Справжній спосіб помститися ворогові — не бути схожим на нього.
Марк Аврелій, римський імператор, належав до династії Антонінів, філософ-стоїк.

«Жива традиція родини Шкрібляків»

Під такою назвою в Чернівцях вперше відбувається симпозіум майстрів різьбярства Буковини й Гуцульщини
16 травня, 2013 - 11:45
У КОЖНОГО МАЙСТРА СВІЙ ЗАДУМ І СВІЙ ВИРІБ...

Класиком українського різьбярства по праву вважають Юрія Івановича Шкрібляка (1823 — 1885 рр.), який вперше вивів традиційне народне різьблення по дереву на художній рівень. Його ім’я в другій половині ХІХ століття було добре відоме в Європі. На основах та принципах, сформованих Шкрібляком, виразно постала гуцульська школа традиційного народного різьблення по дереву, яку продовжили та розвинули три сини славного майстра — Василь, Микола та Федір, два онуки — Юрій і Семен Корпанюки — сини дочки Юрія Шкрібляка Катерини. У другій половині минулого століття особливо вагомим був творчий доробок різьбяра Дмитра Шкрібляка, правнука відомого майстра. Загалом за півтора століття родина майстрів Шкрібляків-Корпанюків об’єднала майже сотню різьбярів, ткачів, вишивальниць, писанкарок, музикантів — продовжувачів традицій народного мистецтва Гуцульщини.

На Буковині традиції різьбярської школи Шкрібляків живуть і донині. Започаткував їх ще 1905 року син Юрія Шкрібляка Василь, який разом із Василем Девдюком та Марком Мегединюком заснував у Вижниці школу різьбярства та металевої орнаментики.

Ідею вперше провести в Чернівцях симпозіум майстрів різьбярства Буковини й Гуцульщини «Жива традиція родини Шкрібляків» підтримали Міністерство культури України, Чернівецька обласна та міська влади, Національна спілка майстрів народного мистецтва України та численні партнери — Чернівецький обласний краєзнавчий музей, Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту, Національний музей народного мистецтва Гуцульщини й Покуття ім. Кобринського в Коломиї, Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Івасюка, Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв України, Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В.Шкрібляка, Вище професійне художнє училище №5 м. Чернівців.

Метою заходу — привернути увагу громадськості, насамперед молоді, закладів освіти та культури до проблеми збереження, вивчення та розвитку класичних надбань народного різьблення по дереву як видатного явища української традиційної етнокультури, відомого усьому світові, та сприяти піднесенню мистецького іміджу Буковинського краю, розвитку культурних взаємозв’язків в Україні та за її межами.

Різьбярі з різних куточків України з’їхалися до Чернівців. У широкомасштабному заході з 13 по 19 травня беруть участь кращі майстри різьблення по дереву, а також відомі вчені-мистецтвознавці з Києва, Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Чернігова та Чернівців.

Дерев’яні підсвічники, тарілки, скриньки... у кожного майстра свій задум і свій виріб, у роботу над якими вони занурилися з головою. Є серед майстрів і одна жінка, яка вправно орудує різцями та молотком. Це Галина Банько. Вона працює вчителем іноземної мови, а у вільний від основної роботи час працює з деревом.

— Художньою обробкою дерева я займаюся вже шість років, — розповідає майстриня Галина Банько. — Мій чоловік закінчив Вижницьке училище, й одного разу він не встигав закінчити виріб з дерева, і я запропонувала свою допомогу. Тоді я й захопилася деревообробкою. Працюю переважно в традиційному стилі.

Марія ВИШНЕВСЬКА, Чернівці, фото автора
Газета: 
Рубрика: