Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Коротко / Панорама дня

10 березня, 2006 - 00:00

Названо шевченківських лауреатів-2006

9 березня Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про нагородження та присудження Національної премії ім. Тараса Шевченка. Цього року її лауреатами стали 13 осіб, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на офіційний інтернет- сайт глави держави. Премією в розмірі 100 тис. грн. кожна нагороджені: художник Євген Безніску за серію ілюстрацій до творів Івана Франка, письменник Григорій Гусейнов за художньо-документальний життєпис у 9-ти книжках «Господні зерна», письменник Ігор Качуровський за книжку «Променисті сильветки», поет Анатолій Кичиньський за книжки «Пролітаючи над листопадом» і «Танець вогню», диригент Валерій Матюхін за музично-художній проект «Музика від старовинних часів до сьогодення», художник Володимир Недяк за ілюстровану історію українського козацтва «Україна — козацька держава», кобзар Василь Нечепа за концертну програму «В рокотанні, риданні бандур», публіцист Анатолій Погрібний за публіцистичну трилогію «По зачарованому колу століть», «Раз ми є, то де?», «Заклик сильної дії», мистецтвознавець Зоя Чегусова за альбом-каталог «Декоративне мистецтво України кінця XX століття. 200 імен». Крім того, премії удостоєні режисер Володимир Кучинський й актори Львівського театру імені Леся Курбаса — Олег Стефанов, Наталія Половинка, Андрій Водичев — за вистави за творами Платона, Сковороди та Стуса.

В Острозькій академії спробували «зблизити» політику та мораль

Сьогодні в Національному університеті «Острозька академія» завершує свою роботу міжнародна наукова конференція «Мораль та політика в сучасному світі», яка розпочалася 9 березня. Тему конференції навіяла ректору університету Ігорю Пасічнику сучасна політична та суспільна ситуація в Україні. Як він сам підкреслив у вітальній промові, прикметно, що нинішній захід, тим паче — міжнародний, відбувається у шевченківські дні. Організовано його було НаУ «ОА» за підтримки Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту філософії та соціології Жешувського університету (Польща) та постійного партнера Острозької академії — редакції газети «День». Варто зазначити, що це — не перша подібна конференція такого рівня, але цього разу Острозька академія приймає у своїх стінах небачену кількість гостей. Тільки серед доповідачів близько 30 науковців з України, Польщі, США. Конференція має на меті сформулювати «план-мінімум» для політиків — що їм слід зробити, щоб політика і моральність стали більш-менш синонімічними поняттями. Хоча доктор філософських наук, професор Острозької академії Петро Кралюк зазначив «Дню», що доля поєднання права, політики та моралі залишається загадковою, і щодо зближення цих трьох «китів» у нього є великі сумніви. Політика і моральність, чи є можливим морально-політичне суспільство? Як вирішувати проблему досягнення суспільного консенсусу? Відповіді на ці та інші запитання — в одному з найближчих номерів «Дня», повiдомляє Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День».

«УкрГаз-Енерго» отримало ліцензію. Урізану

Учора Національна комісія з питань регулювання електроенергетики (НКРЕ) України ухвалила рішення видати ЗАТ «УкрГаз-Енерго» (Київ) ліцензію на постачання природного газу за нерегульованим тарифом. Однак граничний щорічний обсяг постачання, визначеного ліцензією, виданою на 5 років, становить всього 5,04 млрд. кубометрів, тоді як компанія просила дозволити їй щорічно постачати до 32 млрд. кубометрів. «Нас поки влаштовує таке рішення», — сказав член правління «УкрГаз-Енерго» Дмитро Чиріч після засідання комісії. «УкрГаз- Енерго» згідно з ліцензією може постачати природний газ за ціною, що не перевищує 548 грн. за тисячу кубометрів без урахування тарифів на транспортування, поставку і податку на додану вартість, уточнив після засідання начальник управління регулювання й цінової політики нафтогазового комплексу НКРЕ Сергій Волос.

Наркомани «прокурюють» річний бюджет Криму

Крим останнім часом став «наркотизованим регіоном», повідомив журналістiв на прес-конференції в Сімферополі начальник головного управління МВС України в Криму Володимир Хоменко. За підрахунками правоохоронців, кримчани щороку витрачають на наркотики понад 2 мільйони гривень, що дорівнює річному бюджету автономії. За даними кримської міліції, на півострові зареєстровано 8 тисяч 800 осіб, які вживають наркотики. Як повідомив Хоменко, офіційна статистика фіксує лише 10 відсотків наркоманів. «Таким чином, 90 тисяч кримчан, щодня вживаючи по дозі мінімальною вартістю в 60 гривень, приносять наркоторгівцям близько 5 мільйонів гривень на добу. За рік набігає 2 мільярди», — підсумував Хоменко. Як відзначають правоохоронці, серед «наркоманів», що стоять на обліку в наркодиспансері, близько півтисячі — підлітки від 14 років. З початку року міліцією зафіксовано 17 випадків схиляння до наркотичної залежності, в 9 випадках жертвами наркодилерів ставали школярі. За два місяці поточного року в рамках заходів щодо боротьби з наркобізнесом у Криму вилучили 48 кілограмів наркотиків, 42 кілограми з яких були марихуаною. У той же час, як зазначив Володимир Хоменко, особливої активності наркоторгівців слід чекати в період курортного сезону, коли на півострів потрапляє героїн і опій з міжнародних каналів, виявляти які правоохоронцям вдається нечасто. 2005 року працівниками кримської міліції було виявлено та задокументовано 99 фактів незаконного обігу наркотиків урозважальних закладах, що на 23,8% більше, ніж попереднього року, — повідомив ЦГЗ Головного управління МВС України в АРК. Згідно з цією інформацією, за всіма виявленими фактами правоохоронцями були направлені подання до місцевих органів влади, однак у більшості випадків реакції не було. У більшості випадків санкції, застосовані до керівників закладів, що поширюють наркотики, — всього лише попередження. За 2 місяці поточного року кримськими правоохоронцями задокументовано вже 31 факт незаконного обігу наркотиків у розважальних закладах, повiдомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.

Закарпаття: кожному району — по дитячому будинку?

Цього року є всі передумови для того, щоб у кожному районі Закарпатської області функціонував будинок сімейного типу. Для цього державою передбачено достатнє фінансування, вважає керівництво Закарпатської області. До речі, в області вже існує 18 дитбудинків сімейного типу та п’ять прийомних сімей. Але потребує вирішення проблема юридичного статусу деяких із цих дітей. Як відомо, аби дитина отримувала державну соціальну допомогу, необхідно юридично оформити її статус сироти або дитини, позбавленої батьківської опіки. Через безвідповідальність горе-батьків чи з інших причин зараз 45 закарпатських дітей, які виховуються в дитбудинках сімейного типу та інших подібних закладах, не отримують державної допомоги. Оформлення особових справ таких дітей — дуже клопітка робота й часом потребує координації дій багатьох служб у різних регіонах країни. Обласне керівництво звернулося передусім до районних голів із проханням узяти це питання під особистий контроль, повідомляє Наталка ПОПОВИЧ, Ужгород.

Майбутньому уряду вже написали програму

Один із лідерів опозиційного блоку «Не ТаК!», лідер Республіканської партії Юрій Бойко презентував учора в Києві остаточний варіант програми економічного зростання для майбутнього коаліційного уряду «Новий економічний патріотизм», що стала складовою передвиборної програми блоку. За словами Ю. Бойка, в основу програми покладений принцип «інноваційного індустріалізму», а реалізація програми передбачає три етапи. За його словами, перший етап (2006 рік) має стати стабілізаційним. На цьому етапі буде реалізований пакет антикризових заходів із метою поновлення високих темпів економічного зростання. Другий етап (2007— 2009 рр.) передбачає проведення системної модернізації всіх галузей економіки із забезпеченням приросту ВВП у розмірі 9% та вихід на нові джерела економічного зростання. На третьому етапі (2009—2011 рр.), як передбачається програмою, після структурної перебудови економіки Україна повинна ввійти до «великої двадцятки», ставши індустріальним лідером у Східноєвропейському та Чорноморському субрегіонах. «Програма амбіційна, але кожна країна, що проходила етап становлення та на базі економічного досвіду яких ми робили свою програму, ставила не менш амбіційні завдання, і якщо не буде національної ідеї, сформованої на базі сильної економіки, то прориву не буде», — цитує Ю. Бойка Інтерфакс- Україна. Лідер республіканців також зазначив, що ця програма ґрунтується на створенні «індустріального кулака» з кількох основних галузей, насамперед машинобудування та його підгалузей — суднобудування та будівництва космічної техніки. Фінансовою основою для індустріального прориву, на думку авторів програми, має стати зниження рівня податків і формування системи дешевих кредитів для таких галузей. Ю. Бойко нагадав, що основні положення цієї програми були подані на суд громадськості 13 лютого, а презентований варіант — це вже доопрацьована програма, у якій враховані зауваження та пропозиції експертів у сфері економіки. Крім того, він висловив упевненість у тому, що ця програма повинна бути розглянута новим урядом нарівні з програмами, що їх розробляють інші політичні сили, щоб із кожної було вибране найкраще.

Вишеградська четвірка закликає ЄС визначитися

Міністри закордонних справ Вишеградської четвірки закликали Європейський Союз сформулювати «чітку перспективу для України». Про це заявив глава зовнішньополітичного відомства Угорщини Ференц Шомоді, повідомила учора «Німецька хвиля». Після парламентських виборів у березні в Україні працюватиме новий, прозахідний уряд — сподіваються у Вишеградській четвірці. До Вишеградської четвірки входять Угорщина, Польща, Чехія та Словаччина.

Європарламент — за санкції проти Білорусі

Євросоюз повинен посилити санкції проти керівництва Республіки Білорусь у тому випадку, якщо президентські вибори в ній будуть недемократичними, йдеться в заяві, підписаній лідерами Європарламенту. Як повідомив учора Рейтерс, передбачається, що санкції повинні містити розширення заборони на видачу віз представникам влади та заморожування їхніх фінансових рахунків. «Останнім часом повідомляється про численні випадки морального та фізичного залякування активістів опозиції й кандидатів», — зазначається в заяві, що вказує на затримання та побиття співробітниками спецслужб одного з кандидатів у президенти Білорусі — Олександра Козуліна. Міністри закордонних справ Євросоюзу цього тижня повинні обговорити питання політики блоку по відношенню до Білорусі, в тому числі введення санкцій. Захід тривалий час звинувачував президента країни Олександра Лукашенка в придушенні опозиції та засобів масової інформації.

90 млрд. доларів на війну в Іраку й Афганістані

Члени Республіканської партії в Сенаті США оприлюднили проект витрат на ведення воєнних дій в Іраку й Афганістані в 2007 році. Проект передбачає виділення на ці цілі не менше 90 млрд. доларів. У тому випадку, якщо знадобляться додаткові кошти, виділення додаткових коштів має бути схвалене не менше ніж 60 сенаторами. Високий дефіцит бюджету США, що частково пояснюється високими оборонними витратами, негативно позначається на курсі долара.

Весна шокує...

Цієї весни на Європу обрушилися рекордні за своєю силою снігопади. За словами експертів, востаннє така за розмахом стихія спостерігалася 64 роки тому — в 1942 році. У полоні снігових завалів опинилися Німеччина, Швейцарія, Франція, Австрія та частково Італія. Винні за повернення зими, за словами представника німецької метеослужби, циклон «Ксандра», що прийшов на континент із Британських островів, та наступний за ним циклон «Юна», що завітав у неділю. Синоптики не вбачають нічого несподіваного в самому факті тимчасового повернення зими — так бувало й раніше, однак відзначають незвичайну для останнього сплеску зимової негоди кількість снігу, що випав. Середня висота нового сніжного покрову вже сягає 25—30 сантиметрів, а снігопади все ще тривають.

Чергове пограбування у Великій Британії

Британська поліція розслідує наліт на вантажівку, що перевозила готівку. У результаті було викрадено декілька сотень тисяч фунтів стерлінгів. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, за деякими даними сума вкраденого може сягнути 1 млн. фунтів (понад 1,7 млн. доларів). Зловмисники протаранили вантажівку за допомогою трактора. Повідомляється, що злочинці на тракторі врізалися у вантажівку ззаду і таким чином відкрили дверцята. Наприкінці жовтня злочинці вже здійснили наліт на депозитарний центр цієї ж компанії в графстві Кент і викрали близько 53 млн. фунтів (92 млн. доларів).

Газета: