Перейти до основного вмісту

У Львові планують декомунізувати меморіал «Марсове поле»

21 липня, 09:41

Громадська організація «Суспільство майбутнього Львів» від лютого  поточного року двічі зверталася до управління історичного середовища Львівської міськради із заявою про доцільність демонтажу пам’ятного знаку «Орден Великої Вітчизняної війни» на військовому меморіалі «Марсове поле» (з боку вул. Мечникова») – відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки».

Кілька днів тому на ФБ-сторінці ГО оприлюднено відповідь начальника управління історичного середовища ЛМР Лілії Онищенко-Швець. В документі зазначено, що працівники управління консультувалися стосовно цього питання з Інститутом національної пам'яті та Комісією у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій і отримали листа від Інституту національної пам'яті, в якому йдеться про те, що питання демонтажу може бути вирішене на рівні органів місцевого самоврядування.

Суспільство майбутнього Львів 19 липня 13.54 «Радянська зірка на Марсовому полі у Львові піде на демонтаж!!! На наше повторне звернення до міської ради ми нарешті отримали відповідь, надану управлінням охорони історичного середовища. Чекали на цю відповідь доволі довго.

Відповідно до інформації з даного листа управління охорони історичного середовища спільно з ЛКП Музей Личаківський цвинтар готують проєкт рішення виконкому про демонтаж радянської зірки, розміщеної на Марсовому полі поряд із Меморіалом УПА.
Ми будемо пильно стежити за перебігом цього процесу. Продовжуємо декомунізовувати-дерусифіковувати Львів».

У Львівській міській раді «Дню» підтвердили наміри міської влади демонтувати зірку з «Марсового поля». Але зазначили, що про терміни демонтажу наразі не готові говорити. 

Довідково:

«Марсове поле» – військовий меморіал у Львові, що примикає до Личаківського цвинтаря з боку вул. Мечникова. Від самого початку це місце було частиною військового цвинтаря полеглих у Першій світовій війні австрійців та їхніх союзників. Згідно з архівними документами, тут було 4712 могил (в тім числі – спільних). Серед похованих – німці, українці, поляки, серби, чехи, турки, боснійці.

У 1946-1947 рр. цей цвинтар знищили (тіла ексгумували). І облаштували кладовище солдатів Червоної Армії, що загинули у ІІ Світовій, та військ НКВС, що загинули у боях з УПА уже після завершення війни. За документами, поховано 3491 особу.

До 1974 року ця територія мала вигляд звичайного цвинтаря, а потім, за проєктом Шуляра, Каменщика та Бойка, набула вигляду меморіалу, де замість могил – ряди пласких, без підвищень, просто на землі, гранітних плит, а в оздобі – Орден ВВВ.
Принагідно: притомні львів'яни тоді, 1974-го, були категорично проти переоблаштування затишного, тихого, дуже доглянутого цвинтаря на бомбезно-помпезний меморіал з ідеологічними текстами і підтекстами.
Але нас ніхто не питав.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.
Фото Центру міської історії.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати