У Львові у Шевченківському гаю згоріла ґражда
Сьогодні, 6 лютого, вночі на території Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького, більше відомого як Шевченківський гай, трапилась пожежа, внаслідок якої повністю знищено гуцульську ґражду середини ХІХ століття, привезену зі села Криворівня, що на Прикарпатті.
Про це, з посиланням на директора департаменту розвитку Львівської міської ради Наталію Бунду, повідомляє пресслужба ЛМР.
У повідомленні ідеться про те, що загоряння садиби сталося близько другої години ночі. На місце НП прибули працівники ДСНС, однак об’єкт врятувати не вдалося.
«Як повідомили працівники музею, останній обхід охорони був о 23.30, нічого підозрілого помічено не було. Проте о 02.14 було зафіксовано пожежу. На місце викликали працівників ДСНС. На жаль, пожежа знищила весь об’єкт», – цитують у ЛМР Наталію Бунду.
З інформації міського управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони відомо, що локалізувати пожежу вдалося о 03.07, ліквідувати – о 03. 27. Обставини та причини НП встановлюють.
А поки ті обставини встановлюють, на ФБ-сторінці Музею народної архітектури та побуту з'явився допис отакого змісту: «Дорогі друзі, у нашому Музеї сьогодні сталася біда – у секторі Гуцульщина згоріла ґражда. 6 лютого близько 2 години ночі до пожежної служби поступив сигнал від мешканців прилеглого району про вогонь на території Музею. О 2.20 пожежна бригада міста уже була на місці. На жаль, вогонь дуже швидко знищив будівлю, адже вона була повністю дерев’яна. Разом із нею згоріло близько 200 експонатів. Постраждалих унаслідок пожежі немає. Всі обставини події зараз з’ясовують фахові служби».
Подають працівники музею й інформацію про об’єкт, знищений вогнем: «Ґражда» (замкнутий двір) з присілку Багни села Криворівня Верховинського р-ну Івано-Франківської обл. Збудована в середині ХІХ ст. Житло виглядає як маленька фортеця – високий зруб захищає хату і подвір’я від сильних вітрів, хижого звіра або й непроханого гостя. В горах, де хати були на значній відстані одна від одної, у такій садибі було затишніше. Хата має дві кімнати, розділені сіньми: ліва була робочою, а права – святкова. При правій кімнаті – комора, в якій складали кращий одяг, сукно, вовну, скриню з жіночим вбранням. З двох сторін хата має хліви(«притули»), в яких тримали овець. Вони утеплювали житло, захищали його від холодних вітрів. Гуцули були вправними майстрами – вінці зрубу припасовані так добре, що ущільнення мохом вже не потребували. Всередині стіни рівненько оброблені рубанком і відшліфовані до блиску, такі ж сволок, гряди і гладкі підлоги. Всі хатні меблі, посуд, найпростіші ужиткові речі: коновка, масничка чи сідло прикрашені різьбою, випалюванням чи іншим декором. Непростим було перевезення цієї споруди до музею – будівельникам довелось зробити кілька величезних саней, щоб стягнути масивні вінці її зрубу до дороги, до машин-лісовозів».
Тим часом у соціальних вже повно коментарів стосовно того, що сталося. Ось деякі з них:
«Олеся Когутич: А де протипожежна сигналізація, де охорона? Це ж як мало горіти, щоб побачили аж мешканці прилеглих районів?
Андрій Салюк: Як можна писати: «Постраждалих унаслідок пожежі немає»?! Та ми всі, хто любить історію і Україну - постраждали!!! У нас вирвали частку нашої культури! У нас вкрали і знищили пам‘ятку!!!
Олекса Тренич: Зараз оголосять збір коштів на відновлення. Але ми всі розуміємо, це вже не буде пам'ятка середини XIX ст. Це буде така собі подібність... Справжній скарб втрачено назавжди. На жаль, його вже ніxто і ніколи не верне.
Yurko Glukhoveckyi: Складається враження, що це не музей, а просто парк з музейними експонатами. Охорони ніякої , бо не спроможні! Сучасні засоби –недорогі, легко б змогли запобігти такому сумному фіналу. Ця ґражда стояла досить далеко, на відшибі, тому мала б бути краще задбана! З таким «успіхом» керівництво парку скоро позбудеться багатьох цінних локацій. Дуже шкода і боляче це спостерігати. А в підсумку це просто наша галицька, «інтелігентна», недбалість!
Егор Буров: Посеред ночі ні з того ні з сього загорілося? Так не буває. Шукайте, кому цей Музей поперек горла стоїть. І все стає на місця свої. Прикро.
Mykola Balahutrak: Непоправна втрата... Але у цей надзвичайно складний час маю питання до служби охорони музею щодо цілодобового відеомоніторингу безпеки кожної пам'ятки і, власне, чому сигнал про пожежу на території Музею, надійшов до ДСНС "... від мешканців прилеглого району...", а не від співробітників охорони Музею???».
Інформація доповнюватиметься згодом – відповідно до того, як просуватиметься розслідування справи.
Відео з місця від Головного управління ДСНС України у Львівській області пожежі – тут.
Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів