Перейменовані села Волині збираються протестувати проти нових назв
Якщо село Маяки, що зразу за Луцьком, до 1939 року було Княгинінком – ним і стало після відповідної постанови Верховної Ради, то село Жовтневе, що у Володимирі-Волинському районі, споконвіку було Могильним, потім перейменованим на Жовтневе, а віднині має носити назву Сусваль. Сусваль – це прізвище солдата 51 бригади, котрий служив за контрактом, був мобілізований у першу хвилю, отримав важкі поранення у боях за Савур-Могилу і помер від ран у дніпропетровському госпіталі. Петро Сусваль був наймолодшим у багатодітній родині, де нині і батько і мати – інваліди першої групи, є ще два брати і три сестри. Звісно, що пам’ять про загиблого юнака 1990 року народження у селі, як розказує сільський голова Сергій Панасевич, вшанували, є пам’ятна дошка на технічному ліцеї в Овадно, де він навчався, буде невдовзі і на школі у Жовтневому-Сусвалі.
Але насправді громада геть не збиралася змінювати назву села взагалі. Два рази збирали сходи селян, перед ними виступали і Сергій Панасевич, і 5 депутатів районної ради, проте жодного голосу не було подано за перейменування. У Жовтневому не хотіли повертатися до назви Могильне, хоча пов язана вона з давньою історією села, яку досліджував відомий історик, професор Цинкаловський. Поблизу села в часи набігів татаро-монголів відбувся бій між ними і руськими воїнами. В урочищі поблизу села залишилося 15 могил-курганів, з яких до наших часів дійшли лише сім, але саме вони і дали назву селу. Коли при радянській владі тут з’явилася потужна льотна частина, то назву Могильне (аби не накликали!) змінили на Жовтневе тому, що на карті село позначалося жовтим кольором. Оскільки сусіднє Гнійне позначалося червоним, то стало Красноставом.
Повідомлення про те, що віднині Жовтневе вже – Сусваль, застала Сергія Панасевича зненацька. Каже, що село не погодиться з перейменуванням і йому також «загрожує» звільнення з посади. За неї, звісно, не тримається, бо громада вибрала – громада може і звільнити. Не сприйняли наразі нову назву і в Маяках-Княгинінку. Громадські слухання, які відбулися у свій час, висловили протест проти перейменування. З назвою Маяки більшість звиклася, «маяком» може бути і шлях у Європу, який проходить через село – так аргументували. Також місцеві депутати на сесії виступили проти перейменування, котре ініціював, як каже сільський голова Олена Твердохліб, Інститут національної пам яті. Звісно, назва Княгинінок – історична, але якщо її теперішня громада не сприймає і, власне, назва Маяки не повинна ж підпадати під Закон про декомунізацію?..
Отож у Маяках готуються зібрати підписи усіх мешканців: за яку вони назву. І якщо більшість таки проти перейменування, писатимуть Президенту. У Жовтневому-Сусвалі ситуація делікатніша Все-таки – боєць, все-таки – герой, родина тут живе... Важко буде вирішити, але невдоволення серед людей перейменування таки додало.
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.