Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Квітневий кінодивертисмент

7 квітня, 2006 - 00:00
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ «МАМА, НЕ ГОРЮЙ!» / ФОТО НАДАНЕ ПРЕС СЛУЖБОЮ «1+1»

З розвитком серіальної свідомості у нашого глядача та прищепленням йому телесеріалів як побутової епопеї, кіно на ТБ поступово було витіснене у сферу святкову. Недаремно найударніший кінопоказ плавно перейшов на уїк-енди, і тепер будь- який гучний блокбастер або гламурну американську драму інакше як по суботах- неділях не побачиш. Так, квітневі вихідні на каналі «1+1» суцільно пропонують гучні імена та кінобренди. Відкриває кінопоказ цієї неділі «Шрек», який уже став класикою.

Історія про доброго людоїда, зеленого (як вважають антиглобалісти, від макдональдівських гамбургерів) та безстрашного, сягає прямо до архетипу Попелюшки. Тільки, як це властиво американському гумору, — все перекидається з ніг на голову. Тим, як вважають у Голівуді, і смішніше. «Шрек» на каналі «1+1» — не новачок. Телевізійна прем'єра відбулася рік тому в новорічному ефірі. Тоді велетень, його друзі та противники вперше заговорили українською і… виявилося, що роблять вони це набагато крутіше, ніж у російській версії. Український переклад «Шрека» був найбільш повним та адекватним, ніж усі піратські, не говорячи вже про дубляжну російську версію. Тож якщо хто хоче почути з десяток нових, які не увійшли до попередніх перекладів, жартів, просимо до екрану.

Утім, на телеканалі, який уперше взявся за адаптацію світових шедеврів для «власного вживання», над перекладами завжди працювали до сьомого поту. Можливо, тому герої авантюрно- кримінальної мелодрами «11 друзів Оушена», незважаючи на всю свою гламурність, абсолютно органічні українською. Джордж Клуні, Джулія Робертс, Бред Пітт та Енді Гарсія розігрують заново старий сюжет 1960 року з оригінального кінофільму «Rat Pack», у якому гангстер Денні Оушен вирішує пограбувати одночасно відразу три казино. Такому красивому чоловіку, як Джордж Клуні, який грає Оушена, замахуватися на глобальне цілком дозволено. А ось не менш «гламурний» Бен Афлек віддає перевагу персонажам все більш життєвим. І сюжет розіграної ним і Лів Тайлор мелодрами «Дівчина з Джерсі» саме такий. Як ми вже розуміємо, виходячи з жанру, героїв очікує випробування почуттями. Щоправда, для того, щоб це сталося, екранна дружина по цьому фільму Дженіфер Лопес повинна зійти з арени. У зв'язку з цим фактом у кіноманів народився жарт, що «Дівчину з Джерсі» можна кохати лише за те, що героїня Джей Ло помирає на 10-й хвилині.

У дилогії російських кінематографістів-екстремалів «Мама, не горюй!» помирають зазвичай від сміху і… глядачі. Сценарій, написаний колись пітерським андеграундником Костянтином Мурзенком, виявився на рідкість народною річчю. Діалоги та фрази героїв першої «Мама, не горюй!» розтягли на цитати, а до виходу сиквела готувалися не гірше, ніж до виборів. Але сам Мурзенко запевняє, що заслуга такої популярності цього кінофейлетону — зовсім не у вдалих текстах, які він уклав у вуста героїв. Саме останні — головна окраса фільму. Свобода, яка з'явилася у акторів нового смутного часу, дозволила в декораціях цього самого часу створити персонажів настільки яскравих і незабутніх, що й через деякий час фрази та сюжетні ескапади з «Мама, не горюй!» не тьмяніють.

Діна ВОРОШИЛОВА
Газета: 
Рубрика: