Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Чи буде музей батька в оселі прадіда?

Про відвідини родиною Которовичів Ківерцівщини
31 липня, 2014 - 19:56
Богодар КОТОРОВИЧ

На свято Петра і Павла Ківерцівщину відвідали Антон Которович — син славного музиканта, народного артиста України Богодара Которовича, серце якого перестало битися 4 липня 2009 року, разом із мамою — видатною піаністкою Євгенією Басалаєвою.

В українській вишиванці пам’ятають малого Богодарчика жителі села Жабка, де він проводив літні канікули у своєї бабці Катерини і діда Івана та з численною волинською родиною Которовичів, які жили в Жабці, в Ківерцях, у Луцьку... Востаннє музикант побував на могилі діда 2007 року (митрофорний протоієрей Іван Которович похований на старому кладовищі в м. Ківерці). А нещодавно сюди приїхав правнук, щоб послухати про свого відомого пращура спогади від поважних жителів, холмщан — сестер Катерини Шийко та Марії Онищенко.

Антон Которович ще дуже молодий, йому 21 рік, але вже відомий в Україні гітарист-кавермейкер. Біля могили прадіда Антон сказав, що завжди мріяв продовжити творчу стежину своїх батьків.

Після відвідин садиби Которовичів у Жабці, в Антона та Євгенії Олександрівни виник задум створити в колишній оселі прадіда музей Богодара Которовича. Зустрілися поважні гості з головою районної організації товариства «Холмщина» Миколою Маслошем. Відвідали храм святого Іоанна Хрестителя в селі Прилуцькому. Біля церковного іконостаса в липні 1941 року священики Іоанн Левчук та Іоанн Которович хрестили Богодара. Але це було в селі Гостинному Грубешівського повіту в Холмщині (нині це Польща).

Безцінний подарунок отримали гості від голови Прилуцької сільської ради Віктора Кирилюка — книжку землячки, краєзнавця, відомої письменниці Надії Федорівни Корнійчук «Сонячна борозна». В ній є окремі розділи, присвячені отцю Іоанну Которовичу, а також врятованому ним іконостасу церкви св. Юрія села Гостинного (Польща), яка була знищена польськими кракусами. Цей іконостас встановлено в церкві Св. Іоанна Хрестителя села Прилуцьке.

Також Антон Которович та Євгенія Басалаєва відвідали Гірку Полонку Луцького району, де стоїть церква Архистратига Михаїла, де понад 15 років настоятелем був прадід Антона — митрофорний протоієрей Іоанн Которович. Віряни церкви розповіли про великий подвиг чину і віри, який здійснив отець Іоанн. Про це свідчить хоча б такий факт: священик щоразу пішки вирушав із Жабки через Луцьк в Гірку Полонку 28 кілометрів і назад...

У пам’ять про отця Іоанна і з вдячністю за його подвиг віряни подарували Антону Которовичу ікону св. Миколая Чудотворця.

Степан ВОЙЧИК, директор районного краєзнавчого музею
Газета: 
Рубрика: