Книжку про Голодомор та інші контексти цієї трагедії обговорюватимуть з авторкою українські діячі: Юрій Рубан, Людмила Гриневич, Станіслав Кульчицький.

2 ДИСИДЕНТИ: ВІД МЕМУАРІВ ДО ДІАЛОГІВ

31 травня о 18-й годині в залі «Футура» — дискусія з абсолютно зоряним складом для тих, хто цікавиться літературою та історією другої половини ХХ століття. Бо ж у ній візьмуть участь всесвітньо знаменитий литовський поет і дисидент Томас Венцлова, єврейський та український дисидент, громадський діяч Йосиф Зісельс, американська письменниця Елен Гінсі (нещодавно вийшов український переклад її розмов із Венцловою) та польська журналістка, есеїстка, письменниця Іза Хруслінська, відома своєю увагою до української культури, історії, політики, велика промоторка українсько-польського діалогу. У такому товаристві можна сподіватися цікавої розмови про дисидентство ХХ століття як надзвичайно цікаве і важливе міжнародне, а не лише суто українське явище. До речі, 30 травня о 17-й годині в тій-таки «Футурі» Томас Венцлова та Елен Гінсі проведуть поетичні читання в компанії з нашим Сергієм Жаданом.

3 ЖИТТЯ ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕК

31 травня о 12-й годині в залі «Орбіта» відбудеться розмова, присвячена публічним бібліотекам Києва. Як почуваються бібліотеки в сьогоднішніх умовах: із широким доступом до книжок в інтернеті, зі слабкою державною підтримкою, із суперечливим іміджем у пересічної публіки? І як вони розвиватимуться в майбутньому? Це надважливі питання для культурного життя українського суспільства, і обговорюватимуть їх фахівці: директорка Департаменту культури КМДА Діана Попова та Вероніка Селега, активістка, яка нещодавно взялася реформувати одну з бібліотек на Подолі.

4 МИКОЛА БАЖАН — (НЕ) РАДЯНСЬКИЙ КЛАСИК

На честь виходу книжки «Візерунок на камені. Микола Бажан: життєпис (не)радянського поета» у «Видавництві Старого Лева» її авторка, професорка Віра Агеєва 1 червня о 14-й годині в залі «Папір» проведе лекцію, присвячену одному з найцікавіших, найпотужніших і найсуперечливіших українських поетів радянської доби. Вірі Агеєвій є що розповісти, адже вона не лише проаналізувала Бажанові твори різних періодів, а й попрацювала з історичними документами — наприклад, з енкаведешною справою-формуляром на поета.

5 КИЇВ КОСАЧІВ

Легендарна родина Косачів — з неї у ХІХ та ХХ століттях вийшла ціла плеяда надзвичайно талановитих і важливих для української літератури письменників та інших діячів. Від канонічної Лесі Українки до контроверсійного Юрія Косача. Про київські адреси родини Косачів і про їхню роль у розвитку «київського тексту» розкажуть під час розмови «Київ Косачів» письменники та дослідники: Оксана Забужко, Олесь Ільченко, Ярослава Стріха та Ірина Щукіна. Початок 1 червня о 19-й годині в залі «Фарби».

6 ЖІНКИ ГУЛАГУ

1 червня о 15-й годині в залі «Футура» відбудеться діалог двох дослідниць історії, зокрема історії з жіночої перспективи — Олени Стяжкіної та Оксани Кісь (нагадаємо, вони є співавторками важливого збірника статей з української «жіночої історії» — «Українські жінки в горнилі модернізації»). Цей діалог присвячено жіночому досвіду перебування у сталінських таборах ГУЛАГу, він має характерну назву: «Вижити значить перемогти».

7 ДО 100-РІЧЧЯ ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ: ЛЕКЦІЯ ПРО ПЕТЛЮРУ

Тривають заходи, присвячені сотій річниці Визвольних змагань українського народу 1917—1921 років. Зовсім нещодавно у видавництві «Смолоскип» з’явилося друком дослідження історика Сергія Литвина «Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну». На «Книжковому Арсеналі» 2 червня о 18-й годині в залі «Орбіта» Сергій Литвин представить новинку і прочитає лекцію про Головного отамана УНР «Симон Петлюра: проект самостійності».

8 ФУТУРИСТ ҐЕО ШКУРУПІЙ СЬОГОДНІ

З нагоди виходу у видавництві «Темпора» книжки авангардного поета, футуриста Ґео Шкурупія «Для друзів, поетів, сучасників, вічності» 3 червня о 15-й годині в залі «Орбіта» відбудеться розмова «Зустріч на перехресній станції» з участю дослідниці літератури 1920-х років, есеїстки Ярини Цимбал і редактора, перекладача, журналіста Олександра Стукала. Який вигляд футуризм ХХ століття має сьогодні? Чи розповіла футуристична поезія щось про майбутнє? Можна замислитися над цими та іншими запитаннями, а можна просто отримати задоволення від творів талановитого поета.

9 СУЧАСНА ПОЕЗІЯ: СПРОБА КАНОНУ

А ось у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» вирішили спробувати поглянути, якою може видаватися нинішня молода українська поезія з погляду чи то вічності, чи принаймні ближчих десятиліть. 3 червня о 17-й годині в залі «Фарби» буде представлено «Антологію молодої української поезії ІІІ тисячоліття». До неї увійшли тексти поетів, які дебютували у 2000-х та 2010-х роках: від Дмитра Лазуткіна до Ірини Цілик, від Анни Малігон до Павла Коробчука. Модератори події — упорядники антології: уже абсолютний класик і Шевченківський лауреат Іван Малкович та молодий поет Мирослав Лаюк.

10 ВІЙНА З ЗАКОРДОННОЇ ПЕРСПЕКТИВИ

Важлива подія «Книжкового Арсеналу» — зустріч із французькими журналістами П’єром Сотреєм та Себастіаном Гобером. Вона має дуже промовисту назву: «Висвітлення війни на сході України іноземними журналістами». Чи приділяють зарубіжні ЗМІ ще якусь увагу російсько-українській війні (адже є чимало відомостей про майже повне згасання інтересу)? Як реагує на цю тематику аудиторія? Якою є оптика зображення подій? Початок зустрічі об 11-й годині в залі «Футура» 3 червня.

Це лише десять цікавих подій. Ще раз закликаємо переглянути повну програму «Книжкового Арсеналу» на їхньому сайті. Нагадаємо також, що «Арсенал» — це ще й величезний книжковий ярмарок, де можна придбати книжки за цінами видавців. Буде тут, як завжди, і ятка газети «День» (NB 5.04) з усіма нашими книжками, зокрема з новинкою «Корона, або Спадщина Королівства Руського».

Олег КОЦАРЕВ
Газета: 
Рубрика: