Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Варіації на Шведську тему»

Спеціально для фесту «Переосмислюючи Європу: Україна» Мирослав Скорик написав новий твір
30 жовтня, 2018 - 10:18
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

На початку листопада  відбудеться Другий фестиваль української музики в Швеції «Переосмислюючи Європу: Україна»/Rethinking Europe: Ukraine, на якому Мирослав Михайлович особисто представить спеціально написаний для цієї події новий твір «Варіації на Шведську тему», присвячений українсько-шведській піаністці Наталії Пасічник — ініціаторці та засновниці форуму.

«Переосмислюючи Європу: Україна» — єдина платформа Скандинавії, де меломани мають змогу ознайомитися з українською класичною музикою. Так, торішній перший фестиваль познайомив слухачів із романтичною національною музикою. Цьогорічний — представить музику епохи бароко — Максима Березовського та Дмитра Бортнянського. Та трьох найзначніших постатей української сучасної музики — «Три «С» — Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Мирослава Скорика у виконанні відомих скандинавських та українських солістів Генріха Френдіна (альт), Наталії Пасічник (фортепіано), Ольги Пасічник (сопрано), Еміля Джонассона (кларнет), Мирослави Которович (скрипка) та шведського оркестру «Ре-барок».

Скорик  написав «Варіації на Шведську тему» і присвятив їх піаністці Наталії Пасічник. До речі,  це будуть перші відвідини Швеції нашим видатним композитором. Символічно, що це станеться в його ювілейний рік, як подарунок від організаторів фестивалю, адже Наталя Пасічник вже  понад 25 років живе у Швеції, є успішною і знаною в Європі та Америці концертуючою піаністкою, яка невтомно  пропагує на усіх континентах українську музику, зокрема багато виконує творів М. Скорика.

Новий твір маестро стане нашим українським фестивальним алаверди. Адже, важливим інгредієнтом гала-концерту минулорічного фестивалю Rethinking Europe була присвята шведської композиторки Андреа Тарроді, яка є однією з найвідоміших з-посеред шведських композиторів сучасності: вона взяла нашу мелодію «Сизокрилий голубоньку» та шведську народну «Чисті зорі», поєднала їх, і вийшло концертино Songs of the Sky. Для фахової та культурно-дипломатичної спільноти це стало подією.

Власне саме для реалізації таких проектів Наталією був створений чотири роки тому Український Інститут в Швеції, який уже став  асоційованим членом Європейської Спілки Культурних Інститутів, де головною платформою для взаєморозуміння та демократії є культура. Отже, це і є яскравий та успішний приклад практики культурної дипломатії в дії при чому за приватною ініціативою.

 Серія концертів відбудеться також і за участі юних віртуозів з різних куточків України. Цього разу з творами українських композиторів шведів знайомитимуть обдаровані діти з сіл і маленьких містечок. Їхня доля непроста, проте вони вже встигли завоювати призові місця на найпрестижніших музичних конкурсах України і за кордоном: Віра Вільховченко (11 років, Кременчук, фортепіано), Артур Чорний (14 років, Олександрія, скрипка), Антон Бондаренко (16 років, Дніпро, фортепіано), брати Роман і Олександр Федюрки (8 і 13 років, фортепіано).

Під час фестивалю відбудеться показ документального фільму «Українська рапсодія»: подорож в українську класичну музику» режисера Софії Ніблом та Валентини Романюк. Також публіка матиме можливість познайомитись із українським Мікеланджело — скульптором Йоанном Георгом Пінзелем та сучасним художником Іваном Марчуком.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: