Краще в ріднім краї милім полягти кістьми, сконати, ніж в землі чужій, ворожій в славі й шані пробувати!
Микола Вороний, український письменник, перекладач, поет, режисер, актор

Відпочинок... із тяжкими наслідками

27 липня, 2004 - 00:00

Вибух, що пролунав у готелі «Valeri Beach» у місті Кемер турецької провінції Анталія, примусив українських туристів замислитися над безпечністю перебування на сонячному узбережжі Туреччини. В результаті інциденту близько 20 туристів отримали поранення, серед них — восьмеро українських громадян. Загиблих немає, однак двоє українців перебувають у приватних клініках із тяжкими ушкодженнями. Офіційною причиною вибуху адміністрація готелю називає проблеми з устаткуванням — розірвався газовий балон із киснем, призначений для приготування коктейлів. Однак серед мешканців готелю побутує і версія теракту. «Підігріває пристрасті» й замалий обсяг інформації про інцидент.

Представники правоохоронних органів Туреччини поки що не підтвердили жодної версії, але поліція вже посилила заходи безпеки в курортній Анталії. На патрулювання районів, де знаходяться розважальні центри та інші місця масового скупчення людей, кинуто додатково 300 поліцейських. Такі дії не в останню чергу пояснюються перерваним «перемир’ям» між турецькою владою та курдськими сепаратистами. Два місяці тому Народний конгрес Курдистану заявив, що оголошує війну турецькій владі через ряд силових операцій, проведених спецслужбами проти активістів партії, а зокрема через вирок, винесений ув’язненому лідеру курдів Абдулі Оджалану. Керівництво партії оприлюднило заяву, в якій порадило іноземним туристам тимчасово утриматися від візитів на сонячне узбережжя. Однак турецька влада, небезпідставно побоюючись спаду туристичної активності, поспішила запевнити потенційних туристів у тому, що значний відсоток готелів на узбережжі належить саме курдам, і вони навряд чи шкодитимуть власному бізнесу.

Таким чином турецька влада нібито гарантувала безпеку приїжджим. Проте останнім часом вибухи на курортах лунають все частіше. Так, 26 червня подібний інцидент стався в готелі «Hatipoglu» на курорті Аланья. Спочатку турецькі ЗМІ говорили про теракт, але пізніше влада офіційно заявила, що причиною вибуху став витік побутового газу. Лунали вибухи в Стамбулі та Анкарі, за кілька днів до інциденту в Кемері зійшов з рейок поїзд Стамбул—Анкара, а вчора сталося зіткнення швидкісного поїзда та автобуса. У червні німецька газета «Welt am Sonntag», керуючись даними спецслужб, додала до списку країн «із високим ризиком перебування» також і Туреччину, поставивши її в один ряд із Афганістаном та Іраном.

Схоже, що запевняння турецької влади у безпеці відпочинку туристів ставиться під великий сумнів. Навіть якщо вибух у «Valeri Beach» не буде визнано терактом, і версія про розрив кисневого балона підтвердиться, загроза життю залишається — через аварійне готельне устаткування. Але швидше за все, бажаючих відпочити це не злякає. Відповідаючи на запитання «Дня», в адміністрації готелю «Valeri Beach» запевнили: «Все вже нормалізувалося. Люди відпочивають. У ці дні повинні вийти з лікарні решта потерпілих. Додому раніше їхати ніхто не збирається, всі хочуть відпочивати. Кілька людей відбули додому, але у них вже закінчилися путівки, вони пробули всі 16 днів. Але тим, хто провів кілька днів у лікарні, путівки, на жаль, не продовжать». Однак питання компенсацій потерпілим залишається відкритим. Швидше за все, вирішувати його доведеться туроператорам за індивідуальними поданнями громадян.

Власне, вітчизняні туроператори одностайно схиляються до версії про вибух у готелі «Valeri Beach» балона. Коментувати, чи вплинуть турецькі події на продаж в Україні путівок до цієї країни, вони відмовляються, посилаючись на комерційну таємницю. А поки що, згідно зi статистикою, Туреччина займає лідируючі позиції за популярністю серед наших співгромадян (минулого року цю країну відвідали 225 тисяч українців), стверджується, що на сьогодні немає і відмов від поїздок.

«Навряд чи попит на той напрямок упаде», — сказав кореспонденту «Дня» Наталії МЕЛЬНИК співробітник турфірми, котрий не побажав відрекомендуватися. По-перше, з його слів, сучасний споживач навчився не боятися мандрувати світом в умовах криз і терактів. По-друге, жителі пострадянського простору ставляться до питань власної безпеки з меншим пієтетом, ніж, наприклад, іноземці: про це хоч би може свідчити хай зростаючий, але поки ще невисокий рівень страхової культури. По- третє, існує також фінансовий нюанс — якщо жителі Європи можуть дозволити собі звернути свій погляд, наприклад, на Іспанію, то більшості співвітчизників доводиться задовольнятися дешевшими курортами.

«Однозначно: для того, щоб не псувати закінчення сезону, Туреччина демпінгуватиме, адже гнучкість цін завжди була відмінною рисою турецької туристичної політики.

Проте важливий нині такий нюанс: якщо турецькій владі остаточно вдасться схилити громадську думку до версії про вибух балона, то виникне інше запитання: чому такі ситуації відбуваються в турецьких готелях так часто? Як проводиться сертифікація об’єктів розміщення, хто контролює дотримання техніки безпеки?» Хоч як би там було, проте попит на Туреччину в будь-якому випадку залишиться високим: принаймні, в українців, ще раз повторив співрозмовник «Дня». З його слів, минулого року у зв’язку з війною в Затоці невдачі пророкували турсезонам у тій самій Туреччині, Єгипті, Арабських Еміратах і Саудівській Аравії, проте цього не сталося.

Коли верстався номер. Як стало відомо «Дню», з восьми постраждалих українців сім осіб були застраховані однією крупною страховою компанією на 10 000 євро кожний. Сума страховки покрила всі витрати на невідкладну медичну допомогу постраждалим, а також транспортні витрати для тяжкопораненої громадянки.

КОМЕНТАР МЗС

Дмитро СВИСТКОВ, заступник начальника прес-служби МЗС України:

— Усім громадянам України була надана необхідна медична допомога. Наразі загрози їхньому життю немає. 24 липня на місце події відбув український консул. Він провів зустрічі з адміністрацією готелю, представником туроператора, який надавав послуги громадянам України, та безпосередньо з потерпілими. Представник України також проконсультував громадян України щодо надання компенсацій. 25 липня шестеро потерпілих повернулися додому, в аеропорту Анталії їх супроводжував український консул. Посольство України в Туреччині направило турецькій стороні офіційне звернення щодо перевірки обставин інциденту. В МЗС України створено оперативний штаб та відкрито гарячу телефонну лінію. Родичі потерпілих можуть звертатися за інформацією та консультативною допомогою за телефоном 238-16-57.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: