Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Росіяни змінюють своє ставлення до України

27 січня, 2006 - 00:00

Кількість росіян, які в цілому позитивно ставляться зараз до України, у порівнянні з груднем минулого року, значно скоротилася — з 60 до 54%. Відповідно зросла й частка тих, хто дає негативні оцінки сусідній країні — з 29 до 34%, передає Інтерфакс-Україна. Такі дані повідомили в Аналітичному центрі Юрія Левади, соціологи якого наприкінці січня опитали 1600 росіян у 128 населених пунктах 46 регіонів Росії.

40% росіян звинувачують в «газовій кризі» Москви і Києва українську сторону і лише 6% — російську, при цьому майже третина респондентів (31%) покладає відповідальність на керівництво обох країн. Ще 11% вбачають причину конфлікту не в політиках, а в діях компаній «Газпром» та «Нафтогаз». Тим часом, згідно з даними «Левада-Центра», у росіян немає єдиної думки щодо результатів «газової війни». 20% опитаних вважають, що в результаті виграла Росія, 12% — що Україна, 19% вважають, що досягнуто компромісу, що влаштовує обидві сторони. Ще 20% вважають, що у програші залишилися всі, а 7% бачать перемогу країн Євросоюзу.

Серед цілей, які передусім має ставити Росія у своїй політиці щодо України, респондентами були названі: формування нормальних ринкових відносин, у тому числі введення ринкових цін на енергоносії (53%), збереження добросусідських відносин з Україною (44%). Також було названо повернення Росії Криму (31%), точне дотримання усіх домовленостей, в тому числі й зобов'язань Росії постачати газ в Україну за колишніми цінам до 2009 року (21%). Про необхідність об'єднання Росії та України в союзну державу говорили 18% опитаних, про недопущення вступу України до НАТО — 14%, ще 12% запропонували усунути Ющенка від влади.

На запитання соціологів про вплив «газового конфлікту» на вибори до Верховної Ради в березні, 20% росіян відповіли, що від цього зміцняться позиції партій, які виступають за зближення України з Росією. 13% вважають, що стануть сильнішими позиції партій, які виступають за зближення України з країнами Заходу. Ніякого особливого впливу на політичну ситуацію в Україні, на думку 30% росіян, цей конфлікт не матиме, при цьому найбільша кількість учасників опитування не змогли визначитися з відповіддю — 37%.

Газета: