В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

IT-важелі Єгипту

22 лютого, 2011 - 00:00

Молоді люди з лептопами та палкою жагою свободи визначили демократичні зміни у ХХІ столітті, використовуючи миролюбні та ненасильницькі методи протесту проти державного гноблення. Молодь Ірану, яка була пов’язана із державним Рухом зелених, першою використала нові методи для мобілізації політичного руху. Хоча його й було придушено, світ дізнався про величезний потенціал, доступний людям, які прагнуть мирно висловлювати протест проти влади. У Тунісі такий рух спрацював добре. Хоч би як там було, ми бачили інформаційну кмітливість молодих єгиптян, якими керував Ваель Гонім та члени його команди: Ахмед Махер та Амр Салам, спроможні використовувати інформаційні технології (ІТ-технології) у вражаючих масштабах.

Сучасні ІТ-об’єкти, швидкісна комунікація наближають ідею глобального села до реальності. Інтернет-засоби, зокрема соціально-мережеві сервіси, як Facebook чи Twitter, що зіграли важливу роль у єгипетському повстанні, допомогли протестувальникам організуватися та обмінюватися інформацією.

Про це можна сказати словами Гоніма: «Я прочитав про єгипетську історію в історичних книгах, вони 30 років нас переконували, що Єгипет помер і більше не залишилося такої країни. Ми лише покоління, яке потребує їжі та сну», — сказав він.

Тим не менш нові соціальні ЗМІ допомогли цьому поколінню прокинутися, щоб зголодніти за більшим, аніж просто їжа; обмінюватися ідеями, мріяти і планувати зміни. «Десятки тисяч людей 25 січня вирішили почати пошуки подорожі для Єгипту. А потім вони переконали сотні тисяч, а потім і мільйони інших у необхідності цього. Ми всі дивилися на Єгипет — і слава Богу, ми знайшли його».

У поєднанні із супутниковим телебаченням народна влада сприяла тому, що ІТ стали грізною силою. Коли перед демонстрантами на площі Тахрір виникли перешкоди, то завдяки повідомленням Twitter до них приєдналися ще сотні тисяч єгиптян. Учасниками протесту стали люди з усіх верств суспільства, які перетворилися з пасивних спостерігачів на активних учасників. У міру того, як цей рух набирав силу, воля народу зламала стійкість влади — і Хосні Мубарак поступився та пішов у відставку.

Такий рух мільйонів без чіткого лідера був здатний зв’язуватися зі своїми членами за допомогою ІТ. Число послідовників Гоніма на Twitter складає зараз 750 тис. чоловік, і ця цифра, як і раніше, зростає.

Тепер, коли повстання досягло основної мети, постало більш складне завдання — будівництво справді демократичного суспільства, яке не зможе демонтувати будь-який майбутній диктатор. Необмежена кількість енергії, винахідливості і творчого молодіжного руху, який раніше спрямовував свій гнів на повалення керівництва режиму, тепер повинна бути використана для створення стійких демократичних інститутів, які забезпечать реалізацію народного сподівання, заради чого принаймні 300 молодих людей віддали своє життя.

Гарантії мають бути вмонтовані в будь-які нові системи управління, стати запорукою, що державна влада не може бути захоплена будь-якою групою зацікавлених людей. У зв’язку з цим ІТ-важелі можуть стати важливим інструментом для всіх громадян, особливо для молодих людей, дозволяючи їм практикуватися у прямій демократії для забезпечення своїх досягнень і формування майбутнього країни.

Єгипет тепер може стати моделлю для справжньої демократії, що дозволить прорости їй спочатку в Єгипті, а потім у всіх північно-африканських та близькосхідних країнах, які іноді розглядаються зовнішніми спостерігачами як безплідні землі для демократії.

Банкер НАМАЗІ — колишній представник ЮНІСЕФ у Єгипті. «Аль-Ахрам», Єгипет, 17—23 лютого 2011 р., переклад Ігоря САМОКИША, «День».

Банкер НАМАЗІ
Газета: