Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Львівська хорова капела «Дударик» відзначить 50-річчя мистецьким марафоном

Святкова програма з нагоди ювілею колективу складатиметься з чотирьох великих подій – у Львові та Києві.
10 вересня, 2021 - 11:14

Перша відбудеться 4 жовтня, і це буде спільний концерт «Oktoberfest по-львівськи» з Тарасом Чубаєм. У програмі вечора, а пройде він на сцені Театру ім. Марії Заньковецької, – найяскравіші твори з репертуару артистів та пісні січових стрільців («Повіяв вітер степовий», «Лента за лентою»…)  у нових мистецьких прочитаннях. У виступі візьме участь вокальна формація «Дударик FOREVER», а супроводжуватиме подію «Дударик-рок-бенд».

На афіші «Oktoberfest по-львівськи» з Тарасом Чубаєм  – позначка «21+», і організатори просять звернути на неї увагу, позаяк у репертуарі концерту – батярський, міський та жартівливий музичний матеріал із «закулісної» творчості виконавців.                                                                                                                                             

Другий концерт марафону «Дударика» відбудеться 15 жовтня у Львівській національній філармонії, і це – розважальна програма «Два по 50? – Будь ласка!», в якій вокальна формація «Дударик-FOREVER» виступатиме у супроводі естрадного оркестру і з гостем свята – фольклорним ансамблем  «Веселка» з Білгород-Дністровського. Господарям свята – вже 50, «Веселці» 50 виповниться незабаром, тому, розповідають організатори проєкту, і назва, і репертуар відповідні: «Це буде гамірна подорож музичними стежками капели. Щодо «Веселки», то маємо за честь мати такого друга!».

Третя подія марафону «Дударика» – поминальна Служба Божа16 жовтня у храмі Святого Лазаря, яка відправлятиметься за «Дудариками-Навіки», серед яких фундатор і засновник колективу Микола Лукич Кацал, Герой України оперний співак Василь Сліпак, Герой України військовий капелан, волонтер і громадський діяч отець Андрій Дуда і співаки «Дударика», які вже на Небі. Також можна буде оглянути фотовиставку «Дударик-Навіки».

17 жовтня у Львівській національній опері капела представить святкову програму «Дударик 50». Ексклюзивні гості вечора – «Хорея Козацька», про яких у «Дудику» говорять як про лицарів духу, завзятих дослідників, реконструкторів і репрезентантів української музики XVII – XX століть. Також у концерті звучатимуть найвидатніші твори з камерного, симфонічного та ораторійного репертуару капели англійської, німецької, австрійської та країнської композиторської школи. Твори виконуватимуться у супроводі Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» та солістів Львівської та Київської національної опер – Людмили Осташ, Тетяни Вахновської, Романа Трохимука та Сергія Магери.

Четверта подія марафону відбудеться 24 жовтня у колонному залі ім. Миколи Лисенка Київської національної філармонії. У святковій програмі «Дударик 50» виступатимуть «Дударик», Національний академічний симфонічний оркестр України, вокалісти Людмила Осташ, Тетяна Вахновська, Роман Трохимук, Сергій Магера і «Хорея Козацька». Отже, буде відтворено репертуар львівського концерту від 17 жовтня, але вже для київської публіки.

Довідково:

Лауреат національної премії ім. Тараса Шевченка Національна львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик» створена 17 жовтня 1971 року при Українському музично-хоровому товаристві. Засновник і головний диригент капели заслужений діяч мистецтв України Микола Лукич Кацал. Саме цього дня відбулася перша репетиція колективу. А вже в листопаді «Дударик» взяв участь у виконанні балетної сюїти Андрія Петрова «Створення світу» із симфонічним оркестром.

1989 року капелу нагороджено Премією ім. Тараса Шевченка – найвищою урядовою відзнакою в галузі культури.

Того ж року на базі хору його головний диригент Микола Кацал разом із Любов'ю Кацал та Лесею Чайковською створили першу в Україні хорову школу. Спеціально для неї влада Львова передала приміщення колишнього міського шпиталю Святого Лазаря. Донині у хоровій школі, окрім уроків співу, навчають сольфеджіо, музичної літератури і гри на скрипці, гітарі, сопілці, фортепіано, бандурі та акордеоні.

Рік тому, 17 вересня 2020 року, капелі надано статус «Національна».

У репертуарі колективу – концерти українських композиторів Дмитра Бортнянського, Артема Веделя, Максима Березовського. Також – коляди і щедрівки в обробках Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця.

Серед творів зарубіжних композиторів «Дударик» виконував «Стабат Матер» Перґолезі, «Карміна Бурана» Карла Орфа, «Реквієм» Моцарта, IX Симфонію Бетховена, ІІІ Симфонію «Kadisz» Бернстайна, «Credo» Криштофа Пендерецького.

Капела співає з провідними оркестрами під керівництвом світових диригентів в найкращих концертних залах світу. «Дударик» виступав у Карнегі-хол (США), Домському соборі (Рига, Латвія), Соборі Паризької Богоматері (Франція), на фестивалі Vancouver-Pacific International festival Canada Place (Ванкувер, Канада)… Під час щорічних подорожей капела концертувала у Литві, Латвії, Білорусі, Росії, Грузії, Молдові, Естонії, Угорщині, Польщі, Чехії, Сполучених Штатах Америки, Канаді, Швейцарії, Австрії, Франції, Бельгії, Італії та Ватикані.

Скільки концертів дав «Дударик» за 50 років концертної діяльності, навіть і не злічити! На 40-річчя ішлося про цифру «2500».

Важливо, що капела не тільки еталонно інтерпретує загальновизнані класичні шедеври, а й формує унікальний український варіант їхнього прочитання, сповнений красою тембрів, і вражає багатством динамічної палітри. І кожен виступ «Дударика» – це свято!

Директор Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» – Дмитро Кацал.

Відео «Дударик» та «Плач Єремії» – «Пиймо друзі! Грай музико!» Концерт «Очі в очі» до 100-ліття ЗУНР» можна переглянути тут:  https://www.youtube.com/watch?v=mOx3WmbgG4Q&ab_channel=DudarykLviv

 

Фото «Дню» надала Ольга МАКСИМ'ЯК

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Рубрика: