Народ, який вірить, що якась суміжна країна або імперія здобуде йому державу, ніколи не зможе стати на власні ноги і буде завжди паралітиком. А його політичні групи будуть задніми колесами для чужих агентур.
Олег Ольжич - український поет, археолог і політичний діяч

Життя — Батьківщині. Честь — нікому

Спецпідрозділу «Альфа» виповнилося десять років
25 червня, 2004 - 00:00

Позавчора український спецпідрозділ «Альфа» святкував свій перший ювілей. Десять років тому (23 червня 1994 року) Президент України підписав указ про створення Управління «А» з боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства. До бойового складу «Альфи» входять спеціалісти з повітрянодесантною підготовкою, майстри гірського та міського альпінізму, водолазної справи, психологи, спеціалісти з вибухової техніки й саперної справи та кінологи.

За час існування бійці «Альфи» провели близько шести тисяч спеціальних заходів. Одним iз найбільш довготермінових і відповідальних завдань була охорона 624 кг кокаїну, вилученого на судні, що прибуло з Латинської Америки до Севастополя кілька років тому. На минулорічних тактико-спеціальних навчаннях «Азов-Антитерор-2003», що відбувалися під егідою Антитерористичного центру СНД, бійці «Альфи» за 29 секунд одночасно з глибин моря, повітря та суходолу здійснили штурм порому, захопленого умовними терористами. На міжнародних навчаннях бійці спецпідрозділу завжди займають перші-другі місця.

У день святкування ювілею «альфівців» приїхали привітати вище керівництво, народні депутати України, колеги з Росії та Білорусі. Колишніх і дійсних бійців спецпідрозділу нагороджували почесними знаками та іменною зброєю, а вони, у свою чергу, продемонстрували гостям свою майстерність. Численні глядачі стали свідками захоплення з вертольоту умовних терористів, що засіли на другому поверсі будинку, побачили охоронні дії під час руху на авто, звільнення заручників у автобусі, майстерність у стрільбі з прикладної зброї, роботу кінологів з виявлення вибухових речовин тощо. Методів і технік звільнення заручників у «альфівців» сотні. Адже кожен випадок винятковий і потребує окремої стратегії.

Управління «А» заключило угоди про співпрацю з 68-ма спецслужбами світу. «У боротьбі з тероризмом секретів бути не може», — сказав перший заступник голови СБУ генерал-полковник Юрій Землянський. Поки що наші бійці не працювали за межами України, але, за словами їхнього керівництва, така робота передбачається, якщо буде наказ.

Потрапити в «Альфу» надзвичайно складно. Кожний кандидат проходить безліч тестів і перевірок. Iз десяти осіб, попередньо відібраних в армійських, інших спецпідрозділах, серед спортсменів остаточно зупиняються на одній-двох, які мають необхідні фізичні властивості, навички, знання, морально- вольові якості, психологічну стійкість, життєвий досвід. За словами керівника Головного управління «А» полковника Михайла Мельникова, щорічно бійці здають іспити на придатність до служби у спецпідрозділі. Хто не проходить випробувань, переводиться до інших служб.

Основний склад підрозділу — це офіцерський корпус. Усі мають вищу освіту. У «Альфі» поняття бойового товариства та братерства не пусті слова. Усі ці роки незмінний девіз «альфівців» — «Життя — Батьківщині. Честь — нікому».

Володимир ДЕНИСЕНКО, фото Михайла МАРКІВА, «День»
Газета: