Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Таємна правда і відверта брехня Януковича

Історія з допитом і прес-конференцією екс-президента свідчить про інфантильність нинішньої української влади, яку використовує Кремль для реалізації власного сценарію
25 листопада, 2016 - 23:20
ФOTO REUTERS

«Ручная кладь» та «8 расстреляных крымских автобусов» завдяки прес-конференції з Ростову-на-Дону схоже претендують стати інтернет-мемами на рівні із розіп’ятими хлопчиками, зґвалтованими епілептичними бабцями та їстівними снігурами, які потрапили до мовного вживання внаслідок перлів російської пропаганди. Проте, не дивлячись на всю іронію, українців, судячи з їхньої реакції в соціальних мережах, не полишає відчуття огиди. Огиди, як від образу Януковича, так і від розуміння, що події зими 2013-2014 рр. залишили більше питань, ніж відповідей. Саме тому загал, переступивши через межу відрази, з прискіпливою увагою дивився (можливо не до кінця) виступ екс-президента України.

Головна інтрига полягала в тому – що Янукович може сказати щодо нинішньої влади. Його причетність до кривавого розгону Євромайдану є очевидною, як і заклик ввести російські війська до України. Інша справа – хто залишився бенефіціарами кривавого Євромайдану? Явно не Янукович. Те, як він вантажив гелікоптери із готівкою, бачила вся країна з камер відеоспостереження. Це серйозне звинувачення, але враховуючи вивезені в офшори мільярдні суми з України за часи незалежності, це не основний приціл народного гніву. Янукович вбивав людей і підставив країну під лезо агресора – ось за що ненавидять українці недорікуватого екс-президента втікача. Але залишається питання – чи не підставили Януковича, використовуючи криваві розгони, для того, щоб просто позбутись «тупикової гілки» в системі реальних керівників країни, яку уявляв собою донецький клан?

У «справі Януковича» варто простежити паралель із трагічною історією, яка торкається іншого колишнього президента України. Того самого, проти якого вийшов помаранчевий Майдан 2004-го року. Нагадаємо, що своїм наступником на посаді Леонід Кучма називав саме Януковича. 16 років минуло з часу вбивства журналіста Георгія Гонгадзе і часу, коли країна та світ із жахом дізналась завдяки «плівкам Мельниченка», що, виявляється, глава держави може давати наказ «орлам» Кравченка «розібратись з грузином». Вже багато років триває «справа Гонгадзе-Подольського», але жодного разу Кучма не з’явився в суді навіть в якості свідка.

Цей нюанс – небажання Кучми свідчити в суді на відміну від Януковича, який буквально вимагає заслухати його покази, наштовхують на відповідні роздуми. Безумовно, Янукович є маріонеткою Кремля. Тим більше зараз, коли він перебуває в ролі циганського ведмедя, якого виводять на люди для конкретних цілей. Але при цьому Янукович (наявність трьох папок на прес-конференції на це натякає наочно) може стати торпедою, яка підірве позиції тих, хто прийшов до влади після Майдану, будучи вихідцем із лона влади старої.

В цьому плані нинішня влада безумовно буде чіплятись за образ Януковича, як зрадника України. Прес-конференція останнього звичайно може розцінюватись лише як його політичні чи особистісні заяви, але його допит буде означати офіційні свідчення, на які суд не має права не звернути увагу. А значить процес може вийти за межі 5 «беркутівців», яких дивним чином українська сторона не змогла доставити до суду, майже не приховуючи, що зробила це навмисне.

В суді Януковича можна звинуватити в наданні брехливих свідчень. Саме тому, якби нинішній владі було нічого боятись, Януковича можна було допитати і «спіймати» на брехні. Тут не допоміг би і цитований Януковичем Енгельс. Тим більше, недоцільно було б так ганьбитись із постановками з перешкоджанням доставки «беркутівців» до суду (цікаво, як тепер буде влада розцінювати подібні дії праворадикалів в інших ситуаціях?). Та, схоже, влада боїться не виступів Януковича, а саме його свідчень, які необхідно буде перевіряти, а значить можливо й переконатись (хоч би частково) у їхній правдивості. Саме тому згаданий Кучма всіляко хоче уникнути участі у іншому суді у «справі Гонгадзе-Подольського», адже тоді конкретні факти можуть перетворитись в конкретні статті кримінального кодексу і строки. Саме тому, історія з допитами Януковича може стати ударом по слабким місцям вже нового режиму.

А взагалі вся ця історія свідчить про інфантильність нинішньої влади в Україні, яку використовую Кремль, щоб ставити свій спектакль за участю Януковича, що не може не підривати нашу державність з середини. 

Валентин ТОРБА, «День»
Рубрика: