Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

«Каліфорнійська республіка»?

23 листопада, 2016 - 17:44

Прихильники виходу Каліфорнії зі складу США подали в канцелярію генерального прокурора штату петицію про проведення референдуму. Вони сподіваються, що голосування відбудеться в 2018 році. Хоча автори петиції назвали документ «Calexit: плебісцит 2019 року про незалежність Каліфорнії».

За словами співзасновника руху Yes California (аналог назви шотландської кампанії 2014 року YesScotland) Маркуса Руїса Еванса, ініціативна група планувала домогтися проведення референдуму пізніше, однак перемога на президентських виборах Дональда Трампа змінила їхні плани. Прихильники незалежності Каліфорнії зможуть почати збір підписів на підтримку ініціативи вже навесні. Наразі 13 тисяч людей готові збирати голоси на волонтерських засадах.

Еванс говорить, що рух веде свою діяльність більше двох років і відстоює інтереси каліфорнійських платників податків, які платять у федеральну скарбницю більше, ніж штат отримує від уряду США. При цьому прихильники незалежності вважають, що жителі Каліфорнії у культурному плані відрізняються від населення решти країни. До слова, на останніх президентських виборах більшість каліфорнійців підтримала Гілларі Клінтон.

На офіційному сайті Yes California наводяться 9 пунктів, покликаних переконати каліфорнійську громадськість, що штату пора здобути незалежність. Ось що пишуть автори ініціативи з приводу безпеки, виборів, податків та імміграції:

•          «Уряд США витрачає на свої збройні сили більше, ніж кілька країн разом узятих. Мало того, що Каліфорнія змушена субсидувати цей величезний військовий бюджет нашими податками, каліфорнійців посилають битися у війнах, які роблять більше для поширення тероризму, ніж його запобігання. Єдина причина, чому терористи могли б хотіти напасти на нас, – це те, що ми є частиною Сполучених Штатів. Відділення від цієї країни зробить Каліфорнію менш імовірним об'єктом помсти з боку терористів».

•          «Голоси виборців Каліфорнії не впливають на президентські вибори з 1876 року. Результати цих виборів часто відомі до підрахунку наших голосів. Отже, чому ми повинні продовжувати підпорядковуватися президентам, у виборах яких ми не граємо ніякої ролі, 382 представникам і 98 сенаторам, за яких ми не голосуємо, и всім чиновникам і федеральним суддям, яких ми не обираємо».

•          «З 1987 року Каліфорнія субсидує інші держави, втрачаючи десятки, а іноді й сотні мільярдів доларів за один фінансовий рік. У результаті ми часто змушені підвищувати податки і тарифи в Каліфорнії, та позичати гроші з майбутнього, щоб компенсувати різницю. Почасти через це Каліфорнія наразі має одні з найвищих податків у країні та стільки боргів. Незалежність означає, що всі наші податки будуть зберігатися в Каліфорнії на основі пріоритетів, які ми встановимо, і ми зможемо вчасно погашати свої борги і поступово відмовлятися від поточного стану прибуткового податку».

•          «Каліфорнія є самим різнорідним штатом у Сполучених Штатах, і це те, чим ми пишаємося. Ця різноманітність є центральною частиною нашої культури і невід'ємною частиною нашої економіки. Імміграційна система нашого штату була в значній мірі розроблена 49 іншими державами тридцять років тому. Ця імміграційна система з тих пір нехтує потребами економіки Каліфорнії та боляче б’є по багатьох каліфорнійським сім’ям. Незалежність означає, що Каліфорнія зможе вирішити, яка імміграційна політика має сенс, враховуючи наше різноманітне та унікальне населення, культуру та економіку, і що ми зможемо побудувати імміграційну систему, яка узгоджується з нашими цінностями».

Сепаратистський досвід під «ведмежим» прапором

Першими європейцями, які досліджували береги Каліфорнія, були іспанець Хуан Родрігес Кабрільо в 1542 році та англієць Френсіс Дрейк у 1579 році. Аж до 1730-х років ця земля вважалася островом.

Починаючи з кінця XVIII століття, іспанські місіонери будували невеликі поселення на величезних ділянках землі на порожніх землях у районі Нижньої Каліфорнії. Після проголошення незалежності Мексики весь ланцюг таких поселень (місій) був оголошений власністю мексиканського уряду, і вони були занедбані.

У середині XVIII – на початку XIX століть до Каліфорнії починають проникати росіяни. Після другої подорожі Вітуса Берінга вони створили торгові бази на всьому північно-західному узбережжі Америки. Після виявлення золота в 1848 році тут почалася так звана «Золота лихоманка». У цей час чисельність населення Каліфорнії багаторазово зросла.

Під час Громадянської війни в США Каліфорнія офіційно підтримала Північ. Але, будучи віддаленою від театру бойових дій, не формувала регулярних військових формувань. Водночас каліфорнійське населення розділилося у своїх перевагах, і загони тамтешніх добровольців билися на обох сторонах.

З початком війни в Південній Каліфорнії загострилися сепаратистські настрої, проходили мітинги та демонстрації, зокрема під «ведмежим» прапором Каліфорнійської республіки. Для припинення подібних виступів у Лос-Анджелес були введені частини федеральної кавалерії, яких пізніше змінили сформовані в Північній Каліфорнії добровольчі підрозділи.

З Громадянською війною пов'язаний останній випадок розколу країни, а саме події 1861 року, коли 11 держав покинули Союз і утворили Конфедерацію, яка була противником США.

Вона перебувала на півдні Північної Америки, частково на території сучасних Сполучених Штатів, і проіснувала 4 роки. Зазнавши поразки у війні, Конфедерація припинила своє існування, а штати, що їх складали, були захоплені армією США і реінтегровані під час тривалого процесу Реконструкції Півдня…

Щодо ж нинішньої кампанії каліфорнійських активістів, які домагаються незалежності штату, відомостей про їхній зв’язок з Росією поки що немає. Але це, можливо, поки що.

Загалом ймовірність того, що Yes California досягне своєї мети, наразі представляється низькою. Втім, після всього, що трапилося за останні роки, з впевненим пророкуванням провалу подібного руху слід бути обережніше.

Новини партнерів