Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Волині вшанували пам’ять загиблих під час українсько-польського конфлікту 1943 року

7 липня, 2018 - 13:21

Вшанування  відбулися у селі Рудка-Козинська Рожищенського району, і  відзначилися  тим, що вперше  в  історії  української незалежності участь у такому заході  взяв   урядовець високого рангу:  віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, а також голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Загалом в останні роки  на Волині оминали дражливу тему  міжетнічного протистояння. Натомість  у Польщі  тему так званої волинської різні педалювали і політики, і обивателі. Заклик  президентів України і Польщі – «Прощаємо і просимо прощення!», проголошений ними під час спільного вшанування пам’яті і поляків, і українців у Павлівці, так і залишився  для  наших сусідів лише словами. Порозуміння   досі  не знайдено. А на Волині   багато сіл, мешканці  яких у  1943  році були знищені лише за те, що українці. 

Це Красний Сад (напад поляків відбувся 19 квітня1943 року, задовго до  12 липня, яким поляки визначають початок так званої Волинської різні). Це Гончий Брід  у Ковельському районі,  Малинівка і Мар’янівка  у Рожишенському, Охнівка у Володимир-Волинському, Туличів,  Радовичі, хутір Абісінія  у Турійському, після Рудки-Козинської,  де 9 липня 1943-го, було спалено село і вбито 17 селян, були ще Сокіл, Доросині, Залісці, Любче, Тихотин, Башова... «Безумовно, що події на Волині стали однією з найтрагічніших сторінок українсько-польської війни та нашої спільної історії. Війна, відголоски якої можна почути і в цей час, адже деякі політичні сили намагаються заробити політичних дивідендів на цьому. Ми не маємо повторювати трагічних помилок спільної українсько-польської історії. І ми не маємо права, що дружні народи ставали заручниками чужих геополітичних ігор. Але це можливо лише тоді, коли ми пройдемо шлях взаємопрощення, взаємного визнання помилок минулого, увіковічнення пам’яті всіх жертв тодішньої трагедії і недопущення плюндрування, знищення, руйнування могил, пам’ятників. А коли такі неприємні події будуть здійснюватися, влада двох країн зобов’язана відновлювати місця історичної пам’яті», - сказав на траурному мітингу у Рудці-Козинській Павло Розенко. 

«Не можемо поділити учасників цього конфлікту, цієї війни на жертв і катів за національною ознакою. Вбивали українців, але вбивали і українці. Вбивали поляків, але вбивали і поляки. Вбивали захищаючись, але також вбивали і невинних. Вбивали вірячи у свої ідеали, але також не сповідуючи жодних ідей лише заради зиску чи сліпої помсти. Так робили і українці, і поляки. Нині ми згадуємо українців, знищених тут у Рудці-Козинській, знищених поляками на німецькій службі. Це приклад того, як учасники цього конфлікту не цуралися використовувати у ньому треті сили, навіть якщо ця третя сила, в даному випадку – нацисти, була до них ворожою до них самих. Так робили обидва учасники цього конфлікту – і українці, і поляки. Ми маємо пам’ятати усіх жертв конфлікту, маємо вшановувати їх – це наш обов’язок перед предками. Але, ми не сміємо перетворювати пам’ять про конфлікт минулого на джерело майбутніх конфліктів. Це буде наругою над пам’яттю вбитих у взаємному протистоянні як українців, так і поляків. Зберегти приязні стосунки між нашими народами це наш інший обов’язок, обов’язок перед нащадками», - говорив у своєму виступі Володимир В’ятрович.

Цієї неділі на Волинь з  приватним візитом має прибути Президент Польщі Анджей Дуда, який  візьме участь  у пам’ятних заходах в кафедральному  католицькому костелі Петра і Павла, приурочених до 75 роковин Волинської трагедії.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ