Тільки наука змінить світ. Наука в широкому розумінні: і як розщеплюється атом, і як виховувати дітей… І дорослих теж.
Микола Амосов, український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики

«Справа Гонгадзе – Подольського»: хід Феміди

Чому Валентину Теличенко усунули з процесу, а Олексій Пукач скаржиться на тиск, страшніший, ніж за часів Януковича
1 червня, 2017 - 19:39

Останнє засідання в касаційному суді у «справі Гонгадзе — Подольського» розпочалося із годинним запізненням. Судді дуже вибачалися, пославшись на велике завантаження. Але Валентина Теличенко не дочекалася вибачень — захисниця інтересів потерпілої Мирослави Гонгадзе послалася на невідкладні справи, залишила заяву і пішла. Даремно, адже саме з приводу неї цього дня розгорталися головні баталії в процесі.

ЗА РІШЕННЯМ СУДУ, ГПУ, НАБУ ТА СБУ МАЮТЬ ВНЕСТИ ВІДОМОСТІ ДО ЄРДР І РОЗСЛІДУВАТИ ЗАЯВИ ПУКАЧА ПРО ТИСК НА НЬОГО В КОЛОНІЇ ТА СІЗО

Але спочатку зробив сенсаційні заяви засуджений до довічного ув’язнення виконавець злочинів проти журналіста Георгія Гонгадзе та громадського діяча Олексія Подольського — Олексій Пукач. «На мене чиниться тиск, — розпочав засуджений. — Про те, що творилося за часів президентства Януковича, зокрема в ГПУ та в Печерському суді щодо мене, я вже неодноразово заявляв. Але це продовжується і сьогодні. Як коли мене відправили по етапу в Чортківську колонію Тернопільській області, так і зараз в Лук’янівському СІЗО в Києві. Невідомі в масках заходять в камеру, проводять обшуки, цілу зиму виводили на вулицю із запаленням легень і температурою, у мене зникають ліки, зникає навіть питна вода, яку мені передають діти. Тобто я хочу вас проінформувати, що сьогодні на мене чиниться тиск, ще страшніший ніж за часів Януковича. Бувало таке, що коли мене відправляли по етапу, то не давали матраців і подушок, не інформували моїх рідних, щоб хоча б вони мені щось привезли, іноді не пускали і в туалет. Тобто продовжується «беспредел». Коли я намагався дізнатися, чому так відбувається, мені давали зрозуміти, що це іде тиск від імені Генпрокуратури і, зокрема, Валентини Теличенко, щоб мене зламати, щоб я мовчав і не давав важливих свідчень».   

Адвокати Пукача одразу відреагували і заявили, що про це вони дізнаються вперше, а отже готові одразу підготувати клопотання у зв’язку з тиском на свого підзахисного про необхідність застосувати заходів безпеки в СІЗО і його медичне обслідування. «Раніше я вже заявляв про те, що слідчі прокуратури погрожували Пукачу вбивством його дітей, але сьогодні тиск продовжується, і ті факти, які він навів, свідчать про те, що є загроза його життю, а отже йому необхідно забезпечити заходи безпеки, — заявив адвокат Григорій Демиденко. — Крім того, заяви Пукача — фактично є заявою про вчинення злочину проти нього, тому я прошу направити відповідну заяву в Національне антикорупційне бюро, адже направлення заяви до ГПУ і СБУ не забезпечить належного розслідування».  

Головуюча суддя Наталія Марчук прийняла зазначене клопотання до розгляду і повідомила присутніх, що від Генеральної прокуратури досі не надходило жодної додаткової інформації з приводу реєстрації в Єдиний реєстр досудових розслідувань попередньої заяви про злочин у зв’язку з тиском і залякуванням Пукача. «У ГПУ немає жодних прав, за Конституцією вони мають тільки обов’язки, — відреагував Олексій Подольський. — І я не розумію як це вони не хочуть реєструвати заяву про злочин проти Пукача, з яким ви до них звернулися, — це їхній обов’язок. Він сьогодні заявив про нові злочини проти нього, з приводу яких також потрібно звертатися до ГПУ. Але якщо вони вперто не хочуть реєструвати заяви про злочин в ЄРДР і ігнорують суд, значить про це потрібно відкрито говорити і порушувати питання перед Верховною Радою і Президентом». 

Свої клопотання заявила і сторона Олексія Подольського. «Ми надали суду всі необхідні аргументи, докази та розрахунки, які переконливо доводять необхідність розсекречування всіх записів судових засідань в першій та апеляційній інстанціях, — заявила адвокат потерпілого Тетяна Костіна. — Наприклад, яскравим доказом невідповідності протоколу судового засідання суду першої інстанції реальним обставинам справи є відсутність в протоколі відомих на весь світ слів Олексія Пукача про те, що вирок суду буде йому зрозумілий тоді, коли Кучма і Литвин будуть сидіти разом з ним. 2015 року ці записи незаконно не розсекретив той же самий суддя Андрій Мельник, який 2011-го  сам незаконно закрив процес в суді першої інстанції. Суспільству важливо дізнатися правду про те, що насправді відбувалося у незаконно закритих засіданнях суду першої та апеляційної інстанцій».

Справжньою сенсацією, враховуючи результат, стало питання щодо усунення від процесу Валентини Теличенко. Клопотання з цього приводу представник потерпілого Олександр Єльяшкевич подав ще 12 жовтня 2016 року. «Нами було заявлене клопотання про усунення від участі в справі в якості представника потерпілої Мирослави Гонгадзе Валентини Теличенко з тих підстав, що остання є свідком в даній кримінальній справі, тому  відповідно до ст.63 КПК України в редакції 1960 року підлягає усуненню від участі в справі як представник потерпілої Мирослави Гонгадзе, — заявив Олександр Єльяшкевич. — Крім того, з тих підстав, що Теличенко фактично здійснювала повноваження заступника генпрокурора України (набуті невідомим та сумнівним чином) та до початку розгляду справи Вищим спеціалізованим судом України неодноразово повідомляла у ЗМІ про свої дії як заступника генпрокурора, а також надавала коментарі щодо перспектив розгляду справи за обвинуваченням Пукача, можливих результатів розслідування ГПУ справи щодо замовників вбивства Георгія Гонгадзе та катування Олексія Подольського».

Емоцій судовому процесу не бракувало. Головуючій часто доводилося «збивати» температуру. Якщо порівнювати із судовими процесами в тій же апеляційній інстанції (там емоцій також вистачало), то у Вищого спеціалізованому суді конструктивну набагато більше. Отже, після того, як колегія суддів заслухала всі сторони, вона прийняла наступне рішення. «Ми оголошуємо результативну частину, — заявила Наталія Марчук. — Мотивація буде окремо виписана і оприлюднена. 1. З приводу заяв про злочин, які прозвучали від Олексія Пукача, направити до ГПУ, НАБУ та СБУ для внесення відомостей до ЄРДР з метою проведення повноцінного і невідкладного розслідування. 2. Ми вирішили повторно направити до ГПУ наполягання про внесення до ЄРДР відомостей про заяви, які раніше звучали від Пукача, про шантаж і погрози для проведення розслідування. 3. Доручити голові Печерського райсуду Києва та голові Апеляційного суду Києва вжити заходів щодо зняття грифу секретно з аудіо та технічних записів, які відбувалися в судових засіданнях першої та апеляційної інстанціях. 4. Усунути Валентину Теличенко від подальшої участі у справі Пукача та запропонувати потерпілій Мирославі Гонгадзе при необхідності забезпечити представництво її інтересів іншим представником». 

Реакція потерпілої Мирослави Гонгадзе виявилася доволі різкою. «Колегія касаційного суду на чолі з головуючою — Марчук Наталією Олегівною незаконно та в порушення моїх прав як потерпілої позбавила мене можливості представляти мої інтереси в судовому процесі у справі касаційного провадження за обвинуваченням Пукача в умисному вбивстві Георгія Гонгадзе, — написала вона на своїй сторінці у «Фейсбуці». — Відсторонення Валентини Теличенко як мого представника вважаю безпідставним та незаконним, і я планую подати скаргу до Вищої Ради правосуддя та буду шукати захисту своїх прав у Європейському суді з прав людини. Нагадаю, що Україна досі не виконала попереднє рішення у справі Гонгадзе проти України, не завершила навіть судовий процес над Пукачем».

Пізніше з’явилася реакція і самої Валентини Теличенко. «Рішення колегії є абсолютно незаконним і не має механізму оскарження, — заявила вона в коментарі «Детектор медіа». — Відповідно, воно може бути підставою для звернення до Європейського суду та Вищої ради правосуддя. Процес навмисне затягують і нині важко робити прогнози. Не виключено, що Вища рада правосуддя встигне зробити і своє рішення з приводу таких дій Вищого спеціалізованого суду. Я не була свідком у справі, так як посилається Подольський. Мене, як і багатьох інших друзів Георгія, у вересні 2000 року слідчий допитав. І те, що він від мене довідався, що я особисто була знайома і що я підозрюю, що це було умисне вбивство. Знаєте, є така ситуація, коли адвокат працює у справі, а його треба позбутися. Це стара практика. Що робить слідчий? Слідчий допитує адвоката в якості свідка. Те, що мене допитували, не означає, що я бачила щось, що стосується злочину. Тобто, що я є свідком. Наявність в матеріалах справи самого протоколу допиту особи в якості свідка не робить автоматично цю особу свідком у справі. Тепер Мирослава Гонгадзе, по суті, позбавлена права представляти свої інтереси в суді, але вона не має наміру шукати собі іншого представника, оскільки у мене залишається довіреність Мирослави Гонгадзе, і я далі є її представником. Я лише відсторонена від цієї справи у Вищому спеціалізованому суді. Ще побачимо, чим ця справа закінчиться. Може, я й повернуся до неї». Вона додала, що відвідуватиме судові засідання поки що в якості слухача.

«Замість того, щоб бути в суді і доводити свої аргументи, Валентина Теличенко робить голослівні заяви, — реагує в коментарі «Дню» Олександр Єльяшкевич. — Більш того, своїми заявами Теличенко штовхає Мирославу Гонгадзе на вчинення заяв та дій, що не тільки не передбачені КПК, а і є протизаконними, як для Мирослави Гонгадзе, так і для суддів, що розглядають справу в суді касаційної інстанції. Аналіз лише невеликої частини дій та висловлювань Валентини Теличенко в суді та поза судом, на телебаченні, її інтерв’ю засобам масової інформації, тощо, які вона вчиняє протягом всіх років розгляду справи Гонгадзе — Подольського в судах, однозначно виявляє справжню роль Теличенко. Вона — не представник потерпілого. Її завдання протягом багатьох років — впливати на формування хибної громадської думки, приховувати істину, дискредитувати важливі докази, впливати на свідків та підсудного, спотворювати факти, які стали їй відомі у зв’язку з допуском та участю в справі, вводити суспільство в оману задля залишення безкарними Леоніда Кучми, Володимира Литвина та інших членів організованого злочинного угруповання. У зв’язку з цим, а також судячи з її реакції на рішення суду (вона планує продовжувати виконувати свої обов’язки), ми збираємося ставити питання про кримінальну відповідальність Валентини Теличенко».

Отже, основна боротьба ще попереду. Але це одне з небагатьох засідань протягом 17 років, на якому команда Олексія Подольського та Олександра Єльяшкевича домоглася позитивного результату. Наступне засідання, за словами Наталії Марчук, буде повідомлено додатково. Не виключено, з огляду на необхідність розсекретити великий обсяг матеріалів справи, що воно відбудеться аж восени.

Іван КАПСАМУН, «День», фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: