Мені судилася така доля, що ваші мертві вибрали мене. Не можна займатися історією голокосту та не стати хоч би напівєвреєм, як не можна займатися історією голодомору й не стати хоча б напівукраїнцем.
Джеймс Мейс, американський історик, політолог, публіцист, дослідник Голодомору в Україні, автор газети "День"

Як хто катував? Ви і катували-с!

27 липня, 2018 - 12:18

Через рукотворний вал повідомлень про катування в колоніях постає резонне запитання: а хто, власне кажучи, катує? Зрозуміло, що головний підозрюваний - чоловік із рушницею (або людина в погонах), тобто влада. Але ж будь-яке риторичне запитання - міф, а міф - матрьошка. Під одним обличчям - інше. Й у людини у формі багато ідентифікацій. Це і російська людина. Адже тільки росіяни в рідні, а якщо хто і вліз до мене, то і той татарин із пляшкою шампанського в казанському відділенні поліції. І православний (адже тепер усі патріоти і майже всі православнуті). І чоловік без комплексів. Адже на відео баб не бачимо, самі мужики юрбою на одного.

Тому на запитання, хто винен, хто катує на Русі, кандидатів у мічмани Паніни багато (перераховані не всі, далеко не), отож є простір для маневру.

Про владу - все зрозуміло. Путінський режим домагається сакрального (кришталевого) стану для влади і людини в погонах зокрема. Кримінальне покарання за пошкодження погона (як для засуджених за Болотною), вся ця карусель з охорони навколо влади у вигляді кренделів росгвардії, численних силовиків із гіпертрофованими повноваженнями - легко читається меседж про особливе становище держвлади у суспільстві та безкарність людини при посаді, яка, якщо і відповідає, то тільки перед ієрархічною вертикаллю. Тому якщо сказати, що катує Путін, то перебільшенням це не буде. Путін дозволив бити: можуть сказати наглядачі колонії.

Але людина з рушницею - плоть від плоті. Вона на цій землі, вона з молоком матері, з дитинства. Вона російська людина, як її не одягни. А російська людина, перш за все, наївна, не обережна, ласа до невиправданого ризику. Тобто дурна, коротко кажучи. Вона дурна тотально (винятки у вигляді окремих розумників нічого не змінюють): за тисячу років побудувати соціальний простір на раціональних підставах не зуміла. А дурість - синонім безтурботного відчуття безкарності.

Їй здається, що ніколи не доведеться відповідати за всі помилки, навіть якщо це помилки за дорученням, естафетою. Тобто посилання на Путіна, правильно, здавалося б, зрозумілий меседж, що за Крим, Донбас, жорстокість із незгодними або безправними в'язнями, відповідає начебто Пушкін (про його відповідальність теж скажімо), це - звичайна дурість. Порушуй закон, але не трапляйся (закон корпорації). А їх заскочили. Але навіть якщо тебе не заскочили сьогодні, то, швидше за все, заскочать завтра або післязавтра, коли історія надасть до оплати рахунок за минуле, і вона обов'язково переведе в готівку всі чеки. Можна, звичайно, розраховувати на краще (що тобі повірять на слово: мовляв, я не знав, тоді всі так вважали), але розумний готується до гіршого, а найгірше завжди приходить тоді, коли парасолька, здавалося б, над головою.

Однак навіть у запамороченні від безкарності зовсім не обов'язково бути надмірно жорстоким. А ми постійно бачимо жорстокість з піною, що перевалюється через паркан, як бузок. Жорстокість із задоволенням, із відтяжкою, насолода, кайф від насильства, і тут майже навпіл - російськість і православність. Навіть духовність, якщо придивитися. Російськість - у любові до мережива навколо простого. Лиштви різьблені на вікнах. Це, зрозуміло, наслідок нераціонально побудованого соціального простору, коли зусилля зі змістом не призводять до результату. Тому виникає бажання не будинок пофарбувати, а різьблення, орнамент зробити вишуканим. Російськість - і є цей візерунок навколо темряви. Тим більше що тут і православ'я ночувало. А православ'я в рутинному побуті, це на кшталт я в цій юдолі печалі - тільки мандрівник, життя - це стежка до царської брами вівтаря в золоті і лусці (бо саме смерть, її брама, потребує найбільшої зовнішньої прикраси). І це маніхейство - одна з причин жорстокості. Одна людина мститься іншій за те, що смертна. За те, що безлад навколо. За те, що її  купили за 5 копійок. За те, що дружина - дурна і дочка - блядь. Або можуть ними стати, якщо він не притаранить свою тюремну пайку.

Приблизно про це писав Горький, поки був спостережливим аутсайдером, фіксуючи в побуті громадянської війни надлишкову жорстокість людини, яка заблукала у трьох соснах. «У російській жорстокості відчувається диявольська витонченість, у ній є щось тонке, вишукане. Цю властивість навряд чи можна пояснити словами «психоз», «садизм», словами, які, по суті, і взагалі нічого не пояснюють... Можна припустити, що на розвиток вигадливої жорстокості впливало читання житій святих великомучеників, - улюблене читання грамотіїв у глухих селах. Якби факти жорстокості були вираженням збоченої психології одиниць - про них можна було не говорити, в цьому випадку вони матеріал психіатра, а не побутописця. Але я маю на увазі тільки колективні забави муками людини».

Горький все зводить до селянського укладу, і в російському соціальному житті чіткий протест селянина проти міського укладу, в який він не вписується (як 37-й рік - є помста за колективізацію руками рум'яних слідчих із скривдженого села).

Але російський православний насильник у погонах - ще й чоловік. Тут є кілька проекцій. Скажімо, міс Марпл повторювала, що чоловік - тварина, яка лише вдає людину. Швидше за все, це була ремарка до чоловічих сексуальних практик, що часом шокують жінок. Але і розширене тлумачення можливо. Принаймні всі закриті чоловічі заклади - і не тільки радянська або пострадянська казарма - джерело витончених знущань і насильства. Так було в пажеському корпусі (Баратинський), так було у привілейованих військово-інженерних училищах (брати Достоєвські). Так було далеко не тільки в російських закладах, а в багатьох (якщо не в усіх) чоловічих спільнотах із наглухо зачиненими дверима. Як зауважив письменник в окулярах: чоловіки без жінок дурнішають. Щоправда, і жінки без чоловіків грубшають (але про жіночі чудеса ми тут не говоримо).

Плюс достовірне відчуття, що батьківщина - це така затишна і смердюча тюрма. В тому сенсі, що тюремні порядки зрозумілі й очкарику з лисиною зі сором'язливим зачосом і жлобу в потертій кепці Harvard. Тобто серед авторитетних еталонів чоловічої поведінки основний - брутальний мачо. І цей мачо може бути професором лінгвістики зі знанням 8 африканських діалектів або оператором газової котельні на Ліговці. Він знає, що пливе морем культури, обриси хвиль якої підпорядковуються закону «Хто сильніший, той і правий».

Однак якщо ми стверджуємо, що насильник - російський чоловік-мачо з православним хрестом на спітнілих волохатих грудях і з золотими погонами на небесних погонах, то як же тут без Пушкіна. Адже хтось повинен відповідати за те, що російський чоловік, коли дивиться на себе в дзеркало культури, бачить такого рудоволосого, м'яко бородатого, трошки лукавого кремезного ангела в плюшевій толстовці, такого Платона Каратаєва з прокладками з крильцями. Тобто народобісся - майже повна відсутність реальних зображень (Лєсков і Щедрін стоять біля білого рояля в кущах), це ж майже вся російська класика з її імперською пихою і зацукрованим чином богоносця в еполетах із кошиком журавлини в руках.

Так що у Ярославській колонії катували Путін, Пушкін, святитель Русі князь Володимир (та ще сволота і шкуродер), плюс бригада недоумкуватих селюків із кропіткими звичками сімейного деспота (або - не менш часто - підкаблучника) і соціальною наївністю, що гірша за крадіжку.

Новини партнерів