Ми досі ще рятуємо дистрофію тіл, а за прогресуючу дистрофію душ – нам байдуже
Василь Стус, український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, представникі культурного руху шістдесятників, Герой України

У Львові демонструють творчість художника Петра Сметани

15 червня, 2017 - 21:42

Експозицію розгорнуто у Галереї Гері Боумена. У виставці представлено урбаністичні пейзажі та натюрморти, що їх молодий художник створив у 2016 – 2017 роках.

Петрові Сметані – 32 роки. Фах отримав на кафедрі дизайну Львівського лісотехнічного університету. Член Національної спілки художників України. Живе і працює у Львові.

Виставляється з 2009 року.

Учасник колективних виставок в Україні (Київ, Дніпро, Одеса) та за кордоном (Туреччина, Болгарія, Голландія, Китай).

Автор 11 персональних показів – у Львові, Києві, Кракові та Варшаві.

«Петро Сметана з тієї молоді, що тішить, – говорить мистецтвознавець Наталя Космолінська. – Він дуже вигадливо творчо опрацював львівську декоративну живописну школу і вдало її осучаснив. Найбільше мені подобаються міські пейзажі Петра. Я взагалі є фанатом міського пейзажу, і мені дуже шкода, що у львівських художників – мало Львова. Не говорю зараз про Львів «сувенірний» – припустимо, про зображення Опери чи ратуші. Маю на увазі Львів приватний, наш – зі старими брамами, темними двориками… Власне, Сметана «впіймав» атмосферу. Навіть у декоративних роботах, де складно впізнати якісь реальні будинки, атмосфера старих вуличок впізнається безпомильно… У нього переважає блідий колорит – це вишуканий, шляхетний  сірий, холодний рожевий, холодний бузковий… Дуже щирі у Петра й натюрморти. Дивишся, і здається, що це – ніби твій, приватний, обжитий  куточок…».

Сам Петро говорить, що дуже задоволений тим, що вчився саме у Лісотехнічному, а не в Академії мистецтв.

– У цьому – великі плюси, – зазначає Сметана, – бо в академії мистецтв дуже часто ламають особистості, тобто вчать так, що аж забагато. Отже, художники виходять з Академії з величезним багажем знань, а зробити нічого не можуть, бо забагато знають. Щодо Лісотехнічного, то ми там мали   дуже багато предметів, які не пов’язані з мистецькою складовою, тому було величезне поле для внутрішньої самоосвіти і можливість обрати саме той вектор, який ти хочеш пізнати.

Розповідає Петро і про те, що великий вплив на його творчість мали Остап і Володимир Патики.

– Остап був у мене викладачем і надихнув на те, щоби я почав займатися мистецтвом. А його тато – енциклопедичних знань особа, і мені дуже шкода, що ми трохи розминулися у часі.  Володимир Йосипович  – особа унікальна,  цікава. Ми мало спілкувалися. Хоча спілкування це тривало до останніх місяців його життя. Стосовно Остапа Володимировича, то він мені дуже допоміг – я працював у нього в майстерні, жив там, разом ми ходили по виставках…

Художник розповідає, що не має кумирів у мистецтві. Хоча старається їздити  світом, щоби побувати у музеях і подивитися в оригіналі твори майстрів, які йому цікаві.  Називає, зокрема, Моне, Пікассо, Брака, Шагала, Лібертіні… Каже, що страшенно любить мистецтво Утрілло, творчіть Нікіфора, також – творчість Андрія  Сагайдаковського і Бориса Буряка… «Можна перелічувати дуже довго».

Щодо, власне, теперішньої виставки в Галереї Гері Боумена, то це, зазначає художник, зріз творчості за останні два роки.

Завітав на відкриття виставки й історик мистецтва, професор Львівської академії мистецтв Роман Яців. За його словами, Петро Сметана – митець, що впевнено розбудовує авторську методологію в органічній сплавленості з власним світовідчуванням, тому формально-виражальні засоби малярства молодого художника є частиною його стилю життя з вмінням радіти кожній миті та знаходити навколо себе ті чи інші імпульси щастя. Поза тим, зазначив Роман Яців, експериментальне поле його творчих шукань позбавлене хаотичності і тяжіє радше до сповна осмислених спроб конструювати естетичну реальність як образну парафразу побаченого або відчутого в повсякденності: «Уникаючи випадкових ефектів, свої зусилля Петро скеровує на досягання цілісного емоційного образу природи та урбаністики в незвичних техніко-технологічних комбінаціях . Відтак колір, тон і фактура в добре налаштованій композиції залишають у глядача сильний відбиток первинної екзистенційної реакції автора. У Петра Сметани – великий творчий потенціал, і тому можна очікувати від нього ще чимало авторських відкриттів у сфері образотворчого мистецтва».

Оглянути «зріз  творчості» Петра Сметани у Галереї Гері Боумена та відчути відбиток первинної екзистенційної реакції автора можна  до 29 червня.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Андрія КУБ'ЯКА. 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ