Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Телевізійна картинка не відбулася

«Кримський конфуз»: влада адміністративна напоролася на владу народну
6 серпня, 2010 - 00:00

Відмова меджлісу кримськотатарського народу взяти участь в зустрічі з Президентом Януковичем вивела з рівноваги не лише голову Адміністрації Президента, але й самого Президента. Адже все виглядало так благоліпно в українській «еліті»: більшість зігнулася, чимало хто ліг...

«Я цю позицію не розумію. Така позиція керівництва меджлісу не несе жодної перспективи, я підкреслюю — саме керівництва меджлісу. Така позиція веде у нікуди», — заявив Янукович. Глава АП був ще більш роздратованим: «Рішення Джемілєва (голови меджлісу) не брати участь у зустрічі представників кримських татар з Президентом продиктовано його власними амбіціями і не відповідає нормам демократії і парламентаризму». «Спроби диктувати власні умови закривають двері переговорів, а не відкривають їх. Це дуже погано. Це політиканство».

Причиною «конфузу» стало запрошення на зустріч з Президентом окремих кримських татар, яких у меджлісі вважають провокаторами або російськими агентами, найнятими для розколу кримськотатарського руху. «Зустріч лідерів меджлісу з Президентом відбудеться тільки в форматі зустрічі з Радою кримськотатарського народу при Президенті, а не з так званими представниками кримських татар», — заявили напередодні представники кримських татар. «Влада робить ставку на інші організації на противагу меджлісу, щоб розколоти кримськотатарську громаду», — пояснив лідер меджлісу Джемілєв. За його словами, на зустріч із Віктором Януковичем раптом, всупереч попереднім домовленостям, були запрошені учасники, які в розпал грузинсько-осетинської війни зверталися до Дмитра Медведєва з проханням надати таку ж «допомогу» кримським татарам. «Вони, по суті, запрошували російські танки на територію Криму», — пояснив Джемілєв.

Тож, як заявили в мМеджлісі, «на цю переформатовану зустріч виявилися запрошені не керівники впливових громадських організацій кримських татар, а представники двох-трьох відомих своєю скандальністю суспільно-політичних утворень, за якими стоять особи, готові заради своїх амбіцій до будь-яких деструктивних дій», — наголошується в повідомленні. У результаті, заявляє президія меджлісу, члени Ради представників кримськотатарського народу при Президенті змушені були відмовитися від участі в зустрічі, «на яку запрошені одіозні особистості».

Люди загалом, а східні особливо, не люблять, коли їм плюють в обличчя. Парадокс у тому, що така природна реакція виявилася несподіванкою для влади. Можливо, вона судила про людей по «політичному класу» і, на щастя, помилилися. Дисидент Джемілєв продемонстрував позицію, і він на це має право. Не всім же повзати...

Запросити на зустріч з організацією, що представляє абсолютну більшість народу, кілька віртуальних та екстремістських організацій і запропонувати меджлісу сісти з ними за один стіл — невже це конструктивізм, про який заявляє влада? На зустрічах Президента з кримчанами вже було все, що треба владі — хазяйський погляд, заяви про перерозподіл кримської землі... У відносинах з кримськими татарами владі потрібен був не конструктивізм, а телевізійна картинка. Коли вона зірвалася, почалися нерви. Для ще більшого «конструктивізму» владі можна було б порадити запросити на цю зустріч ветеранів НКВД, що виселяли кримських татар з їхніх домівок.

«Політики, які намагаються утримуватися в своїх кріслах за рахунок проведення політики конфронтації і брехні, маніпуляції свідомістю людей, приречені на провал», — сказав глава АП. Дуже хороші слова, хоча вона більшою мірою стосуються зовсім не тих, кому адресовані.

Колись татари теж були схильні до розколів. Але це було давно — у XVIII столітті. З того часу вони занадто багато пережили, щоб зрозуміти, наскільки розкол згубний, тим більше для невеликого народу. Нині меджліс підтримує близько 80% кримських татар, альтернативні утворення — по ліченому відсотку, решта — звичайне «болото».

За словами Джемілєва, в телефонній розмові глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкин заявив, що якщо представники меджлісу відмовляться брати участь в зустрічі з Президентом, то за цим послідують «адекватні дії». «Що таке адекватні дії? Я не знаю, що малося на увазі, можливо — як у радянські часи. Ми якось до цього звикли. Навіть радянська влада не змогла нас залякати, а там репресивний апарат був куди потужніше», — заявив політик. При цьому Джемілєв не виключив, що кримська влада «підключить слухняну пресу, щоб обчорнити меджліс». «Але і до цього ми звиклися і від прокльонів не помремо. Нас лякати не треба, ми все одно не боїмося», — додав він.

Президент Янукович заявив, що до влади будуть призначені представники всіх народів, які підтримують партію, яку обрав народ. Дуже дивно чути це від лідера, за якого проголосувала абсолютна меншість виборців, не кажучи вже про чинний уряд, який є повним і цілковитим спотворенням результатів парламентських виборів. Очевидно, головна причина «кримського конфузу» полягає в тому, що влада поки не розуміє, що таке народ, навіть такий невеликий, і яку легітимність він може давати, якщо підтримує когось на ділі, а не «у віртуалі».

Олександр ПАЛІЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: