Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори
Григорій Сковорода — український філософ-містик, богослов, поет, педагог

Унікальний символ єдності неба і землі

Арка Дружби народів може стати Веселкою
1 червня, 2012 - 00:00

Прогулюючись вечірнім Києвом, я звернула увагу на арку Дружби Народів, розташовану на оглядовому майданчику у Хрещатому парку, що поряд із Європейською площею. Арка чудово підсвічується різнокольоровими вогниками, створюючи враження веселки. Здається, ніде у світі пам’ятників веселці не існує. А от у нас з’явився такий пам’ятник. Чудова ідея — перетворити звичайну арку на веселку, однак потрібно розташувати кольори так, як вони виглядають у справжньої, природної веселки: верхня дуга має бути червоного кольору, а нижня фіолетового. Крім того, можна спрямувати на арку струмені світла з прожекторів у відповідній послідовності кольорів, підфарбувавши її так, щоб і вдень теж була можливість милуватися чудовою Веселкою. Впевнена, що наша Веселка стане унікальною візитною карткою Києва саме зараз, коли ми очікуємо гостей з усього світу до Євро-2012, лишень потрібно її трішечки «облагородити», поки ще є час.

Підсвічена різнокольорова Арка, що символізує дружбу народів, набуває глибшого значення — духовного. Перетворена на Веселку, вона свідчить про Єдність та Гармонію не лише між братніми народами, тобто людьми, але й також між світом матеріальним і духовним. Адже веселка — це незвичайне явище природи. Вона поєднує земне із небесним. Краса світу Вищого, Милість Божа проливається на Землю, даруючи людям відчуття дива і Гармонії Всесвіту, нагадуючи, що все навкруги Єдине. Однак мало хто з нас це усвідомлює. Якщо людині часто доводиться бачити веселку — це означає, що вона здійснює певний духовний прогрес. Це явище має велике значення для гармонійного розвитку людства.

Відомо, що все має свій колір і свій звук. Людина приходить у цей світ, щоб покращити його, проявивши себе так, як здатна лише вона одна. Бо кожен із нас наділений неповторною, унікальною душею, іскрою Божою. І кожній душі притаманні певні якості, які вона повинна проявити в цьому світі. Ці якості у внутрішньому світі також мають свій колір, тому й віддає кожен із нас підсвідомо перевагу тому чи іншому кольорові, не здогадуючись, що це потреба душі підсилити свою певну властивість для того, щоб проявити себе якомога повніше. Тому ми всі такі різні. А для гармонійного розвитку людині потрібно спостерігати красу. Тоді їй легше вивести на передній план свою власну красу. У природі все в гармонії, й нам лишень потрібно не руйнувати її, а вчитися у природи творити красу. Тож усе, що нас оточує, має значення. Створити і зберегти Гармонію на Землі — ось що найважливіше на світі.

Працюючи в Лаврських творчих майстернях уже понад 15 років, я не раз спостерігала чудесні явища природи над Святою Лаврою. Дивувалась і раділа, коли хтось із художників, ставши свідком незвичайного стану у природі, фіксував його на фото чи втілював у своїх полотнах, даючи можливість й іншим доторкнутися до дива, яке сподобився побачити. Тому й поділилася думками про Арку-Веселку зі своїми друзями-митцями. І виявилося, що ця тема, тема гармонійної Веселки-Арки, вже давно хвилює наших митців. Потрібно дослухатися до них і створити справжню рукотворну Веселку в Києві. Адже увіковічнити Веселку — це чудова ідея, гідна нашого міста.

Скульптор Юрій Козерацький розповів, що замість важких монументальних споруд, розташованих поряд із аркою, він мріє створити легку цілісну композицію духовної тематики, яка гармонійно поєднуватиметься і з Веселкою, і з мальовничим краєвидом Дніпрового схилу. У митця визріла чудова ідея, бо вже давно виношує плани, як зробити наше місто більш привабливим і гідним високого статусу центру Київської Русі, що має глибоке духовне коріння. Юрій переконаний: пам’ятники повинні милувати око та зігрівати душу, тобто мають духовно збагачувати.

Наші предки споконвіку володіли знаннями про Гармонію між Небесами і Землею. Ці знання не втрачені й сьогодні, бо, попри всілякі перепони, вони поступово відроджуються у творчості сучасних митців, які відчувають свій внутрішній зв’язок із прадавньою українською культурою і прагнуть повернути нас до наших Витоків. На щастя, таких людей у нас багато. Та, на жаль, до них мало дослухаються, створюючи нові скульптурні композиції в місті. А так хочеться більше Краси і Гармонії у нашому сучасному й водночас такому стародавньому Києві. Тому й вирішила озвучити мрію Юрія Козерацького, бо прекрасні мрії потрібно втілювати. Чим більше людей скерує свої думки у потрібне русло, тим швидше сформується й відповідна сприятлива атмосфера. Тож мріймо і втілюймо свої мрії одухотворено...

Марія БОЙЧУК
Газета: 
Рубрика: