Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фінський журналіст Юкка РІСЛАККІ: «Російська пропаганда проти країн Балтії посилилася після 2005 року, коли наші країни подали заявку до НАТО»

9 травня, 2014 - 12:40

У Києві відбулися зустрічі з латвійською письменницею, перекладачем та дипломатом Анною Жигуре та її чоловіком, фінським журналістом і письменником Юккою Ріслаккі. Заходи проходили в рамках комунікаційної кампанії «Рига 2014 – Культурна столиця Європи» та експозиції виставки в Національному художньому музеї України «Наш шлях до незалежності». Відкриті лекції з подальшим обговоренням Юкка Ріслаккі та Анни Жигуре були присвячені дезінформації і пропаганді, яку поширювала і досі продовжує поширювати Росія щодо країн Балтії та України.

Письменники провели екскурс в історію, зазначаючи, що ще за радянських часів, тих, хто боровся за незалежність своїх країн, називали «фашистами», «антисемітами», «неонацистами». «Єдиним новим словом у сьогоднішній брехні Росії проти України стало «бандерівці», але й воно позичене з минулого. Бандерівцями називали патріотів-українців у таборах ГУЛАГу росіяни, що займали певні посади у цих тюрмах», - розповів Юкка Ріслаккі. За освітою політолог, фінський журналіст окрім іншого займався тематикою політичних в’язнів за часів СРСР, скоро його книга, присвячена історії Воркутинського повстання вийде в українському перекладі. Порівнюючи пропаганду Росії щодо країн Балтії і України, Юкка Ріслаккі зазначив: «Ми чуємо таку пропаганду не тільки від росіян, а й від західних журналістів, що не знають нашої історії. Російська пропаганда проти країн Балтії посилилася після 2005 року, коли наші країни подали заявку до НАТО. З того часу, ця пропаганда залишається на тому ж рівні. Сподіваюся, що брехати про Україну Росії буде набагато важче,бо вся міжнародна спільнота звернена до України».

Теза про те, що у Латвії росіян вважають людьми другого сорту, позбавляють прав, не дають спілкуватися їх рідною мовою виникла давно і форсується до сьогодні. Про це говорила також на своїй зустрічі перший посол Латвії у Фінляндії (1991 -1998 роки) Анна Жигуре. «Велика частина російськомовних Латвії – це радянські люди з радянським мисленням. Діячі Інтерфронту не змінилися (Інтернаціональний фронт трудящих Латвійської РСР, скорочено Інтерфронти або ІФТ – громадська організація в Латвії в 1989-1991 рр.. Виступала за соціалізм і збереження Латвії в складі СРСР – Авт.). Ветерани російської армії не лояльні до Латвії, і до того ж вони дивляться російські канали. Один у нас заборонили, але є можливість дивитися інші. Велика частина населення перебуває під владою російської пропаганди. У мене є подруга латишка, яка живе в Каїрі. Говорячи зі мною, вона розповідала, що російський ізраїльський канал транслював інформацію про фашистів у Києві. Вона вірила і повторювала це. Люди так звикли за радянських часів – вірити бездумно ТБ. Тому вам дуже важливо постійно подавати свою інформацію на весь світ. Якщо ви її не даєте – тоді дає супротивник, користуючись своїм великим грошовим і кадровим ресурсом», - розповідала про сьогоднішні події і настрої у Латвії письменниця.

Інтерв’ю із Юккою Ріслаккі та Анною Жигуре читайте у наступних випусках «Дня»

Анна СВЕНТАХ, «День»

Фото Артем СЛІПАЧУК, «День»

Рубрика: