Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Вчені зафіксували процес "трапези" чорної діри

2 серпня, 2021 - 22:58
Фото: NASA

Вчені-астрономи вперше змогли зафіксувати процес «трапези» надмасивної чорної діри, розташованої в самому центрі галактики.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє SciTechDaily.

Чорні діри в центрах галактик є найзагадковішими об'єктами Всесвіту не тільки через величезну кількість речовини в них, що в мільйони разів перевищує масу Сонця, а й через неймовірно щільну концентрацію цієї речовини. Тож коли вони захоплюють речовину з навколишнього середовища, то активізуються і можуть виділяти колосальну кількість енергії в процесі «поїдання». Хоча виявити чорну діру під час цих епізодів захоплення буває непросто.

Під час прийому їжі надмасивні чорні діри випускають так звані джети — струмені частинок, які виявляються в рентгенівських променях.

Утім науковець Альмудена Прієто з Інституту астрофізики Канарських островів (IAC) виявив інший спосіб того, як можуть харчуватися чорні діри. Він знайшов довгі вузькі пилові нитки, які оточують і живлять ці чорні діри в центрах галактик. Пилові нитки також можуть бути причиною природного затемнення галактик, коли чорні діри в їхніх центрах активні.

Так, використовуючи знімки космічного телескопа Hubble, Дуже великого телескопа (VLT) та Великого міліметрового масиву Атакама (ALMA), учені змогли побачити, як харчується пиловими нитками чорна діра в галактиці NGC 1566.

Комбіновані зображення показують знімок, на якому можна побачити, як пилові волокна поділяються, а потім йдуть прямо до центру галактики. Якийсь час пилові нитки кружляють навколо чорної діри, перш ніж їх остаточно проковтнуть.

Дослідження є частиною довгострокового проєкту МАК PARSEC, мета якого — зрозуміти, як надмасивні чорні діри пробуджуються після довгої сплячки. Також ученим цікавий процес того, як чорні діри накопичують матерію зі свого оточення, щоб стати одними з наймасивніших об'єктів у Всесвіті.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ