Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

На Волині презентували історико-краєзнавчий туристичний маршрут "місцями повстанської слави"

8 лютого, 2020 - 21:19
Фото Антона БУГАЙЧУКА і Лесі БОНДАРУК

Урочище Вовчак і сьогодні знаходиться обабіч жвавих людських доріг, а в роки Другої світової війни село з однойменною назвою стало тим місцем, де, як потім почали співати у пісні, «там далеко на Волині родилась армія УПА». Село було знищене з лиця землі, влада пройшлася по ньому тракторами і бульдозерами, вціліла лише частина сільського кладовища. І навіть колишні повстанці, втрапивши сюди після війни, не зразу згадували, де і що тут стояло. Але людська пам’ ять міцна, і з часом за кресленнями, які зробили старі вояки УПА, тут почали відновлювати базу повстанців. Навесні 1943 року у Вовчаку вже був загін з п’яти сотень вояків Української повстанської армії (УПА). Місце дислокації отримує назву «Січ».Тут був штаб, казарми, різноманітні майстерні, госпіталь, підстаршинська школа та інші виробничі підрозділи, необхідні для побуту і бойового вишколу повстанців. На території відновленої бази повстанців діє історичний комплекс «Вовчак. Волинська Січ», де проводять патріотичні табори, конкурси патріотичної пісні, сюди вже приїжджають багато екскурсантів. А нині презентовано історико-краєзнавчий туристичний маршрут "Вовчак: "Волинська Січ" – за місцями бойової слави УПА, який був розроблений ГО "Волинська фундація" та туристичним клубом ANTAR за підтримки Українського інституту національної пам'яті.

Маршрут не обмежується лише урочищем Вовчак, що у Турійському районі, як і діяльність загонів УПА на Волині не обмежувалася лише цим регіоном. Його протяжність - 64 кілометри, охоплює 15 пунктів. Є пішохідний та велосипедний варіанти, маркування проведено за міжнародними стандартами. У селі Губин, як вказано у буклеті маршруту, була криївка (схрон) для повстанців, де вони переховувалися ще у 1949 році. Губинський ліс - місце таборування сотні УПА, яка входила до складу повстанської республіки “Січ». Окремі боївки повстанців вели збройну боротьбу у губинських лісах до початку 50-х років минулого століття. Повстанська база була у селі Озютичі, саме в Озютичі, як і у Вовчак почали збиратися перші добровольці майбутньої УПА. В околицях нині неіснуючого села Лежахів розташовувалася друга підстаршинська школа «Лісові чорти», в яку на вишкіл брали лише хлопців з освітою не менше семи класів гімназії. У селах Мочалки та Вербичне є братські могили повстанців.

Історія зародження і руху УПА на Волині однозначно цікава тим, що на прикладі діяльності повстанців виховується нація, вважають організатори нового історико-краєзнавчого маршруту. А дізнатися про цю історію на місці дислокації повстанців завжди значно корисніше, ніж навіть з підручників.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

Фото Антона БУГАЙЧУКА і Лесі БОНДАРУК

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ