Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Про українську інтеграцію, Росію та ЄС

4 лютого, 2014 - 13:17
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Дозвольте приєднатися до моїх колег у засудженні насилля, яке призвело до жертв на вулицях Києва. Коли ми засуджуємо загострення конфронтації, ми не повинні забувати про хронологію подій і, звичайно ж, про їхній контекст.

Не обдурюймо себе, нічого б не сталося, якби Росія не чинила постійного і досить агресивного тиску на Україну перед проведенням Вільнюського саміту, аби вона не підписала Угоди на шкоду своїм політичним та економічним інтересам. Якби не було цього тиску, то замість цих трагічних сцен ми би стали свідками великого кроку України до членства у європейській сім’ї, від якого б виграли усі, і, в першу чергу, громадяни України. Те, що цей тиск насправді чинився, доводять свідчення українського уряду під час і після саміту.

Шановні колеги, твердження, що останні події яскраво показують  розподіл суспільства країни, неправильні і зміцнюють російський виклад фактів. Україна — єдина, консолідована нація, де європейська ідея користується надзвичайною підтримкою.

Не забуваймо суті проблеми: Російська Федерація сприймає рух своїх сусідів — у цьому випадку України — в бік європейської сім’ї вільних і демократичних народів як загрозу своїй системі. Упродовж багатьох років Росія робила все, щоб підірвати цей процес не лише в Україні, але і в Грузії, будь-то шляхом демонізації Європи вустами провокаторів, чи шляхом прямого вторгнення.

Звісно, ми повинні засуджувати насилля, але неправильним буде вважати обидві сторони однаково відповідальними. Як і будь-де, український уряд несе більшу відповідальність, і я впевнений, що уряд України так само не хоче бачити, як Україна тоне в хаосі й стає васалом Путіна.

Тому я відкидаю заклики обмежити цю дискусію лише правами людини і посередництвом — ми політики, а не бюрократи.

Шановні колеги, події в Україні також показали, наскільки сильною і підтримуваною є європейська ідея у країнах східного сусідства з ЄС. Європейська ідея ще жива і безумовно переважає над ідеєю відродження Радянського Союзу в будь-якому його прояві. Я закликаю всіх лідерів європейських держав: будь ласка, підтримайте Україну і прагнення її народу на шляху до цивілізації. Ця підтримка також означатиме недвозначне засудження будь-яких спроб встановити так звану «ексклюзивну сферу впливу» у будь-якій формі.

Зараз вирішується набагато більше, аніж просто доля кількох законів чи навіть асоціації України з ЄС. Зараз на кону стоїть Україна — чи зможе вона вирватися з російської «сфери впливу» і остаточно відхилити цю концепцію, чи ні. Успіх України означатиме рішуче спростування довговічного прикладу того, що повноцінна демократія, за визначенням, не можлива на теренах колишнього Радянського Союзу.

Ні, вона можлива будь-де, і в Україні, і в Грузії, і навіть в Росії!

Георгій КАНДЕЛАКІ — депутат Єдиного національного руху Грузії. З цією промовою він мав виступити на дебатах ПАРЄ щодо України минулого тижня.

Газета: 
Новини партнерів