Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Рідкісний чорний носоріг

У Львові відновили раритетний музейний експонат
10 грудня, 2020 - 10:03

У Зоологічному музеї Львівського національного університету імені Івана Франка, який належить до числа найстаріших університетських музеїв Європи, від початку 1950-х років зберігається погруддя рідкісного чорного носорога (медальйон вагою понад 50 кілограмів), якому 110 років і яке, через вплив часу, потребувало значної реставрації. Кілька днів тому медальйон представили оновленим, про що «Дню» розповів керівник інституції кандидат біологічних наук Ігор ШИДЛОВСЬКИЙ.

Реставрацію, а тривали роботи приблизно місяць, виконали в таксидермічній  майстерні Природознавчого музею працівники Державного природознавчого музею НАН України скульпторка Марина Гороховська та таксидермісти (фахівці з виготовлення опудал колекційних зразків тварин) Віктор Шельвінський і Павло Кручок.

Носорога вполювали на початку 1910 року на території сучасної Танзанії відомий галицький мандрівник і натураліст Єжи Водзіцький та його брат Олександр. Тварина була завдовжки 5 метрів, заввишки — 1,5 метра. Перший ріг — 50 сантиметрів (тонкий), другий — 25, з огляду на що дослідники дійшли висновку, що це — самиця. Тушу віддали місцевим жителям, а погруддя забрали для таксидермічної роботи. Після цього експонат приїхав до Львова.

1952-го Марія Водзіцька, дружина Єжи Водзіцького, передала до львівського зоомузею медальйон, котрий до того часу перебував у приватній збірці. «Де жило подружжя Водзіцьких і де зберігалася колекція, не знаю, — говорить Ігор Шидловський. — У Львові — точно».

Де первісно виготовлене опудало, також достеменно невідомо. «Найімовірніше — у Відні, — зазначає директор музею. — У книжці Олександра Водзіцького про їхню з братом подорож — «Вісімсот кілометрів у Центральній Африці. Мисливська експедиція з 80 гравюрами»  (Wodzicki A. Oњmset kilometrуw w Afryce Њrodkowe. Wyprawa myњliwska z 80 rycinami. — Lwуw: nakіadem H. Altenberga, 1910. — 318 str.) я цієї інформації не знайшов. Написано тільки, що вони здобули і віддають таксидермістам».

Щодо, власне, відновлювальних робіт, то були застосовані сучасні матеріали, які не реагують на вологість. Також значна увага була приділена реконструкції очей тварини, адже «погляд зазвичай справляє чи не найбільше враження на відвідувачів». Фахівці обіцяють, що медальйон не потребуватиме ремонту «ще десятки років».

Працівники Зоологічного музею ЛНУ щиро вдячні реставраторам. Адже, кажуть, експонат має надзвичайну естетичну (як витвір мистецтва), пізнавальну (як екзотичний вид тварин), навчальну (як джерело знань про тварин Африки), історичну (як здобуток мешканців Львова початку ХХ століття) і наукову (як правильно оформлений музейний зразок) цінність: «Реставрація погруддя чорного носорога має неабияке значення не лише для нашого музею, а й для біологічного факультету та Львівського університету загалом. Ця тварина є надзвичайно рідкісною і в наш час перебуває під охороною. А один із його підвидів, західноафриканський чорний носорігг, з 2011 року вважається вимерлим».

Щодо наступних планів на відновлювальні роботи у Зоологічному музеї ЛНУ, то це — погруддя (медальйон) чорного (або африканського) буйвола. «Маємо досить серйозну тріщину, яка хай потроху, але збільшується, — розповідає Ігор Шидловський. — Носоріг виконаний по глині, а буйвіл (з того, що бачимо через тріщину) — з бетонного розчину». Ігор Шидловський додає, що дуже радий,  що, попри ситуацію на зараз і в Україні, й у світі, щось вдається зробити-таки.

На жаль, зараз музей не приймає відвідувачів — через карантин. Але газета «День» і тому зарадить. Для тих, хто зацікавився інформацією щодо справді унікального і неповторного Зоологічного музею Львівського національного університету ім. Івана Франка (вул. Грушевського, 4), зазначаємо, що він був заснований як Кабінет натуральної історії 1784 року. У збірці — понад 180 тисяч експонатів, з яких орієнтовно 10 тисяч — у постійній експозиції. За словами директора установи, фонди музею представляють тваринний світ усіх (!) континентів та всіх (!) акваторій земної кулі. А детальніше про це — у публікації «Хочете у навколосвітню подорож? Тоді вам — до Львова» у «Дні» №198 — 199 від 1 листопада 2018 року.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Зоологічного музею
Газета: 
Рубрика: