Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Екологія помешкання

Рослини, що створюють комфорт і красу
10 лютого, 2011 - 00:00

Сучасна міська людина відірвана від природи. І це ненормально. Подумайте лише: лінолеум, фарба і лак, якими вкриті стіни й меблі, пластик, паркет, синтетичні килими, телевізори, комп’ютери, телефони, телефакси, ксерокси й сканери — словом, усе, чим оточила себе сучасна людина, виділяє найбільш шкідливі хімічні речовини. Мало того, що кожна з цих речовин сама по собі дуже шкідлива, вони ще й перемішуються, утворюючи страшний для всього живого повітряний коктейль, попереджає головний державний санітарний лікар Черкас Василь Загородній.

Потрібно шукати допомоги в природи. Тобто намагатися оточити себе різними рослинами, які активно вбирають усе шкідливе, а також виробляють кисень і сприятливо впливають на людину своїм біополем. І тут дуже важливо правильно підібрати потрібні кімнатні рослини, аби максимально забезпечити себе і своїх близьких. По-перше, в кожному будинку мають рости кактуси, чим більше, тим краще. Вони допоможуть нейтралізувати радіаційний вплив на ваш організм.

У сучасних панельних будинках із залізобетону вологість повітря набагато нижча за норму — майже як у пустелі. І тут на допомогу може прийти унікальна рослина, здатна перетворити пустелю на оазу, циперус. Він сам дуже любить вологу, тому горщик із рослиною ставлять у піддон із водою, радить досвідчений квітникар з вирощування кімнатних квітів із Черкас Галина Романенко. До речі, такі піддони з будь-якими вологолюбними рослинами добре мати в усіх кімнатах, оскільки вони прекрасно впливають на стан повітря. Водно-газовий обмін у приміщенні покращують антуріум, маранта і монстера. Виявляється, що хлорофітум, плющ, хризантема та алое є високоефективними очисниками повітря.

Багато кімнатних рослин мають фітонцидні (бактерицидні) властивості; В приміщенні, де знаходяться, наприклад, цитрусові, розмарин, мирт, хлорофітум, у повітрі міститься значно менше мікробів. А частки важких металів, які теж є в наших квартирах, поглинають аспарагуси.

Немає потреби говорити про те, як погано почуває себе людина в задушливому приміщенні. Причому справа тут не в недостатній кількості кисню, катастрофічно не вистачає його негативних іонів, число яких, до речі, швидко зменшується, коли в кімнаті працює телевізор або комп’ютер. Але виявляється, є кімнатні рослини, які виділяють такі ж іони, роблячи повітря свіжим і легким для дихання. Це хвойні (кипарис, туя, криптомерія). Їх можна виростити вдома з насіння, забезпечивши у квартирі цілющий мікроклімат, оскільки вони мають ще й фітонцидні властивості.

Бажано, щоб у будинку був хоча б один кущ герані. Герань не лише мух відганяє, але й дезинфікує та дезодорує повітря. А те, що герань допомагає при головному болі й здатна виганяти з будинку злих духів та іншу погань — це відомо ще з давніх-давен. Але, мабуть, найкращим чином підтримує й коригує біополе людини троянда. Недаремно її називають царицею квітів. Кущик кімнатної троянди допоможе вам позбавитися зайвої втоми й дратівливості. Особливо ефективна дія троянди тоді, коли в тій самій кімнаті ростуть базилік, тархун (естрагон), м’ята й меліса. В цьому випадку замість міського хімічного повітряного коктейлю у вашій кімнаті буде майже цілюще повітря, стверджує інженер з озеленення, викладач кафедри дизайн-ландшафту Східно-Європейського університету Черкас Галина Заварзіна .

А ще бажано вирощувати в горщиках цибулю та часник, причому побільше. Крім того, що ці рослини дезинфікують повітря, вони ще й значно покращують сон. Особливо рекомендується мати їх у своїй спальні тим, хто схильний до різних жахливих сновидінь.

Корисно мати у своєму кімнатному садку карликовий гранат (він стимулює імунну систему людини), алое й усю ту зелень, яку із задоволенням споживаємо влітку: петрушку, селеру, кінзу та кріп. Це той нормальний мінімум рослин, який бажано мати кожному, хто хоч трохи піклується про себе та своїх рідних.

Ці рекомендації не є суворим правилом. Ви спокійно можете вибирати будь-які інші вподобані вами рослини. І будьте певні, якби якась рослина негативно впливала на самопочуття людини, люди давно б це помітили й вивели небажаного сусіда зі свого будинку. Жива, здорова рослина завжди приносить у ваш будинок приємні відчуття, створює яскраві куточки й зелені острівці для відпочинку, наповнює ваш будинок пахощами екзотичних див, пробуджує у вашому серці ніжні почуття й приємні відчуття.

Іван КАЛІНІЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: