Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відблиски олімпійського вогню

10 липня, 2004 - 00:00


Минулий тиждень пройшов в Україні під егідою естафети олімпійського вогню. Українці вкотре змогли відчути гордість за наших спортсменів, які приклали чимало зусиль для створення позитивного іміджу України на міжнародній арені. Про інші позитиви і, на жаль, деякі негативи — у думках наших експертів.

Олександр БУЦЕНКО , директор Інформаційно- аналітичного центру «Демократія через культуру»:

— На тлі строкатих і помітних подій — від закриття чергової сесії Верховної Ради, старту президентських перегонів до завершення чемпіонату Європи з футболу та відблисків олімпійського вогню на вулицях Києва — я б виділив серед позитивних зовні не таку яскраву, але, безперечно, сповнену потенційної енергії подію, що стосується міжнародного іміджу України та національної самореалізації. Йдеться про підтвердження наміру Ради Європи провести у вересні третю поспіль міжнародну зустріч в Україні в рамках проекту «Створення культурного капіталу» спільно з нашим Центром та Британською Радою в Україні. Це справді винятковий випадок, коли Рада Європи так послідовно і в такому обсязі працює з Україною в галузі розвитку культури та культурної політики. Але ще більш вражаючим фактом є назва майбутньої конференції «Український практичний досвід як взірець нової європейської політики і стратегічних інструментів сталої творчості та культурного туризму». Тобто саме Україна, представлена в цьому проекті ширше за будь-яку іншу європейську країну — 15-ма пілотними містами і районами, запропонує європейській спільноті нові підходи та інструменти реалізації культурної політики. Зокрема, у вересні буде представлене ядро майбутньої мережі культурних порталів українських міст і районів — мережі, що складе основу єдиного культурно-інформаційного простору України і зможе інтегруватися в ширшу європейську мережу. Можна сказати, що це крок на рівні XXI століття і в технологічному, і в політичному розумінні.

Це та подія, яка, попри всі прикрощі та негаразди, надихає, сповнює почуттям самоповаги і спонукає до творчості в якнайширшому значенні цього слова.

Ще однією приємною подією є поява в електронному вигляді на сайті Цюріхського університету праці швейцарських професорів економіки Бруно Фрея і Алоїза Шуцера «Дослідження щастя: стан і перспективи» (червень 2004). Йдеться про аргументовані докази нерозривного зв’язку між духовним і економічним розвитком, а також про визнані тенденції сучасної економіки, коли показники економічного росту (а отже, суспільного добробуту) вимірюються не тільки і не стільки розрахунковими цифрами. Гадаю, на це слід зважити українським економістам, державним діячам і політикам, пускаючись у передвиборне плавання.

Тетяна САВЧЕНКО, директор Прилуцького центру творчості дітей та юнацтва:

— Я відчуваю дуже велику гордість за нашу землячку, прилучанку, бронзову призерку зимових Олімпійських ігор Валентину Цербе, яка несла олімпійський вогонь по Києву. Вона приїхала до нас, щоб зустрітися з вихованцями нашого табору в «Містечку дитячих мрій» і розповісти їм про свої враження від естафети олімпійського вогню.

Дуже приємно, що команда Центру творчості дітей та юнацтва в середу повернулася із змагань на Кубок України зі спортивного туризму, де зайняла шосте місце.

Минулого тижня у нашій парковій зоні відбулося велике народне гуляння «Ой на Івана, та й на Купала». Там проводилися різноманітні конкурси, богатирські ігри, змагання в умінні плетіння вінків. Святкування вийшло веселим і порадувало всіх, хто на нього прийшов.

А особисто в мене залишилися приємні враження від відвідання Густинського монастиря.

Олена БАГРЯНЦЕВА, головний редактор всеукраїнської музичної газети «Океан Мрій»:

— Варто відзначити численні розважальні заходи в київському Гідропарку, який за своїм сервісом та цінами може рівнятися хіба що з Хрещатиком. Вразило те, що вночі в цьому «пляжному містечку» тусується таке незліченне скупчення молоді, якого не зустрінеш навіть вдень. Гучна музика, танці, диско-бари, караоке, шашличні, розваги до самого ранку — це, звичайно, хороше. А от що неприємно вразило, викликало відразу та незадоволення — п’яні обличчя, непристойні слова, бійки та сварки серед молоді. Погане й те, що участь в таких нічних розвагах брала і зовсім юна аудиторія — школярі років 12—15.

Хороше те, що нарешті вдалося відпочити на пляжі, засмагнути та накупатися.

Серед поганого — збільшення цін на деякі продукти, на будівельні матеріали. Оскільки зараз ми робимо ремонт, то за тиждень на це пішло дуже багато грошей.

Приємні події відбуваються у музичній сфері — це фестивалі молодіжної музики, конкурси та концерти на площах і майданах, які ще раз демонструють, як багато в Україні творчої, талановитої молоді.

Лаврентій МАЛАЗОНІЯ , телепродюсер:

— Якщо мрії не збуваються, їх, напевно, треба уцінити — це не аксіома, а, швидше, теорема, яку спробували довести на естафеті олімпійського вогню у Києві. Наші мрії про славу на Олімпійських іграх в Афінах уцінили на естафеті у Києві — ніби організовано було непогано, а подією національного масштабу не стало. Не стала естафета ані подією, ані шоу, напевно, тому, що зовнішня ідея «Вогню» не знайшла внутрішню — «Україна». Її немає, на жаль. Досі. І це більш, ніж прикро.

А добре те, що олімпійський вогонь не пронесли по Києву кандидати в президенти України — така ідея могла виникнути, і було б цікаво, передусім, електорату, хто як уміє бігати, хто світиться в групі підтримки, як кандидата-факелоносця подадуть ЗМІ, хто, кому і як передає естафету, що потім скажуть самі кандидати — таке, знаєте, Велике Олімпійсько-Президентське Шоу на всю країну, ніби поза рамками самої естафети олімпійського вогню. Але добре, що Шоу не було — електорат, отримавши Видовище, став би думати про Хліб, а йому зараз не до цього, він ще встигне подумати, що для нього «хліб насущний».

Підготували Володимир ДЕНИСЕНКО, «День», Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: