Терпіть кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, – гірший стид.
Леся Українка, українська письменниця, перекладачка, культурна діячка

«Ми не помітили, як змінились»

28 грудня, 2018 - 11:39
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Дорогі друзі, ви знаєте, як ми цінуємо ваші думки і наше спілкування. Вкотре читацький клуб «Дня» робить свій внесок в осмислення подій року, що минає. Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання (нижче) нашої новорічної анкети.

Бажаємо вам радісних Новорічних свят і щасливого 2019 року!

1. Ми знаходимося в складному історичному процесі: як би ви його назвали? Чого вас навчив 2018 рік?

2. Які події року, що минає, на вашу думку, змінили світ і Україну?

3. Яка подія в житті країни стала найважливішою особисто для вас?

4. Кого ви вважаєте героєм і антигероєм року?

5. Три речі, які додають вам сил й наповнюють оптимізмом?

6. Автори, статті, проекти газети «День», які вирізнялися 2018 року?


Сергій ТРИМБАЧ, кінокритик:

1. Це продовження змін... «Ми не помітили, як змінились», — точне формулювання Леоніда Фінберга, одного з героїв року, головного редактора видавництва «Дух і Літера». Справді, ми всі значно більше стали читати і цінувати українські книжки, оригінальні та перекладні. Дедалі більше виходить вітчизняних фільмів, у тому числі й тих, що розпочали боротьбу за масового глядача. Театри — тут чимало не просто цікавого, а й суперпрофесійного: не тільки в Києві, а й в Одесі, Львові, Івано-Франківську...

2. Звісно, початок об’єднання церков. Мене, проте, цікавить і те, чи змінять ці процеси самих церковників? Бо ж і вони повинні мінятись, а не тільки повчати нас, грішних.

3. Ця подія не сталась — столітній ювілей Національної академії  наук. А мала б бути — хоча б для того, аби повести мову про шляхи реформування науки в Україні. Враження, що можновладцям ця тема не цікава, Академія наук цікавить головним чином через її все ще чималу матеріальну базу.

4. Антигерой року — літературознавець Дмитро Дроздовський, який «уславився» талантами плагіатора. А  серед героїв — співробітники академічного Інституту літератури, які повстали проти  плагіату, який є раковою пухлиною нашої гуманітарної науки. Це тільки початок війни заради очищення. Процес обіцяє бути тривалим, про це свідчить і та зухвалість, з якою поводить себе Дроздовський: мовляв, винен, але ж усі навколо «помиляються», чому мені не можна? Напомилялися вже, досить!

5. Люблю українську природу — вона  є просто геніальним витвором. Люблю багатьох людей, які є нашою надією на те, що Україна таки по-справжньому видозміниться. Люблю процес творчості — в інших, а іноді її проблиски помічаю і в самому собі.

6. Найцікавішими  для мене були історичні матеріали, передусім ті, що присвячені Гетьманату і гетьманові Павлу Скоропадському. Нині те, що відбувалося в Україні сто літ тому (передусім усунення від влади Скоропадського, а з тим і припинення багатьох державотворчих процесів) сприймаються більш ніж актуально.     

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ