Народ, який вірить, що якась суміжна країна або імперія здобуде йому державу, ніколи не зможе стати на власні ноги і буде завжди паралітиком. А його політичні групи будуть задніми колесами для чужих агентур.
Олег Ольжич - український поет, археолог і політичний діяч

Шляхи українців у стратегічному напрямі залишаються невизначеними, - експерт

13 серпня, 2013 - 18:08

Про те, що в українців немає чіткої національно-громадянської ідентичності та про невизначені шляхи розвитку у стратегічному напряму України в інтерв’ю «Дню» розповів, заступник директора з наукових питань Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Завідувач відділу соціально-політичних процесів наголошує на тому, що, в наш час «відбулося серйозне скорочення кількості тих людей, які «вживають продукти» так званої рафінованої культури, тобто — серйозну літературу, музику тощо»

Ще одним важливим аспектом на думку Євгена Головахи є зміна кумирів: «Років вісім тому ми провели опитування, в якому запитали у молодих людей: «Які персонажі є найбільш популярними серед вашої вікової категорії?» Так от, хлопці найбільше назвали боксерів, а дівчата — моделей. На останніх місцях опинився Ейнштейн. Для мене це був досить несподіваний результат». Науковець обґрунтовує це тим, що «я так і не побачив жодної постаті, яка б відображала серйозну культуру в цьому світі. А вони ж є, навіть сьогодні. Подібні тенденції існують у всьому світі. Йде скорочення споживання серйозної культури»

Окремо експерт зауважив, що «ми багато в чому залишаємося людьми регіональних ідентичностей» і у нас відсутня національно-громадянська стратегія.

Стосовно пропагування застарілих цінностей в українському суспільстві директор Інституту соціології зазначає: «У нас ще багато людей, які ідентифікують себе як громадяни колишнього СРСР, хоча їх кількість і зменшується. Було 20%, зараз — 6—7%. Ці люди продовжують пропагувати старі цінності. Така ідентичність, наприклад, існує у наших сусідів — Росії, Білорусі, де фактично відтворюється радянська система цінностей. В Україні хоч і в меншій мірі, але вона також відтворюється. Для того, щоб у суспільстві почала складатися єдина духовна атмосфера, ми маємо відчувати себе чимось єдиним. Хоча б у сенсі свого громадянського буття», - закликає експерт.

Рецептом подолання регіональної ідентичності українського суспільства Євген Головаха називає розвиток цінностей самореалізації: «У нас за 20 років система цінностей майже не змінилася. І це дуже погано, бо світ змінюється. У науці існує так звана концепція Рональда Інѓлегарта, який вже більше двадцяти років проводить всесвітній моніторинг цінностей. Згідно з його концепцією, є матеріалістичні цінності (виживання, матеріальної безпеки), а є постматеріалістичні цінності (самореалізації, взаємодопомоги). В Україні останні фактично не розвиваються».

Для прикладу соціолог наводить Північну Європу, в якій «постматеріалісти складають уже від 60% до 70%», та застерігає, що «якщо постматеріалістичні цінності не стають основою духовного життя українців, відповідно, суспільство зміниться несуттєво».

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ