Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

Другий після Хмельницького

Вийшла книжка про Петра Дорошенка та його добу
26 серпня, 2011 - 00:00

Днями у відомому київському видавництві «Темпора», що спеціалізується на історичній літературі, вийшла друком монографія Валерія Смолія і Валерія Степанкова «Петро Дорошенко. Соціально-політичний портрет». До речі, 2009-го в тому ж видавництві побачила світ подібна праця про Богдана Хмельницького авторства Смолія—Степанкова.

Ця книжкова новинка — по суті, перше ѓрунтовне дослідження у вітчизняній історіографії повоєнного періоду, написане про видатного державного діяча, політика й полководця Петра Дорошенка. (Досі в шкільних і вишівських підручниках з історії недооцінюються масштаби тієї постаті.)

Зауважте, праця писалася десять років! По першоджерела довелося їздити у Польщу. (В Україні документальна база того історичного періоду дуже епізодична.) А втім, краще все почути, що називається, з перших вуст — від доктора історичних наук, професора кафедри всесвітньої історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка і постійного автора «Дня» Валерія СТЕПАНКОВА.

— Пане Валерію, а чому ви взялися за дослідження саме постаті гетьмана Петра Дорошенка?

— В українській історіографії події середини XVII століття усталено трактуються як визвольна війна. Ми ж з Валерієм Смолієм вважаємо, що то була національна революція, яка тривала до вересня 1676 року. У вітчизняній історіографії на цей і попередній періоди існує такий погляд: визвольні змагання під орудою Богдана Хмельницького, загострення боротьби по висхідній, а далі — Руїна. Власне, завершальний етап цього історичного проміжку «Руїною» назвав Микола Костомаров. Що таке Руїна? Коли державотворчі процеси загнані в глухий кут. Виходить, що тоді в українців було: боротьба, перемоги, міжусобиці й загибель. А виявляється, що після тих трагічних подій боротьба тривала на Лівобережній Україні, де державні інституції продовжували функціонувати до початку 80-х років XVIII століття. Тому виникла ідея — крізь призму образу гетьмана Петра Дорошенка показати драматизм, трагізм, героїзм українців у боротьбі за незалежність.

— Скажіть, а багато досліджень присвячено постаті Петра Дорошенка?

— Два. Одне — Дмитра Дорошенка «Гетьман Петро Дорошенко. Огляд його життя і політичної діяльності», видане Українською вільною академією наук США 1985-го. Оскільки монографія вийшла за кордоном, то тут вона була майже невідомою. Друга робота — «Гетьман Петро Дорошенко і Польща» — теж вийшла за межами України. Її автор — відомий польський історик Ян Перденя. На жаль, за його життя праця не вийшла друком (написана в 60-х). Побачила світ аж 2000 року в Кракові. Знову ж таки, маловідома у нас.

Обмаль досліджень на цю тему можна пояснити вкрай обмеженістю джерельної бази в Україні. Вона, сказати б, епізодична. Основний матеріал — у Польщі.

— А з якими джерелами ви працювали?

— Із комплексом джерел. Вивчили всі опубліковані та неопубліковані. Працювали в Центральному архіві та відділі рукописів Національної бібліотеки у Варшаві; відділах рукописів Музею князів Чарторийських і бібліотеки Польської академії наук, Державному архіві в Кракові. Намагалися максимально використати всі джерела, які збереглися. Зокрема, ті, що за межами нашої країни (а їх найбільше). Було використано всі опубліковані російські джерела (насамперед — «Акты Южной и Западной России», а також частину рукописів).

На наше з Валерієм Андрійовичем переконання, Петро Дорошенко серед усіх керманичів української держави середини XVII—XVIII століть посідає друге місце після Богдана Хмельницького — за своїми здібностями і цілеспрямованістю у боротьбі за українську незалежність. Це — по-перше. По-друге, він показав, як мудро і вміло слід вести боротьбу в надзвичайно складних внутрішніх і зовнішніх політичних обставинах. По-третє, діяльність Дорошенка важлива ще й тому, що він разом з київським митрополитом Йосипом Тукальським вперше порушили проблему створення Київського патріархату. І взагалі, це — надзвичайно непересічна постать. Через призму його особи можемо бачити героїзм, драматизм і трагізм у самовідданій боротьбі українців за незалежність — з її злетами і спадами.

Розмовляла Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: