Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Новий поворот

Марші в Києві, суд над Саакашвілі та хвиля політичних скандалів — для кого і ким розчищається дорога в українському політикумі?
11 грудня, 2017 - 19:06

Колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі в залі Печерського суду в понеділок запевнив, що не зацікавлений в будь-якій конфронтації і наголосив, що не закликає «до  жодних різких дій». Щоправда, його нещодавні заклики до повалення «влади бариг», безумовно, не виглядають половинчастими. Саме Саакашвілі зайняв найбільш радикальну позицію щодо Президента, що наштовхує на думку — чи не використовують його персону інші сили, як «бульдозер протесту»?

В понеділок відбулось засідання щодо обрання Саакашвілі запобіжного заходу після його затримання в минулу п’ятницю.   Адвокат затриманого політика Руслан Чорнолуцький заявив, що за Саакашвілі готові поручитися 10 народних депутатів. Сторона Саакашвілі відмовилась від цього, вимагаючи звільнити політика без всіляких «але». Перед тим в неділю в Києві відбулась масова акція «за імпічмент» Президента та з вимогою звільнити з-під варти Міхеїла Саакашвілі. Серед інших вимог протестувальники традиційно вимагали не перешкоджати діяльності НАБУ та не звільняти Артема Ситника з посади голови НАБУ. Теми «політичної реформи», антикорупційного суду якось розтанули серед транспарантів та прапорів.

Нагадаємо, що перша хода до урядового кварталу в низці протестних акцій проти чинної влади, відбулась 17 жовтня. Тоді стяги партій щільно затуляли національні прапори, а учасники ходи не завжди могли достеменно пояснити мотив свого маршу. Дехто з тих, хто позиціонував себе як лідера протестів, так звані антикорупціонери і єврооптимісти, цього разу не з’явились на вже спеціально облаштованій на Майдані сцені. Слід відзначити, що кількість учасників протестів щоразу зростає (цього разу до 10 тисяч людей), а сама акція оформилась навіть в логотипи та іншу символіку, яка зводиться до одного слова — імпічмент.

ПРАВОВИЙ БІК

Те, що опозиційні сили не можуть чекати півтора року до наступних виборів і говорять про «імпічмент» (не просто про Закон про імпічмент, а саме про імпічмент) вже сьогодні, доводить, що справа зовсім не в цій процедурі. Річ виключно в тому, що президентська кампанія вже почалась. Апелювання ж до «ідеалів Майдану», Небесної Сотні та закликів «Київ, вставай!» в той час, як агресор всіляко хоче продемонструвати світу, що в Україні триває «громадянський конфлікт», не можна назвати відповідальними. Нещодавній конфлікт ГПУ і НАБУ ще більше підлив масла у вогонь, давши привід вкотре говорити про «корумповану владу», яка бореться з «єдиною надією на європейське майбутнє». Саме так називали НАБУ в натовпі в неділю. Взагалі варто відмітити, що протест в головах людей вже отримує форми рефлективних претензій, а це значить, що політикам зі сцени все легше апелювати до натовпу. «Ні» — політичним репресіям!», «боротьба з корупцією!», «влада вбиває патріотів!», «баригам тюрми!» та вже класичне «банду геть!» — цензурні гасла (були й нецензурні), які також знайшли свій ґрунт. Натомість згадані слова «Київ, вставай!» з вуст дружини Саакашвілі, м’яко кажучи, дивують. Чи має вона право до таких закликів?

В свою чергу, дії влади з точки зору професійних дій не можна назвати вдалою, адже вона досить грубо і примітивно використовує правоохоронні органи проти опонентів. Розбитий автобус СБУ, невдалі спроби затримання, Саакашвілі на даху будинку зробили для нього головне — картинку. Останнє ж його затримання (8 грудня) ще більше породило питань до правоохоронних органів. Сам Саакашвілі в залі суду взагалі сказав, що «прокурор, якого послав за ним Луценко, обманув його». За словами затриманого прокурор запевняв його, що ніхто його затримувати не буде, а запрошують лише на бесіду.

«В юридичній площині треба починати з того, що обвинувачення про яке йдеться щодо Саакашвілі, є абсурдним, — коментує «Дню» адвокат Микола СІРИЙ. — Та стаття кримінального закону, яка йому інкримінується, є специфічною (частина 2 статті 256 Кримінального кодексу (сприяння учасникам злочинних організацій та приховування їх злочинної діяльності), яка передбачає від 5 до 10 років позбавлення волі. — Авт.). Її специфіка полягає в тому, що будь-яке звинувачення в сприянні злочинної діяльності за цією статтею може бути інкриміноване лише за вкрай очевидних обставин злочинної діяльності. Наголошую — вкрай очевидних. Тобто та особа, яку звинувачують повинна бачити, що перед нею справді банда, яка має на меті вчиняти злочини, і розуміючи це людина сприяє цій злочинній діяльності. Бо інакше за цією статтею можна притягти до відповідальності 40 мільйонів українців, які купують в Україні бензин, який в свою чергу був завезений в Україну на злочинні гроші Януковича і тому вони злочинні, бо таким чином сприяють злочинній організації».

«Таким чином влада в особі ГПУ і тих консультантів, які консультують ГПУ, стала на вкрай небезпечний шлях для себе, — наголошує правник. — Ми вже тиждень чуємо про переслідування Саакашвілі, а ніхто в країні чітко не може сказати про яку ж злочинну діяльність йдеться. Друга обставина. Сам генпрокурор чи-то внаслідок своєї необізнаності або недостатньої професійності, фактично прокоментував ті всі події, які пов’язані з так званим затриманням, і при цьому знову ж таки нічого чітко не зміг сказати. Він сказав, що мали намір затримувати і затримали, але за цих обставин можна лише за рішенням суду проводити затримання.

Такого рішення суду не було і на цей момент немає. Вже після того, як відбулися події по затриманню і звільнення Саакашвілі із автобусу СБУ, генпрокурор сказав, що прокурори направляють на адресу Саакашвілі підозру. Підкреслюю — після затримання вони направляють підозру. Це не вписується в здоровий глузд і знання основ юриспруденції. Дуже прикро, що прокуратура стала на такий шлях. З іншого боку, це можна пояснити тим, що ми маємо нереформовану і деградовану ще з часів Януковича прокуратуру. Влада в такому стані зберігала прокуратуру до цього часу лише для того, щоб можна було її використовувати в своїх вузько політичних цілях».

ПОЛІТИЧНИЙ БІК

«Коли Саакашвілі переходив кордон, то там було дуже багато політиків, — говорить «Дню» керівник департаменту виборчих технологій Агентства моделювання ситуацій Валерій ГОНЧАРУК. — Після того, як відбулася акція 17 жовтня, то частина з цих політиків відійшла в сторону. Не виключаю, що вони долучаться до Саакашвілі знову, якщо у того буде позитивний рейтинговий розклад. Більше того, до Саакашвілі можуть долучитись навіть дехто з тих, хто зараз знаходиться в пропрезидентському крилі. З іншого боку, історія з Курченком так само зменшило рейтинг Саакашвілі, і як не дивно, але сама влада затриманням останнього знову підсилила цей рейтинг. Зрозуміло, що всі ці акції коштують досить великих грошей і політики вкладаються в них не просто так. В цьому сенсі багато хто використовує хвилю протесту для того, щоб про себе нагадати».

Курченко відреагував на обвинувачення Генпрокуратури через свою прес-службу. В листі він заявив: «Саакашвілі не знаю і знати не хочу. А ось з Порошенком ми знайомі і дуже добре... Я подаю позов про захист честі і гідності за поширення наклепу до Юрія Луценка». Також стало відомо, що виявляється раніше Сергій Курченко позивається і до Порошенка.

Поява ж лідера Юлії Тимошенко в залі суду дало багатьом підстави допускати, що в майбутньому списку на парламентських виборах від «Батьківщини» в першій п’ятірці може з’явитися і Саакашвілі. Раніше вона, як відомо, вже зустрічала екс-президента Грузії під час «прориву» на польському кордоні. Тимошенко вступилася за Саакашвілі в суді і заявила: «Якщо в Україні є суд, то зараз Міхеїла Саакашвілі, президента Грузії, повинні відпустити з-під варти прямо в цій залі, додому, без будь-яких домашніх арештів. Просто звільнити людину, з якої зараз відбувається таке політичне знущання». 

Поки готувався номер судове засідання щодо обрання запобіжного заходу Саакашвілі тривало.

Валентин ТОРБА, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: