Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

Ні коронавірусним бунтам!

26 березня, 2020 - 15:56

Володимир Путін виступив зі зверненням до населення Росії в зв'язку з епідемією коронавирусу. На відоме сталінське: «Товариші! Громадяни! Брати і сестри!.. До вас звертаюся я, друзі мої!» воно не потягнуло. Може, президент Росії не захотів лякати народ і звернувся з досить офіційним бюрократичним зверненням: «Шановні громадяни Росії! Любі друзі! Звертаюся до вас з питанням, яке зараз хвилює всіх нас». Підкресливши, що коронавірус прийшов ззовні, і повністю заблокувати його неможливо, Путін оголосив, що «всенародне голосування» по доленосних поправках до конституції переноситься, причому на невизначений час, оскільки ніхто не може сказати, як і в які терміни буде розвиватися епідемія. Вже одне це мало б свідчити про надзвичайну серйозність ситуації в Росії.

Ясно, що Путін до останнього не хотів скасовувати початкову дату «всенародного голосування», що перетворює його в незмінюваного монарха, і змушений був піти на перенесення тільки під тиском суворої реальності ( «тільки спираючись на професійну думку, рекомендації лікарів, фахівців, приймемо рішення щодо нового день голосування»). Однак в зверненні були і бадьорі слова про те, що «завдяки заздалегідь вжитим заходам нам в цілому вдається поки стримувати і широке, і стрімке поширення хвороби» і що «те, що ми можемо і вже робимо, - так це працювати професійно, організовано і на випередження. І головний пріоритет тут - життя і здоров'я наших громадян». В цьому самі громадяни, я підозрюю, сильно сумніваються.

А ось наступна бадьора фраза, насправді може містити небезпечну обмовку: «До розгортання системи своєчасної медичної допомоги та профілактики підключені всі можливості і ресурси». Вибачте, але якщо до боротьби з епідемією залучено вже всі наявні ресурси, а епідемія в Росії ще далеко не досягла свого піку, а якщо вірити офіційній статистиці, то взагалі ще майже не почалася, то справа зовсім швах. Адже тоді випливає, що вже використовуються майже всі апарати штучної вентиляції легенів, життєво необхідні для порятунку хворих з важкою формою коронавірусного запалення легенів. І сьогодні-завтра в лікарнях можна буде спостерігати моторошні сцени, коли лікарі постануть перед диявольським вибором, коли з двох пацієнтів врятувати можна тільки одного.

А щоб забезпечити жорстке дотримання карантину Путін оголосив наступний тиждень вихідним із збереженням зарплати, щоб максимально зменшити пересування і контакти жителів в містах. Працюватимуть лише медичні установи, аптеки, магазини, установи, що забезпечують банківські, фінансові розрахунки, транспорт, а також органи влади всіх рівнів. Звертаючись до громадян, президент вдається до патетики: «Давайте не будемо покладатися на наше російське «авось». Не думайте, будь ласка, як у нас буває: «Мене це не торкнеться!» Це може торкнутися кожного. І тоді те, що відбувається сьогодні в багатьох західних країнах, і в Європі, і за океаном, може стати нашим найближчим майбутнім. Всіх рекомендації необхідно обов'язково дотримуватися. Треба вберегти і себе, і своїх близьких, проявити дисципліну і відповідальність. І повірте, найбільш безпечне зараз - побути вдома». Всі ці заклики, безумовно, правильні.

Так само як і запропоновані заходи соціальної підтримки у вигляді автоматичного продовження на півроку соціальних допомог та пільг, дострокових виплат ветеранам до Дня Перемоги, виплат сім'ям з дітьми та виплат за лікарняними в розмірі не менше однієї МЗП на місяць, підвищення до однієї МЗП виплат по безробіттю, канікули за споживчими, іпотечними кредитами, так само як за кредитами для індивідуальних підприємців, відстрочка по всіх податках, за винятком ПДВ, для малого і середнього бізнесу, мораторій на банкрутства, зниження страхових внесків підприємств, обкладання 15-відсотковим податком доходів, що йдуть в офшори, і т.п. Тільки от лихо: вже дуже вони не відповідають оптимістичній російській статистиці, згідно з якою заразилися коронавірусом в Росії тільки 658, а померлих - тільки 3.

Якраз після виступу Путіна було оголошено, що від коронавирусу померли 2 літніх жителів Москви. Ймовірно, в Кремлі таки зрозуміли, що якусь невеличку кількість смертей треба показати, інакше російській статистиці коронавирусу на тлі прийнятих надзвичайних заходів остаточно перестануть вірити і всередині країни, і за кордоном. Всю смертність вже точно показувати не будуть, так само як і всю захворюваність. А, судячи з ряду непрямих ознак, число померлих вже обчислюється сотнями або тисячами, а число хворих тисячами або десятками тисяч. Мер Москви Сергій Собянін на виступі після президента заявив, що через Москву пройшла половина людей, які прибули в Росію з-за кордону, і що з одного тільки Куршевеля привезли «валізи вірусів». Думаю, до речі, що і Петербург зробить тут вагомий внесок в поширення епідемії. За словами Собяніна, зараз до 50 відсотків городян знаходяться на карантині.

Така частка так чи інакше ізольованих від суспільства людей в найбільшому місті Росії, яке по населенню майже дорівнює Бельгії, говорить про надзвичайну серйозність ситуації в російській столиці. У Бельгії, нагадаю, вже померло 178 осіб і заразилося 4937. Для Москви показники напевно не менше, а, цілком можливо, і більше. Ну, щодо 50% москвичів, які знаходяться на карантині, Сергій Семенович, думається, перебільшив. Швидше за все, він відніс до тих, хто самоізолюється, всі ті категорії людей, яких закликав залишитися вдома - осіб старше 65 років і школярів. Але не факт, що реально всі будуть дотримуватися карантину. І тут з владою може зіграти злий жарт їх прагнення прикрашати дійсність. Побачив, як мало ще тих, хто заразився і помер, люди можуть просто ігнорувати карантин. Чесніше було б познайомити їх із справжнім станом речей. Тоді б, може, і до карантину б ставилися набагато серйозніше. А цілком можливо, що ідеал Собяніна, та й інших представників влади - загнати в карантин, тобто майже під домашній арешт. Недарма ж Шойгу перевіряє армію на готовність до боротьби з коронавірусом і нападає на «прозахідну опозицію», яка нібито «лізе» на військові об'єкти. Явно готується придушувати голодні коронавірусні бунти.

Новини партнерів