Це вже другий зіа ліком такий захід, що його ініціює мистецьке об’єднання «Світ класичної музики».
Вперше конкурс імені всесвітньо відомого скрипаля Олега Васильовича Криси, мета якого – підтримати талановиту українську молодь та дати їй поштовх для розвитку до світового рівня майстерності, також – представити публіці українську музичну традицію, відбувся три роки тому – 2013-го.
Захід урочисто відкриють концертом 21 жовтня у Львівській філармонії. Також, звичайно, визначать порядок виступів конкурсантів. Загалом у змагу візьмуть участь понад 30 молодих віртуозів. На мапі конкурсу, зокрема, – Польща, Іспанія, Японія, Китай, США, Південна Корея та Франція. Наймолодшому музикантові – 15 років, найстаршому – 29.
До слова: вхід на всі концерти у конкурсні дні – вільний.
Змагання відбуватиметься у три тури, триватиме до 31 жовтня і завершиться гала-концертом, під час якого оголосять результати та нагородять переможців. Їх, за умовами конкурсу, буде три, й отримають визнані найкращими молоді майстри, відповідно, 20, 10 і 8 тис. євро. Передбачено й три спеціальні відзнаки (кожна – по тисячі євро).
Журі очолить сам маестро, екс-львів'янин 74-річний Олег Криса, який вже багато років обіймає посаду професора у престижній Істменській школі музики у Рочестері (США). Також серед суддів – відомі музиканти і педагоги: Кшиштоф Якович (Польща), Сачіка Мізуно (Японія), Володимир Заранський (Україна), Юрій Мазуркевич (Канада-США), Пяйвют Меллер (Фінляндія), Едвард Зєнковскі (Австрія).
Довідка «Дня»:
Шлях всесвітньо відомого скрипаля-віртуоза Олега Криси у велике мистецтво почався з Львівської музичної десятирічки ім. Соломії Крушельницької (клас Костянтина Михайлова). А вершини майстерності він осягав під керівництвом прославленого маестро Давіда Ойстраха в Московській консерваторії їм. Петра Чайковського.
Ще студентом Криса став переможцем кількох міжнародних конкурсів. Свою першу велику перемогу виборов на Міжнародному конкурсі ім. Паганіні у Генуї. З 1967 року Олег Васильович викладав у Київській консерваторії. З 1973-го – у Московському музично-педагогічному інституті ім. Гнесіних, з 1974-го – у Московській консерваторії. 1989 року разом із дружиною – піаністкою Тетяною Чекіною виїхав на постійне місце проживання до США. Кілька десятиліть налічують тісні творчі контакти Олега Криси з визначними композиторами Альфредом Шнітке, Мирославом Скориком, Євгеном Станковичем, Валентином Сильвестровим, Олександром Штогаренком, Віталієм Губаренком, Іваном Карабіцем.
Виконавська та педагогічна діяльність легендарного скрипаля Олега Криси є прикладом для багатьох поколінь українських музикантів, перш за все –скрипалів.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!