Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Як подолати пропаганду ненависті

Сьогодні лекторами Літньої школи журналістики «Дня» стали Ольга Лень та Наталія Іщенко
18 липня, 2017 - 21:50

Журналісти газети «День», учні Літньої школи та гості редакції – медіа-експерт, блогер «Дня» Наталія Іщенко та ведуча каналу «Еспресо ТБ» Ольга Лень - у конференц-залі редакції за круглим столом обговорювали тему «Українська журналістська платформа: у пошуках діалогу».

Упродовж півторагодинної зустрічі у редакції відверто говорили про питання, які стосуються порушення журналістських стандартів, інформаційної пропаганди,  відповідальності журналістів, маніпуляції та емоційних впливів тощо. А головний посил – чому українським журналістам, дотримуючись професійних стандартів, важливо пам’ятати, що в їхній країні триває війна.

Гості «Дня» щиро ділилися своїм досвідом з літньошколярами, а також вразили своєю прямолінійністю та радикальністю вираження думок. Вони пояснили, що немає поняття «мовна ворожнеча», а є пропаганда ненависті, крім того, чітко розмежували поняття журналістики та піару, адже дуже часто їх ототожнюють.

Чимало уваги приділили обговоренню впливу пропаганди зі сторони агресора, а разом з тим порушили питання емоційного висвітлення інформації українськими журналістами, що створюють на території нашої держави несприятливі умови, і в результаті – навіть завдають шкоди.

Зустріч зі слухачами Літньої школи стала своєрідним продовженням круглого столу у редакції «День», на якому у грудні минулого року українські медійники прийняли спільне звернення до колег та оголосили про створення ініціативи «Українська журналістська платформа».

«Доки ми тут, у редакції «Дня», півроку тому не зібралися, не обговорили складні теми браку цінностей у медіа, окремі колеги говорили про це лише в своїх маленьких колах. Зараз же журналісти більш чітко себе ідентифікують і визначають, яке саме місце вони посідають у цій дискусії. Ця спроба відвертої розмови дуже важлива», – говорить Ольга Лень.

«Якщо журналіст відчув емоцію – це «маркер» того, що потрібно «відійти» назад та згодом об’єктивно розібратися у ситуації. Слово вбиває набагато сильніше, аніж якийсь ствол. Тому важливо, що ви пишете, кому і як. Не давайте собою маніпулювати, будьте готові захищати свою позицію і пам’ятайте, що в інформаційній війні вами завжди намагатимуться маніпулювати», – зауважила Наталія Іщенко.

ВРАЖЕННЯ

«ЖУРНАЛІСТ – ЦЕ ШПИГУН, ЩО ПРАЦЮЄ НА КОРИСТЬ СУСПІЛЬСТВА»

Марія НИТКА, Львівський національний університет імені Івана Франка:

 – Що таке справжня журналістика? Як розмежувати поняття «стандарти» і «обов’язки» журналіста? Що треба мати військовому журналістові «на плечах» і як не піддатися пропаганді? Як лишитися тверезим в умовах гібридної війни? Як угамувати свої емоції і  робити це вчасно? Вага цих питань неймовірно важлива зараз. Сьогодні ми їх порушили. «Наша професія – це шпигун, що працює на користь суспільства», - зазначила Ольга Лень. Насправді, цей «круглий стіл» став можливістю пролити світло. Знову ж таки – відбулася змістовна розмова людей, які знаються на тому, що вони кажуть. Це можливість визначитися із своїми орієнтирами і не загубитися серед усього іншого, серед нинішніх інформаційних «декорацій». Для мене особисто було дуже цікаво і важливо послухати Наталію Іщенко та Ольгу Лень, журналістів, які мають свою позицію і не зраджують їй. Вони показали нам добрий приклад. Кожне слово різало вуха і просто змушувало задуматися. Їх репліки показують нам усім, що не можна плентатися і чекати «дива». Дійсно, це розмова для роздумів.

«ПРОФЕСІЯ ДОЗВОЛЯЄ ЗАВЖДИ ЗАЛИШАТИСЯ МОЛОДИМ»

Каріна ХАЧАТАР’ЯН, Сумський державний університет:

 – Наталія Іщенко та Ольга Лень – це та «планка» у журналістиці, до якої нам, учасникам Літньої школи журналістики «Дня», треба прагнути. І сьогодні ми отримали нагоду чітко встановити професійні орієнтири для себе – особисто поспілкуватися з журналістками у форматі круглого столу.

Не хочу говорити банально, мовляв, зустріч була пізнавальною, інформативною, цікавою, – це ж очевидно. Розмова з людьми, котрі вже сформували власну позицію в журналістиці, зазначили в медіасфері власне ім’я, безсумнівно, передбачає певну «родзинку». І «родзинка», як на мене, у тому, що ця зустріч стала підставою для особистого професійного вибору кожному з нас.

Порушували теми «мовної ворожнечі», сучасне вживання сухих журналістських стандартів мирного часу, нав’язування міфів тощо. У всякого журналіста, який поважає себе, має бути власна позиція стосовно стану та подій, що сьогодні розгортаються в медійній сфері. Наталія Іщенко та Ольга Лень, чиї думки вважаю авторитетними для себе, допомогли особисто мені переосмислити реалії та більш свідомо оцінити сучасне становище українського інформаційного простору.

Журналістки радили будь-що-будь дотримуватися достовірності у висвітленні фактів. Певно, якби українська журналістика була більш прозорою, не було б роздутого протистояння між журналістськими стандартами та патріотизмом, була б значно сильнішою наша позиція в інформаційній війні.

«ВРАЖАЄ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСИЛ СПІКЕРІВ»

Юлія КАРМАНСЬКА, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки:

 − Ольга Лень і Наталія Іщенко – журналістки з чітко визначеною позицією та ясним баченням сучасних реалій. Завдяки цим факторам публічна дискусія, на мою думку, вдалась. Фахові спікери та літньошколярі створили поле для міркувань щодо протидії російській пропаганді, обговорили стан журналістики, який визнали критичним.

«Журналіст має бути достатньо сміливим, щоб сказати правду, а не те, що хтось хоче почути», − зазначила Ольга Лень. У цій фразі відображена квінтесенція сутності справжньої журналістики. Слід зважати, що під час війни достовірність фактів та об’єктивне висвітлення інформації відіграють особливо важливу роль.

Мене вразили емоції та енергетичний посил, із яким спілкувались журналістки. Кожна відповідь на запитання є синтезом неоціненного досвіду та ґрунтовних знань. Припали до вподоби роздуми про протистояння маніпуляціям, пропаганді і розповідь про роботу прес-служби армії. Зачепили питання морального роззброєння людей, яке знесилює та змушує зневіритись. Після розмови я зрозуміла, що об’єктивне висвітлення подій є запорукою розвитку якісної журналістики та спокійного життя українців.

Нагадаємо, що Літня школа журналістики відбувається за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Анастасія ХАЗОВА, Літня школа журналістики «Дня»-2017. Фото Миколи ТИМЧЕНКА

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ