І добро, і зло примножуються в геометричній прогресії. Ось чому ті маленькі рішення, які ми приймаємо щодня, безмежно важливі.
Клайв Стейплз Льюїс, відомий британський письменник, філософ, християнський апологет

Силу узаконили

«Якщо не відновити парламентаризм, це призведе до ще більшої узурпації влади виконавчою владою», — депутат
16 січня, 2014 - 20:19

Засідання парламенту без перебільшення можна назвати одним із найемоційніших за всю сесію. Передчуваючи, що буде гаряче, більшість нардепів почала збиратися ще з 8-ї години ранку: одні, аби зайняти робочі місця, інші — аби заблокувати президію, щоб завадити відкриттю засідання та уникнути розгляду  бюджету на 2014 рік й інших законопроектів. До речі, о першій годині ночі  екстрено збирався бюджетний комітет, який, за словами опозиціонерів, погоджував усі правки до бюджету на 2014 рік,  проте жодної з їхніх пропозиції не включив.

Але повернемось до ранкового засідання. На годиннику вже 10.20. Рядами шириться чутка, що 40 опозиційних нардепів заблокували вихід спікеру Володимиру Рибаку з його кабінету. Тим часом депутати ручкаються та обнімаються один з одним в сесійній залі, опозиція блокує президію та радіє «замурованому» спікеру, але раптом в залі лунає голос, і засідання відкривається.  «Хто, хто це говорить», — гукають нардепи-опозиціонери із залу. Стає помітно віце-спікера Ігора Калетника,  який зачитує не з президії,  а з бокового ряду в залі порядок дня. Опозиціонери починають скандувати «Ганьба», починає лунати  сирена. Втім, попри це Калєтнік швидко ставить на голосування законопроект про бюджет на 2014 рік. 10 секунд,  і головний  фінансовий документ  країни приймають 249 голосами (регіонали, комуністи та 25 позафракційних депутатів) без жодного зауваження чи правки від  присутніх нардепів.

БЮДЖЕТ-2014 РОКУ ПРОГОЛОСУВАЛИ БЕЗ ОБГОВОРЕННЯ ТА ВНЕСЕННЯ ПОПРАВОК. ХОЧА НА ПЕРЕДОДНІ ДО ЦЬОГО ДОКУМЕНТА В ПРОФІЛЬНОМУ КОМІТЕТІ НАЗБИРАЛОСЯ БЛИЗЬКО ТРЬОХ ТИСЯЧ ЗАУВАЖЕНЬ!

Але на цьому голосування в Раді не припиняється: на розгляд виносяться законопроекти  щодо реформування судової системи.

Не очікуючи такого сценарію подій, опозиційні депутати починають відбирати частину карток депутатів більшості. Спалахує бійка, двом депутатам перепадає  по обличчю, проливаєтсья кров, у залі з’являються лікарі — вестерн!!!. У відповідь Калетник заявляє, що опозиціонери заважають голосувати, тому Рада переходить у «ручний режим» голосування. Як наслідок, регіонали і комуністи почали без обговорення «приймати» закони 235-ма голосами — в тому числі  й одіозний №3883 про спрощення процедури зняття недоторканності з депутатів і притягнення їх до кримінальної відповідальності. Наголосувавшись вдосталь, віце-спікер закриває сесію. Лише через два тижні нардепи знову зберуться під куполом Верховної Ради на нову сесію.

ЗРОЗУМІЛО ЧОГО РАДІЄ РЕГІОНАЛ-МІЛЬЯРДЕР ВАДИМ НОВІНСЬКИЙ (ТРЕТІЙ ЛІВОРУЧ). АЛЕ ЧОМУ — ПОЗАФРАКЦІЙНИЙ ОЛЕСЬ ДОНІЙ (ДРУГИЙ ЛІВОРУЧ)?

Тим часом опозиція вустами лідера фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка заявила про те, що «відбулося повалення конституційного ладу та захоплення влади в Україні». «Їм треба було прийняти зміни до регламенту, які дають можливість саджати опозиційних депутатів за спрощеною процедурою... — резюмує  Яценюк.  — Тепер 226 рук можуть проголосувати в будь-який момент, будь-де і позбавити депутатів від опозиції недоторканності й можливості боротися за права українців. Це була основна мета сьогоднішнього дійства». З сесійної зали пристрасті переносяться в кулуари Ради. Саме там «День» цікавиться у нардепів різних політичних сил, як вплине сьогоднішнє голосування на подальшу роботу парламенту і суспільні настрої.

РЕГІОНАЛУ ВОЛОДИМИРУ МАЛИШЕВУ ПІД ЧАС ПАРЛАМЕНТСЬКИХ БАТАЛІЙ РОЗБИЛИ ЛОБА. ЯК РОЗПОВІВ «ДНЮ» НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ З ФРАКЦІЇ  «БАТЬКІВЩИНА» ОЛЕГ МЕДУНИЦЯ, БІЙКА В ДЕПУТАТСЬКОМУ КОЛІ ВИНИКЛА ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ПРОВЛАДНА БІЛЬШІСТЬ  ПОЧАЛА ГОЛОСУВАТИ  КАРТКАМИ КОЛЕГ,  ЯКИХ НЕ БУЛО В ЗАЛІ

«Це абсолютно не легітимно... Це делегітимізація парламенту - і крапка», — говорить «Дню» позафракційний депутат, член комітету з питань європейської інтеграції Петро Порошенко. «А  чи будуть якісь виступи населення у відповідь на такі події?», — цікавимося у депутата-мільярдера, одного з лідерів Євромайдану. «Ні», — сухо і коротко відповів Порошенко.

«Депутати мають зрозуміти, що вони насправді скоїли,  адже багато з них  і досі ще не зрозуміли, що сталося», — продовжує позафракційний депутат Віталій Немілостівий. «Якщо ситуацію не змінити і не відновити парламентаризм, то це призведе до ще більшої узурпації  влади виконавчою гілкою  влади», — каже він.

«А якою тепер буде подальша робота парламенту?», — запитуємо регіонала, заступника голови парламенту з питань бюджету Олександра Волкова. «Така, як вона була, така і буде: вони блокуватимуть, а ми голосуватимемо»,  — кинувши обірвану репліку, Волков зник за дверима сесійного залу.

Обурення депутатів-опозиціонерів стосується  і підрахунку голосів вручну.  «Рахункова комісія хіба рахувала? Голови фракції назвали результат, а рахункова комісія для чого? Хоча тільки вона має право рахувати руки народних депутатів», — обурюється нардеп від  «УДАРу»  Віктор Пинзеник.

«Аби голосувати руками, потрібно прийняти рішення Ради про зміну  способу голосування... А цього не було зроблено», — розповідає про процедуру легітимності голосування колишній спікер  парламенту, а нині позафракційний Володимир Литвин.

Парламентськими сходами наздоганяємо головного відповідального за «юридичну чистоту» в Партії  регіонів, голову парламентського комітету з питань верховенства права та правосуддя Сергія Ківалова. Як вважаєте, голосування руками, яке відбулося, легітимне чи ні? Ківалов пояснює, мовляв, практика  такого голосування  цілком нормальна і передбачена законом. «А те, що ручному голосуванню не передувало  голосування картками нардепів про зміну способу голосування хіба не порушення процедури?», — питаємо далі. Зачувши питання Ківалов не став відповідати і пішов без жодних коментарів.

Наталія БІЛОУСОВА, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: