Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

На лінії фронту...

Олександр КІХТЕНКО: «Як на підконтрольній українській владі території, так і на тимчасово окупованій, не хочуть ніяких «ДНР»
7 квітня, 2015 - 11:42
Олександр КІХТЕНКО
ФОТО REUTERS

Бойовики продовжують порушувати мінські домовленості. За інформацією штабу АТО, за минулу добу (з 5 на 6 квітня) загинуло 6 українських військових, один отримав поранення. Було зафіксовано польоти 12 БПЛА в районі Маріуполя, 1 випадок застосування артилерії, а найбільш «гарячими» точками протистояння залишається район Донецького аеропорту, передмістя Маріуполя, Горлівки та район м. Щастя.

Як пише на своїй сторінці у Facebook координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук, «на сьогодні сформовані три основні ударні угруповання російсько-терористичних військ, активно проводиться розвідка позицій українських військ, на тактичному рівні терористи намагаються на деяких напрямках видавити наші війська з займаних ними позицій для створення зручної для них «конфігурації» лінії зіткнення сторін». «Аналогічну картину ми спостерігали наприкінці минулого року — і на початку цього року почався широкомасштабний наступ терористів, що закінчилося в підсумку втратою нами Дебальцевського плацдарму. Тобто факт у тому, що Україна повинна бути готовою до широкомасштабного наступу вже сьогодні», — робить висновок Тимчук.

Таким чином, російсько-терористичні війська не полишають планів розповсюдити метастази «русского мира» на інші території України. І у цій ситуації важливою є як готовність українського війська до можливого наступу ворога, так і міцність тилу, яка забезпечується в тому числі владою на місцях. Сьогодні державну владу в Донецькій області представляє генерал армії Олександр КІХТЕНКО голова обласної державної адміністрації. «День» поспілкувався з Олександром Тимофійовичем про воєнно-політичну, економічну та гуманітарну ситуацію на Донеччині, про складності управління областю та про перспективи втілення мирних угод:

Зараз, відповідно до мінських домовленостей, на Донбасі має відбуватись відведення артилерії від межі зіткнення. Проте у прес-центрі АТО повідомляють про використання терористами важкої артилерії, а в групі «Інформаційний спротив» заявили, що в Дебальцево з Росії прибув ешелон боєприпасів. Окрім цього прем’єр-міністр Арсеній Яценюк розповів, що за останні 1,5 місяця в зоні АТО загинуло 75 українських військовослужбовців. Як ви охарактеризуєте воєнну ситуацію на Донеччині?

— На жаль, на сьогоднішній день мінські домовленості не виконуються, тому є дуже серйозні претензії до «ДНР». Вони розпочинають обстріли, а наші військові змушені відповідати. Українська сторона ніколи не розпочинає обстріли першими, адже ми знаходимось в обороні. Є також інформація про пересування військової техніки на території, контрольованій терористами, поповнення їх боєзапасів.

Минулої п’ятниці представники ОБСЄ заявили, що в регіоні відбувається розгортання гуманітарної кризи. Як ви оцінюєте гуманітарну ситуацію в Донецькій області?

— Стосовно території, підконтрольної українській владі, то ми робимо все для того, щоб люди не відчували ніякої гуманітарної кризи. Сьогодні вирішується питання щодо заборгованості по заробітній платні, по пенсіях, адже були певні перебої, пов’язані з прийняттям постанови КМУ №128 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету». В повному обсязі маються продукти харчування, ліки і створюються умови, щоб надавати людям допомогу. Проте, на території, підконтрольній Україні, немає лікарні 3-го рівня — всі кваліфіковані лікарі та відповідне обладнання залишились на окупованій території. Проте у нас є плани щодо вирішення цих проблем.

Українська влада не може забезпечити людей пенсіями, зарплатнею та всім необхідним, на стороні тимчасово підконтрольній «ДНР», оскільки ця територія нами тимчасово не контролюється, немає нормальних умов життя — лікування, забезпечення продуктами харчування і т.д. Але все їхнє т.з. «керівництво» взяло на себе зобов’язання і повинно їх виконувати. Якщо вони обіцяли людям «краще життя», то хай його забезпечують.

Як змінило ситуацію те, що Верховна Рада визнала ці території окупованими?

— На моїй роботі це жодним чином не відобразилося. На сьогодні у мене немає жодних контактів із «керівництвом» псевдореспублік — все спілкування відбувається тільки на рівні комунальних служб, адже ми маємо спільні лінії електропередач, водопостачання, тому вимушені вирішувати ці питання спільно.

— Нещодавно терорист Бородай заявив, що «ДНР» домовились із Ахметовим, що він нібито має відправляти свої гуманітарні конвої на окуповані території, а терористи у відповідь не захоплюють його підприємства та Маріуполь.

— Я не можу це прокоментувати, адже я не був учасником цих перемовин. Але не думаю, що вони в повному обсязі мають такі домовленості, адже не Бородаю вирішувати, що робити з Маріуполем. Гуманітарний конвой Ахметова не припиняв свою діяльність і завжди відправляв свій вантаж.

А до кого він доходить?

— Наскільки мені відомо, цей вантаж доходить до найбільш незахищених верств населення. Сказати більше я не можу. Але там повністю відкритий кордон із Росією, звідки постійно приїжджають «гумконвої», контрабанда. Люди, які живуть на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, теж приїжджають на вільну територію, роблять закупки, але це не вирішує проблему. Сьогодні є загроза серйозної гуманітарної катастрофи на окупованій території.

Чи закуповує Україна вугілля на окупованих територіях та чи не є це фактичним спонсоруванням терористів?

— Спонсором терористів є сусідня держава. Росія в повному обсязі надає допомогу терористичним псевдореспублікам, і якщо вона буде зупинена, то ніякого продовження бойових дій не було б однозначно. При цьому, ми не можемо повністю зупинити роботу економіки, адже це вдарить не тільки по нашому регіону, а й в цілому по Україні. Не можна порушувати ці зв’язки, тому потрібне створення умов, на яких відбуватиметься постачання вугілля, металу, постачання та відгрузка готової продукції. Є підписані контракти, в тому числі міжнародні, які потрібно виконувати і тим підприємствам, які знаходяться на тимчасово окупованій території. Треба враховувати і те, що на цих підприємствах працюють громадяни України, які теж мають якось виживати.

Час від часу з’являється інформація, що бойовики вивозять у Росію обладнання заводів з окупованих територій. Чи є у вас така інформація?

— Про це ходять розмови, це бачить місцеве населення, що на окупованій території вирізається метал, деяке обладнання, але на яких умовах та через які домовленості — я не знаю точно. Документальних доказів я не маю.

Наскільки серйозною проблемою на сьогодні є контрабанда з окупованих територій? Адже нещодавно контрабандистами у Волновасі було вбито офіцера СБУ.

— Контрабанда існує — це ніхто не стане заперечувати, і з нею потрібно боротися відповідним правоохоронним органам. Місцева влада сприяє їм у цьому. Але, знову ж таки, потрібно встановити зрозумілі правила гри всіх підприємців, керівників підприємств — на яких умовах має поставлятися товар.

Як ви оціните діяльність місцевої влади на Донеччині? Чи не саботують її представники процес управління областю та чи не підіграють терористам?

— Якщо говорити про депутатський корпус, то на території, підконтрольній українській владі, це у більшості представники Партії регіонів та КПУ. Дехто з них виїхав у Росію, в Крим або просто за межі області. Деякі залишились на місцях і саботують процес управління. Але на сьогодні облдержадміністрація має вплив практично на всі міста, підконтрольні українській владі, всі міські голови в різній мірі успішності виконують свої обов’язки. Там, де не виконують, ми розпочинатимемо відповідні заходи. Є також чисто технічні проблеми, які необхідно вирішувати щодня. Але у мене є взаєморозуміння з усіма гілками влади, з усіма представниками політичних партій та органів місцевого самоврядування.

Як виконується рішення щодо введення військово-цивільних адміністрацій?

— Ми подали наші пропозиції щодо відповідних посадових осіб із необхідним досвідом на заміщення цих посад військовими. Якщо буде відповідне рішення РНБО, то ці подання вводитимуться в дію. Ці військові — підполковники та полковники — проходили зі мною співбесіди — це представники Нацгвардії, міліції та співробітники СБУ. Один з них працює заступником командира з’єднання по тилу, інший — заступник командира з’єднання по озброєнню і техніці — це господарники.

Не припиняються розмови про те, що Україні потрібен спеціалізований орган — профільне міністерство, комітет у Раді — який займатиметься питаннями окупованих територій. Чи відчуваєте ви як губернатор Донеччини потребу у такому органі?

— Дублювання функцій ніколи не було корисним. На мою думку, потрібно, щоб ефективно працювали існуючі органи державної влади — Кабінет міністрів, Верховна Рада — та вирішували питання територій, які як підконтрольні українській владі, так і тимчасово окуповані, адже там також є більшість громадян України, які не хочуть бойових дій та жодних «ДНР». Сьогоднішніх органів влади вистачає, потрібне лише збільшення ефективності та оперативності їхньої роботи.

Наскільки реальним є проведення виборів на окупованих територіях?

— Для того, щоб проводити там вибори, потрібно виконувати умови, прописані у мінських домовленостях. По-перше, вони мають відбутися за законами України, під контролем міжнародних організацій, після відновлення Україною контролю над кордоном, виведення іноземних військ та роззброєння незаконних збройних формувань. Якщо ці умови буде виконано, тоді ці вибори можуть бути проведені. Якщо ж цього не буде зроблено, то голосування під дулами автоматів назвати виборами буде неможливим. А люди мають право визначитись, з якою владою вони хочуть жити та будувати своє майбутнє. В цьому напрямку мають працювати дипломати, щоб на практиці реалізувати досягнуті домовленості.

— Та чи не оберуть собі люди захарченків, плотницьких і інших терористів, легалізувавши їх у рамках українського законодавства?

— Я не думаю, що якщо люди вільно голосуватимуть, вони зроблять вибір на користь нинішнього «керівництва» терористичної «ДНР». Адже ці терористи нічого хорошого місцевим жителям не принесли, лише навпаки.

Дмитро КРИВЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: