У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Питання щодо європейської армії

15 листопада, 2018 - 16:53

Давня ідея про створення європейської армії сподобалася Росії. Анітрохи не здивувався. Не тільки сам В. Путін, але і російська експертна публіка також енергійно підтримала цю ідею. Вже повно публікацій. Ну як же — прийняття рішень в об’єднаній Європі такі «швидкі». Навіть досвідчений НАТО відкоригував свою стратегію лише в 2015 році, коли вже рік на Сході Європи в Україні йшла реальна війна.

Уявляємо собі, що буде відбуватися в самому НАТО, коли Європа почне створювати цю свою армію? Ця армія, вона буде вмонтована в НАТО (це обговорювалося) або буде діяти окремо? Два військових бюджета або один, але подвійний? Для нинішньої Європи? Два військових штаба на одній території навіть при їх тісній взаємодії? Чи прискорить цей процес розвал НАТО або істотне ослаблення його європейської складової? Ця європейська армія, вона буде захищатися від кого — від США або від Росії? Чи прискорить цей процес відхід США з оборонної сфери самої Європи?

Згадаймо недавні претензії Д. Трампа до європейських лідерів про їхнє ставлення до фінансування власної безпеки в рамках НАТО. І не останнє — це буде армія ЄС або просто європейська зі своїм окремим штабом управління? Це буде військовий блок з єдиною європейською оборонною політикою? Інакше армію уявити важко. Швейцарія, Австрія, Фінляндія, Ірландія приєднаються (до речі, вже є реакція представника МЗС Австрії, який заявив, що «ідея європейської армії суперечить конституційній позиції Австрії. Австрія — нейтральна». — Авт.)? Великобританія візьме участь? Прийняття рішень буде консенсусом, в нинішній то Європі? Росія захоче приєднатися до цієї армії? Адже вона теж в Європі. Хто і чим зможе заперечити?

Ну і ще з десяток питань. Може і будуть знайдені відповіді на ці та інші питання. Але, думаю, не всі вони нас порадують. Тому нашій мрійливій публіці, яка підхоплює красиві ідеї, треба бути дуже обережною. Щоб не постраждав національний інтерес.

Євген МАРЧУК, прем’єр-міністр в 1995—1996 рр. (facebook.com)

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments