Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

Тимчук прокоментував повернення в Україну унікального шолома

16 квітня, 2019 - 21:04
СКРІНШОТ З САЙТА ЛОНДОНСЬКОГО АУКЦІОНУ TIMELINE

Депутат фракції "Народний фронт" Дмитро Тимчук прокоментував повернення в Україну унікального шолому.

Про це він написав у Facebook.

«У ЗМІ вже був ряд публікацій на цю тему, мені вже задавали питання, тому коротко резюмую, щоб не повторюватися.

Тиждень тому до мене звернувся відомий археолог Максим Левада, завдяки ініціативі якого два роки тому в Україні вдалося повернути унікальний артефакт, відомий сьогодні як «Меч вікінга». Нагадаю, цей меч був незаконно вивезений з України, його намагалися через Росію продати в Європу. Однак на кордоні з Естонією меч був виявлений естонськими митниками, і завдяки зусиллям небайдужих людей з різних відомств його вдалося повернути. Це єдиний такий приклад за останні 28 років.

В ході розслідування цієї справи СБУ накрила міжнародний канал контрабанди культурних пам'яток і вилучила сотні цінних речей. На даний момент меч вже відреставрований і його передали для експонування до Львівського музею. Радий, що наша команда внесла свій вклад в успішне завершення всієї цієї історії.

Так ось, Максим Левада виявив, що півроку тому на аукціоні в Лондоні був проданий унікальний бронзовий шолом. Фахівці датують його 12-10 ст. до н.е. і відносять до Голіградської Археологічної культури (її ареал - територія сьогоднішньої Івано-Франківської, а також частини Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей). За «легендою» продавця на аукціоні зазначено, що даний шолом нібито походить з «колекції дідуся», яку той нібито придбав в Німеччині після Другої світової війни.

Однак вже встановлено, що цей шолом влітку 2017 року був проданий на одному з українських інтернет-аукціонів, де регулярно продаються речі, незаконно добуті грабіжниками археологічних пам'яток. Продавця також встановлено.

Здавалося б, все очевидно, профільні держоргани, в першу чергу - Міністерство культури, мали би бити в усі дзвони. На практиці ситуація інша. Тому я, хоч тема повернення культурних цінностей явно не відноситься до моєї основної спеціалізації, на прохання наших археологів вже направив потрібні звернення до спецслужб і МЗС.

Сподіваюся, що ця історія закінчиться також успішно, як і епопея з мечем. Хоча розумію, що в нинішнійї обстановці ефективність держорганів буде дещо знижена. Буду інформувати про розвиток ситуації», - повідомив він.

Раніше "День" писав про цей унікальний артефакт.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ