Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Варвари – рашисти продовжують нищити українські культурні пам‘ятники

Про масштаби руйнувань розповіли у Мінкульті
2 квітня, 2022 - 11:43
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Житомирській області

Міністерство культури та інформаційної політики України створило ресурс для документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних армією росії, повідомляє телеграм-канал Олександра Ткаченка.

«Руйнування об’єктів культурної спадщини є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року, – зазначив міністр культури та інформаційної політики України О.Ткаченко. -
Збираємо свідчення злочинів проти культурної спадщини, вчинених російськими окупаційними військами на території України.

Він зазначив, що українці повинні висвітлювати цифри, аби про втрати нашої культурної спадщини дізнався увесь світ. Надсилати свідчення на сайт https://culturecrimes.mkip.gov.ua/

Нині, за даними Мінікульту, станом на 31 березня 2022 року зафіксовано 135 епізодів воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини України, повіломляє 24tv.ua.

ЯКІ СПОРУДИ ПОСТРАЖДАЛИ НАЙБІЛЬШЕ:

Найбільше постраждали релігійні споруди. Серед них – 59 об'єктів. Це – православні храми Православної Церкви України та Української Православної церкви Московського патріархату, протестантські молитовні будинки, ісламські мечеті, юдейські синагоги. Серед пошкоджених об'єктів – 5 пам’яток національного значення.

Постраждали 25 цінних об’єктів історичної забудови – старовинних будівель другої половини ХІХ – початку XX століття, а також 10 пам’ятників – меморіальних стел або скульптур, пов’язаних з історичними подіями.

Пошкоджені 12 музеїв та історико-архітектурних заповідників;
6 театрів і кінотеатрів;
5 бібліотек.

Географія руйнувань

Злочини зафіксовані на території 10 областей України та в місті Києві:
54 – у Харківській області;
22 – у Донецькій;
16 – у Чернігівській;
10 – у Київській;
по 9 – у Луганській та Сумській областях;
5 – у місті Києві;
по 4 – у Запорізькій та Житомирській областях;
по 1 – у Дніпропетровській та Херсонській областях.

На своїй сторінці у facebook О.Ткаченко написав, про те, що вчора він  «виступив на конференції міністрів культури Ради Європи, яка проходила у Страсбурзі. Я ж долучився онлайн.

Важлива ремарка, з якої почну. Міністри культури ЄС висловили повну солідарність у тому, що культура не може бути аполітичною. Мої колеги найсуворіше засудили збройний напад росії на Україну з порушенням міжнародного права та закликали російську федерацію негайно та беззастережно припинити свої військові дії в Україні.

Саме тому, учасники прийняли декларацію, в якій міністри виступають проти агресії російської федерації щодо України.

У ній йдеться про готовність (у тому числі й фінансову) допомогти Україні через загрозу культурній спадщині, її терміновому збереженню, використовуючи всі можливості конвенцій РЄ та інші правові/законодавчі акти у сфері культури.

Обговорили підтримку постраждалих митців, працівників сфери культури, спадщини та креативності, а також науковців з України через програми культурної співпраці.

Також домовились підтримувати ініціативи щодо проведення «Року культури України в Європі», залучаючи переселенців з України, в дусі Європейської культурної конвенції та Конвенції Фаро.

Тому freedom will prevail and culture wins.
Слава Україні»!

Підготувала Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Рубрика: