Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вінок «Галицького солоспіву»

28 березня, 2013 - 12:32

28 березня у Львові відбудеться презентація компакт-диску, присвяченого Соломії Крушельницькій. Відома львівська співачка Лілія Коструба потішить аматорів камерного співу записами вокальної лірики (недавно вийшов у світ її компакт-диск «Осінній вальс» із записами романсів Анатолія Кос-Анатольського, аж ось в руках нова робота — «Галицький солоспів», де Лілії Кострубі акомпанує на фортепіано Ярослава Матюха). Саме такий «персональний склад» дуету одразу викликає увагу і повагу до запропонованих виконавицями інтерпретацій, адже відомі та улюблені солоспіви (Віктора Матюка, Остапа і Нестора Нижанківських, Дениса Січинського, Ярослава Лопатинського, Станіслава Людкевича, Миколи Колесси, Анатолія Кос-Анатольського та ін.) звучать у цьому запису особливо автентично й вірогідно. За цим відчуттям (сподіваюсь, непомильним, адже прослухав цей диск кілька разів) — багаторічний сценічний досвід Лілії Коструби як солістки Львівської філармонії, що постійно включає у програми своїх концертів перлини галицького вокального репертуару.

Особливоїтотожностівиконаннюнадаєпо-хорошомувідчутнапартіяконцертмейстера, аджеЯрославаМатюхабулаоднієюзпершихвиконавцівгалицькогосолоспівууспівдружностізМарієюПроцев’ят, сестрами Бойко, на що їх «благословив» незабутній Анатолій Кос-Анатольський. Саме у спілкуванні з композиторами (Кос-Анатольським, Колессою, Скориком, Фільц) виникало першопрочитання їхніх творів, що дозволило Ярославі Степанівні закласти традицію виконання цієї музики, яка розвивається і уточнюється з кожною новою солісткою. Лілії Кострубі вдалося розширити створене попередницями «інтерпретаційне поле», доповнити його власними, підкреслено особистісними відтінками. Серед них — якась особлива сповідальність, майже інтимність вислову (у «Веснівці» Матюка, «Маєвій нічці» Лепкого), вишукана елегантність інтонування («Твої очі, як те море» Дрималика, «Я марила всю ніченьку» Колесси), артистизм та ефектність (в «Зозулях» Кос-Анатольського, «Весняному вітрі» Фільц), філософська заглибленість (в солоспівах-молитвах Соневицього, Козаренка), елегійна розповідність (в романсах Січинського «Із сліз моїх» та Лопатинського «Давня весна»). Особливої вишуканості компакт-диску надає його дизайн, де використано фото дуету у салоні Дому-музею Соломії Крушельницької. Симптоматично, що рецензований компакт-диск завершується солоспівом В. Матюка «Родимий краю», який так любила і завжди виконувала в концертах велика Примадонна...

Переконаний, що «Галицький солоспів» із записами Лілії Коструби та Ярослави Матюхи стане цінним поповненням колекцій філофоністів, а шанувальники вокальної лірики зможуть уповні насолодитися мистецтвом виконавиць на презентації, що відбудеться в Концертній залі імені Анатолія Кос-Анатольського факультету культури і мистецтв Львівського національного університету.

Олександр КОЗАРЕНКО, Львів
Газета: 
Рубрика: