Мисляча і працююча людина є мірою всього. Це величезне планетне явище.
Володимир Вернадський, науковець і філософ, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про біосферу, ноосферу, космізм

«Живіть дружно...»

У Київський літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова повернувся унікальний архів письменника
18 травня, 2012 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Нині у розпалі реконструкція Андріївського узвозу, і тому проводити традиційні читання різними мовами біля пам’ятника письменникові неможливо. До дня народження Михайла Опанасовича (15 травня) та Міжнародного дня музеїв (18 травня) співробітники Музею Булгакова отримали подарунок — колекція родинного архіву Булгакових повернулася в рідні стіни.

Сестра письменника, Надія Опанасівна Булгакова-Земська (1893—1971 рр.) називала себе «родинним літописцем». Вона з дитинства вела щоденники, зберегла листування, починаючи з 1890-х і до радянського періоду, збирала листи, афіші, газетні публікації. Її дочка, Олена Андріївна Земська (1926—2012 рр.), філолог-лінгвіст, зберегла ці документи, видавала важливі для булгакознавства роботи, написала книгу «Михайло Булгаков і його рідні. Родинний портрет». Олена Андріївна дружила з Музеєм Булгакова, була вдячна за відродження родинного вогнища Булгакових-Турбіних і передала київському музею родинний архів.

На презентації архіву можна було побачити найкоштовніші експонати — оригінали листів, фотографій з автографами і прижиттєве видання «Білої гвардії» з автографом письменника чоловікові Надії Опанасівни — Андрію Михайловичу Земському.

— Об’єм архіву є великою цінністю, адже ніколи раніше у нас не було оригіналів листів Булгакова, — розповіла директор музею Людмила ГУБІАНУРІ. — Особливий внесок у поповнення колекції зробила старший науковий співробітник Тетяна Рогозовська. Багато в чому завдяки їй архів повернувся в будинок, ми навіть нагородили її почесним званням «Людина року» в нашому музеї. Ми щиро вдячні Благодійному Фонду Музею М.Булгакова в Києві (Голова правління Фонду — Ірина Воробйова) та всім спонсорам.

Людмила Губіанурі зачитала один із листів Булгакова, адресований родині, в якому письменник просить: «Живіть дружно в пам’ять про маму!» Окрім 14 листів московського періоду, на виставці представлено 9 фотографій, на яких зображені: Булгаков — випускник гімназії; Михайло та молодші сестри; Варвара Михайлівна у вітальні будинку №13; родина Булгакових на дачі в Бучі; Олена Сергіївна Булгакова (1961 р.) та інші. І один із останніх автографів письменника на його фотопортреті 1940 р. — дарчий напис племінницям Олі й Олені Земським.

Нині наукових співробітників чекає копітка і радісна праця — розібрати, описати, представити в експозиції, а відвідувачі музею Булгакова можуть побачити частину архіву вже сьогодні.

Ольга САВИЦЬКА
Газета: