Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Рахуємо та годуємо!

18—25 січня Україна братиме участь у Великому зимовому обліку птахів, який проводиться у світі з 1900 року
13 січня, 2016 - 11:19

Орнітофауна України нараховує 424 види птахів, з яких понад 130 —  зимуючі. Хвороби, зміна клімату, знищення природного середовища — основні причини загибелі пернатих. До кінця цього місяця синоптики прогнозують морози, тож птахам доведеться нелегко. За підрахунками фахівців, від голоду взимку гине 90% синиць. З іншими птахами ситуація є ненабагато кращою. Експерти кажуть, що лише ситі птахи можуть витримати сильні морози та іншу негоду. Нагадаємо, їжа для птахів — це насіння соняшника (не смажене), овес, просо, пшоно, сире гарбузове насіння, насіння дині, насіння бур’янів, ясеня, а також горобина, бузина («День» також писав про це у № 1 від 12 січня 2016 року).

Підгодовувати птахів та порахувати їх — із цією пропозицією нещодавно звернулися до дітей та всіх охочих орнітологи та екологи України, і таким чином запропонували взяти участь у Великому зимовому обліку птахів (Christmas Bird Count). У цій світовій акції, яка традиційно відбувається наприкінці січня, Україна бере участь із 1998-го (організатор — Українське товариство охорони птахів). Метою зимового обліку птахів є їхня підгодівля, ознайомлення з видовим різноманіттям, виховання в підростаючого покоління любові до природи. Раніше до акції, за сприяння Міносвіти, активно долучалися школи. Але згодом ці спостереження стали виконуватися формально, тому сьогодні організатори сподіваються на активність постійних осередків.

Великий зимовий облік є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Традиція обліковувати птахів народилася 1900 року у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання — з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день поруч із птахами, підгодовуючи їх та спостерігаючи за ними. Так облік птахів розпочалося в США, а незабаром ініціативу підтримали Канада, Латинська Америка, Карибські та Тихоокеанські острови.

КОМЕНТАР

Зоряна ЛУК’ЯНЧУК, керівник відділу з розвитку Українського товариства охорони птахів:

— Участі у Великому зимовому обліку ми чекаємо від звичайних людей — членів нашого товариства, та тих, хто любить спостерігати за птахами і давно бере в ньому участь. Облік відбуватиметься в останні два вихідні січня — суботу та неділю. Основна мета — порахувати види зимуючих птахів. Ми завжди просимо людей не відходити далеко від дому — за місто, на великі ставки — ні, це треба робити недалеко від дому, тому що мета — порахувати птахів, які залишилися зимувати біля людей. Можна провести облік навіть із вікна — тих, які прилітають на годівничку. Хоча для того, щоб провести цей облік повноцінно, люди мають почати із підгодовування з початку холодів та зими: птахи, які звикатимуть до годівниці, прилітатимуть постійно, і їх легко буде порахувати. У нас на веб-сторінці є електронна анкета, її можна заповнити та відіслати нам. Хочу сказати, що Великий зимовий облік — не експрес-облік, який ми робимо восени. Тому анкети можна надсилати протягом кількох тижнів — збиратимемо до березня. Дані ми не використовуємо як наукові, вони, швидше, для того, щоб звернути увагу на птахів, навчитися розрізняти види, допомогти їм перезимувати.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: