Вибух «Стін»
У Дніпрі відкрилася унікальна виставка Матвія ВайсбергаДніпровський музей українського живопису заснований 2013 року. Сьогодні це три поверхи виставкового простору, майстерні, музейний провулок та Сад скульптур. Комплекс розташований на Троїцькій площі, напроти школи №33, де навчався всесвітньо відомий скульптор дніпровського походження Вадим Сідур.
Основу постійного зібрання складають понад 3000 робіт майстрів ХVІІІ — ХХ століть у широкому спектрі жанрів: від сучасної емалі до класичної японської гравюри. Другий і третій поверхи Музею — для тимчасових експозицій.
Власне саме на третьому поверсі у двох залах відкрилася в середу персональна виставка київського живописця Матвія ВАЙСБЕРГА (на фото). Вона унікальна тим, що на ній водночас представлені два найвідоміші цикли робіт художника під назвою «Стіна»: за мотивами Старого Заповіту та на основі вражень автора від подій на Майдані. Дніпро, таким чином, є першим містом в Україні й у світі, де в одному просторі виставлені ці два видатні поліптихи. Також експонуються полотна різних періодів творчості Вайсберга; загалом вся добірка дає якнайповніше враження про його доробок.
У день події в музеї було багатолюдно. Прийшло багато фахової публіки, так само як і пересічних дніпрян. «День» зібрав думки і враження відвідувачів виставки, а також самого автора.
Олег РОСТОВЦЕВ, член правління єврейської громади Дніпра:
— Мені здається, що в наших силах змінювати світ. І те, що відбувається на цих полотнах, теж змінило всіх нас. Дай Боже, щоб наш світ став добрішим, світлішим, мужнішим і гіднішим.
Владислав ШЕРЕШЕВСЬКИЙ, художник:
— Ці картини я бачив уже багато разів у найкращих залах, але мені здається, що саме тут вони виглядають дуже органічно. Трохи заважає кількість людей, але я пропоную всім спокійно протягом місяця приходити на цю виставку, без натовпу, побути наодинці з цими полотнами, і ви зрозумієте багато нового й цікавого. Хочу поздоровити свого друга Матвія з прекрасною виставкою і місто Дніпро з тим, що такий «важковаговик» українського живопису з’явився тут.
Дмитро КОРСУНЬ, мистецтвознавець:
— Я не можу говорити про серію «Майдан» байдуже, бо Матвій ішов туди, в цей дим, і повертався з ідеєю нової роботи, і таким чином склалася ця вражаюча серія. Вона мені здається пронизливою, як живопис Гойї, де змальовані жахи війни і передано громадянське почуття художника. Всі роботи тут виглядають дуже органічно, бо Матвій — це художник-мудрець, який вміє ілюструвати найскладніші колізії історії та філософії, і по-справжньому він розкривається тут, у Дніпрі, в цих залах, може, навіть частково через те, що тут не завершений ремонт і зяють якісь недороблені стіни. Матвій знаходиться на цьому будівництві нового світу, і я вітаю його і місто з цією експозицією. Я бачив його полотна в багатьох залах, але це його найкраща виставка взагалі.
Вікторія НIКIТIНА, галерея «Артсвіт»:
— Я рада, що Матвій привіз до Дніпра цю експозицію, тому що «Стіну» я хотіла подивитися давно. На мене вона справила дуже сильне враження навіть через три роки після Майдану. Думаю, Дніпру дуже важливо бачити саме таке мистецтво, бо його роботи беруть за живе і кольором, і темою.
Олена, відвідувач:
— Мені дуже подобається «Стіна» на біблійні теми. Картини сприймаються як ескізи, але вони несуть дуже сильний емоційний заряд. Мінімум засобів, максимум виразності.
Людмила ТВЕРСЬКА, мистецтвознавець:
— Тут уже підтвердили мою думку, що Матвій — це митець-філософ, митець-мислитель. Він порушує в своїх творах вічні теми — звідси звернення до Біблії, до Майдану, причому і Майдан теж у нього вирішується як біблійна історія. Уже це змушує серйозно і шанобливо ставитися до його творчості. А якщо говорити про формальні речі, то він прекрасний живописець, тонко відчуває колір, він апелює до нього, аби створити настрій. Він явно людина емоційна, це видно з його робіт — саме завдяки колористичним рішенням. Говорити про його мистецькі переваги можна багато. І я дуже рада, що наш музей приймає такі складні роботи і таким чином виховує глядача.
Всеволод ШАРКО, художник:
— Ось вам два слова: Матвій чудовий. Більше, я вважаю, тут немає чого додати.
Андрій ЗУБЕНКО, викладач Дніпровського національного університету:
— Виставка чудова, чудова експресія, чого в Дніпрі у нас мало і рідко буває. Хочеться охарактеризувати систему багатьох робіт як репортажність: це наче як захоплива покадровість зйомки. Оце те, що виставка дала, і якщо найближчим часом в Дніпрі з’явиться подібний підхід, то буде чудово.
Матвій ВАЙСБЕРГ:
— Я вважаю для себе за велику честь виставитися в цих стінах. До речі, тоді ще в Дніпропетровську в мене була вже виставка 1998 року. Я щасливий знову зустрітися з цим дуже значущим містом, набагато більш прифронтовим, аніж Київ, і великим у всіх відношеннях. Я дуже вдячний також музею. Я знаю, як важко робити вернісаж. Для мене будь-яка експозиція починається з паніки. Але коли я приїхав сюди, практично все уже було розставлено як треба. Всі люди проявили тут дивовижний професіоналізм. Спасибі величезне. Такий живий відгук, який я бачу тут, завжди дуже потрібний для художника. І, окрім іншого, дуже важливо, що «Стіна» їздить Україною — була в Черкасах, в Одесі, а тепер у Дніпрі. Чому я, повторюся, страшенно радий.
Виставка триватиме до 25 травня.
У найближчих номерах нашої газети дивіться інтерв’ю з засновником Музею українського живопису Олегом НАУМОВИМ