Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від «Летючого голландця» до абсурдного Вармердама

Із 21 квітня у п’яти містах України стартує Тиждень нідерландського кіно
19 квітня, 2016 - 10:31
ПАУЛА ВАН ДЕР УСТ, НОМІНАЦІЯ НА «ОСКАР»-2015 У КАТЕГОРІЇ «НАЙКРАЩИЙ ФІЛЬМ ІНОЗЕМНОЮ МОВОЮ» / ФОТО З САЙТА KINOPOISK.RU

Flying Dutch відбудеться в Україні уп’яте. Цьогорічна програма міститиме шість різножанрових робіт, зокрема: роуд-муві про подорож батька й доньки через Європу «Зустрінемось у Венеції» (режисер Едді Терсталл), пригодницьку картину про відчайдушного марокканця-серфінгіста «Атлантика» (Ян-Віллем ван Івайк), стрічку за мотивами реальних подій про одну з найгучніших судових справ в історії Нідерландів «Люсія де Берк» (Паула ван дер Уст, номінація на «Оскар»-2015 у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою»), соціальну мелодраму «Сину мій» (Ремі ван Хойтен), історію кохання двох дівчат «Літо» (Коллет Бофор) і документальний портрет кухаря-перфекціоніста «Серджіо Герман: клятий ідеаліст» (Вілемек Клуйфхоут).

Тиждень організовано спільно кінофестивалем «Молодість» і Посольством Королівства Нідерландів.

Усі фільми демонструватимуться мовою оригіналу з українськими субтитрами. У столиці відкриття відбудеться в кінотеатрі «Київ».

Окрема принада для синефілів — ретроспектива ван Вармердама (25-27 квітня).

Алекс ван Вармердам (нар. 14 серпня 1952 р.) — культовий нідерландський режисер, актор, сценарист, продюсер і композитор. Починав у театрі. Написав сценарії для всіх своїх фільмів. У кіноіндустрії вже понад 30 років. Володар престижної «Нагороди принца Бернхарда» за внесок у культуру Королівства.

Авторський стиль Вармердама розпізнається безпомилково. Його стрічки, насичені іронією та чорним гумором, що межує з абсурдом, водночас є візуально досконалими. У цих химерних історіях діють дивакуваті, а то й просто божевільні герої, яких часто грає сам Алекс. В Україні покажуть усі його повні метри: дебютного «Абеля» (1986), легендарних «Мешканців півночі» (1992, приз Європейської кіноакадемії як найкращому молодому режисеру) та «Сукню» (1996, приз ФІПРЕССІ Венеціанського кінофестивалю), а також «Малюка Тоні» (1998), «Офіціанта» (2006), «Останні дні Емми Бланк» (2009), «Борґмана» (2013) і найсвіжішу стрічку — трагікомедію про письменника і найманого вбивцю «Шнайдер проти Бакса» (2015, фільм-відкриття ретроспективи).

Окрім Києва, покази Тижня і ретроспективи Вармердама відбудуться у Одесі («Інотеатр»), Харкові (кінотеатр «8 1/2»), Львові (Палац мистецтв) та Вінниці («Родина»).

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: